Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Internauta poszukiwany za pomówienie na forum.
Autor Wiadomość
Marcim B. 



Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 855 / UP 1842



Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2008-10-14, 15:04   Internauta poszukiwany za pomówienie na forum.

Cytat:
Prokuratura Rejonowa w Brzegu wszczęła postępowanie przeciwko internaucie, który na miejskim forum zniesławił m.in. Macieja Stefańskiego, brzeskiego starostę i Dariusza Byczkowskiego, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego oraz radnego Sejmiku Województwa Opolskiego...


http://www.radio.opole.pl...wiecej&id=29791

Dodał yasiu:

Cytat:
Bartek Bartek na brzeskim forum nazwał trzech polityków PiS "nierobami", "złodziejami" i "przekręciarzami".

BartekBartek użył tych słów pod adresem obecnego starosty Macieja Stefańskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego Dariusza Byczkowskiego oraz Piotra Rajtara, byłego wiceburmistrza Brzegu.

Napisał je na stronie forumbrzeg.pl, podczas dyskusji o przyjęciu syna Macieja Stefańskiego na staż do starostwa.

- Oddałem sprawę do prokuratury i mam nadzieję, że w sądzie stanę oko w oko z człowiekiem, który mnie pomówił - mówi portalowi nto.pl Stefański. - Kara będzie nauczką dla innych, że trzeba ważyć słowa.

- Najpierw musimy ustalić czy autorami wszystkich postów podawanych w zawiadomieniach o popełnieniu przestępstwa jest ta sama osoba - tłumaczy Danuta Kawałko, zastępca prokuratora rejonowego w Brzegu. - Wprawdzie zniesławienie jest ścigane z oskarżenia prywatnego, ale wszczęliśmy postępowanie bo starosta jest osobą publiczną. Nie powinniśmy mieć problemów z ustaleniem internauty ukrywającej się pod pseudonimem.

Administrator forumbrzeg.pl przekazał już prokuraturze numer IP, czyli adres komputera, z którego zostały wysłane posty.

- Mam taki obowiązek i przypominam wszystkim użytkownikom naszego forum, że nie są anonimowi - mówił Łukasz Jasiński. - Nie chciałbym jednak, żeby traktować to jak próbę zamykania komuś ust i unikania krytyki. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedzialności za słowa.

Doniesienie do prokuratury oprócz Stefańskiego złożyli też pozostali dwaj politycy PiS-u.

- Niczego w życiu nie ukradłem - mówi Piotr Rajtar. - Jestem dyrektorem szkoły, wpisy w internecie czytają uczniowie i rodzice, i nie mogę sobie pozwolić, żeby bez odpowiedzi pozostawić takie określenie jak "złodziej". Inne epitety, choć też nieprawdziwe, mógłbym przeboleć, ale nikt nie będzie nazywał mnie złodziejem.

Opinia internauty ukrywającego się pod pseudonimem BartekBartek, do którego dotarła nto, w środę w papierowym wydaniu "Nowej Trybuny Opolskiej".


http://www.nto.pl/apps/pb...IAT05/632154964

Cytat:
Internauta nazwał starostę brzeskiego oraz dwóch dyrektorów szkół nierobami i złodziejami. Ci zawiadomili prokuraturę, która teraz rozważa jego oskarżenie.
Na ForumBrzeg.pl Bartosz zarzuca staroście brzeskiemu Maciejowi Stefańskiemu oraz dwóm dyrektorom szkół: Dariuszowi Byczkowskiemu i Piotrowi Ratajowi, że są "nierobami i złodziejami". Twierdzi również, że Stefański wykupywał głosy wyborcze od kloszardów, stawiając im za głos wino.

- Na razie powiem jedynie, że pisząc ten post, nie chciałem obrazić rodzin tych osób. Chciałem natomiast przedstawić pewien problem dotyczący sposobu sprawowania władzy. Niemniej chcę przeprosić rodziny tych osób, bo one w niczym nie zawiniły, a ja, pisząc post, nieumyślnie je naraziłem. To było nieprzemyślane - powiedział nam Bartosz.

W odpowiedzi na post 21-latka starosta brzeski Maciej Stefański wydał na ForumBrzeg.pl oświadczenie: "Kłamliwa i oszczercza wypowiedź, jaka ukazała się na ForumBrzeg na mój temat, nie może pozostać bez konsekwencji dla jej autora". Zaznaczył, że powiadomił prokuraturę.

"Nie może być zgody na takie zachowania, nie można bezkarnie obrzucać błotem żadnego obywatela, w tym zwłaszcza starosty. Wolność wypowiedzi kończy się tam, gdzie zaczyna się chamstwo i poniżanie ludzi. Na to nigdy nie będzie mojej zgody. Niech to będzie przestrogą dla innych osób" - napisał.

- Po tym oświadczeniu pojawiło się wiele komentarzy. Ludzi szczególnie oburzył fragment, w którym starosta podkreśla, że to przede wszystkim starosty nie wolno obrażać. Wtedy też do internauty Bartka zaczęły zgłaszać się różne osoby, które chcą mu pomóc i razem z nim zbierają materiały, które mają potwierdzić zarzuty stawiane w poście. Nawet odbyło się specjalne zebranie na ten temat - mówił Łukasz Jasiński, administrator i właściciel ForumBrzeg.pl, zaznaczając, że post Bartka jest na razie ukryty, bo tego zażądała policja.

- Po wyjaśnieniu sprawy albo zostanie całkowicie usunięty, albo znowu zostanie upubliczniony. To zależy od tego, jak się wszystko skończy - zapowiedział Jasiński.

W rozmowie z "Gazetą" Stefański przyznał, że post był zwykłym pomówieniem, a wolność słowa to nie dowolność. - W polityce obracam się kilkanaście lat, więc nie jestem już taki delikatny. Jednak przeszłość mam taką, że mogę z niej być tylko dumny. Poza tym post uderzał nie tylko we mnie, ale także w moją rodzinę. Nie może być więc tak, że jakaś osoba siedzi we własnych czterech ścianach i oczernia innych tylko dlatego, że ma dostęp do internetu - komentował starosta Stefański, zapowiadając oprócz sprawy karnej procesy z powództwa cywilnego. - Mam nadzieję, że to będzie nauczka nie tylko dla tej osoby, ale również dla innych, które zapominają o tym, że wolność stawia również pewne wymogi - uciął.

Zawiadomienie do prokuratury złożyli również wymienieni w poście dyrektorzy szkół.

Na razie brzeska prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, ale zarzutów jeszcze nikomu nie postawiła.

- Kilka tygodni temu dostaliśmy trzy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące art. 212 kodeksu karnego, to znaczy pomówienia i narażenia na utratę zaufania publicznego potrzebnego do wykonywania danego stanowiska, w tym przypadku za pomocą środków masowego komunikowania - mówiła Danuta Kawałko, prokurator rejonowy z Brzegu, tłumacząc, że sprawy z tego artykułu najczęściej prowadzone są z powództwa cywilnego.

- Jednak tym razem sprawa dotyczy osób publicznych: starosty i dwóch dyrektorów szkół, dlatego prokuratura zajęła się nią z urzędu. Na razie trwają czynności mające ustalić tożsamość sprawcy. Kiedy już to zrobimy, zdecydujemy, czy stawiać zarzuty. W grę wchodzi jeszcze art. 226, czyli znieważenie funkcjonariusza publicznego - zauważyła, dodając, że w ciągu miesiąca będzie wiadomo, czy sprawa zostanie umorzona, czy też sporządzony zostanie akt oskarżenia.



Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
Ostatnio zmieniony przez yasiu 2008-10-15, 18:34, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Lukasz10_2004 


Wiek: 31
Dołączył: 16 Mar 2008

UP 13 / UP 5


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-10-14, 15:14   

Ciekawe kto to może być w końcu Yasiu ma rację. W Internecie wydaje nam sie że jesteśmy anonimowi ale wcale tak nie jest
0 UP 0 DOWN
 
Soroslaw 
wielebny



Wiek: 33
Dołączył: 22 Lip 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: z nienacka

Wysłany: 2008-10-14, 15:29   

Chyba, że komuś bardzo zależy :P
0 UP 0 DOWN
 
sevissman 

Wiek: 41
Dołączył: 21 Kwi 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-10-14, 15:54   

Mnie tez ciekawi kto przesadził przeglądam forum i zastanawiam się czy to czasem nie bedzie jakiś post w dziale 100 pytań do? a może chodzi o jakieś inne forum? jeśli się mylę w tej kwestii to proszę o poprawienie.
0 UP 0 DOWN
 
Pan_Pasztet 



Wiek: 36
Dołączył: 10 Maj 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg :)

Wysłany: 2008-10-14, 15:55   

może skończycie snuć domysły :) ja wiem kto to jest... ale nie powiem
swoją drogą przejrzyjcie tematy dotyczące starosty i wtedy myślcie a nie zeby napisać...
0 UP 0 DOWN
 
ślicznotka-e-34 
Transporter



Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: stąd

Wysłany: 2008-10-14, 16:48   

śmiech na sali :x
0 UP 0 DOWN
 
Kathia 
Czubek i Patol ;)



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lip 2007

UP 4 / UP 2


Skąd: z kątowni :P

Wysłany: 2008-10-14, 16:53   

sevissman napisał/a:
Mnie tez ciekawi kto przesadził przeglądam forum i zastanawiam się czy to czasem nie bedzie jakiś post w dziale 100 pytań do?

Tematu nie znajdziesz, bo został ukryty do czasu wyjaśnienia całej sprawy.

Pan_Pasztet napisał/a:
ja wiem kto to jest... ale nie powiem

Po co w ogóle pisać takie rzeczy? :x Nie zachowujcie się jak dzieci, poczekajcie na oficjalne informacje.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-10-14, 17:04   

Marcim B., mam nadzieję, że nie obrazisz się, że zmodyfikowałem trochę twój temat.

Sprawa jest dość istotna gdyż był to nasz forumowicz i prawdopodobnie będzie to sprawa na skalę krajową. Kontaktowały się ze mną również inne media i w tym wątku właśnie będę doklejał do pierwszego postu wszelkie materiały.
0 UP 0 DOWN
 
Bochen 


Wiek: 33
Dołączył: 18 Mar 2006

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-10-14, 17:17   

Szczerze?
Śmiałbym się gdyby ip okazało się ip komputera w miejskiej bibliotece. Wtedy byłby anonimowy . Bardzo dobrze, że ktoś poniesie za to karę.
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-10-14, 17:32   

Bochen napisał/a:
Śmiałbym się gdyby ip okazało się ip komputera w miejskiej bibliotece. Wtedy byłby anonimowy .


W bibliotece mają obowiązek zapisywać kto, ile czasu i przy jakim stanowisku siedział. Co do kary, jestem tutaj tak pół na pół. bartek przegiął jedynie wchodząc w życie prywatne, ale jeżeli ma dowody to miał prawo pisać, że coś ukradli (teraz będzie mógł udowodnić, że nie było to pomówienie).

Popatrz sobie na fora wp, onetu, 24opole itd.... Wypowiedzi tam zawarte są o wiele gorsze i bardziej oszczercze, ale nik się tym nie przejął "a zwłaszcza Starosta".
0 UP 0 DOWN
 
Kathia 
Czubek i Patol ;)



Zaproszone osoby: 2
Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lip 2007

UP 4 / UP 2


Skąd: z kątowni :P

Wysłany: 2008-10-14, 17:38   

Póki co w naszym kraju zasadą obowiązującą w postępowaniu karnym jest m.in. zasada domniemania niewinności, więc to raczej internaucie będzie trzeba udowodnić, że to pomówienie...
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-10-14, 17:50   

Prowadzenie forum nie jest pracą lekką, łatwą i przyjemną co można stwierdzić na przykładzie strony internetowej, gdzie można zamieszczać sawoje wypowiedzi, a na której to stronie został pomówiony (według niego) komendant Centralnego Ośrodka Lotniczego Głównej Kwatery ZHP. Pozwał on do sądu nie osobę, która go pomówiła a właścicieli strony. Nie wiem, czy strona działa na tych samych zasadach co forum. Na stronie przed zamieszczeniem informacji można je recenzować, na forum raczej nie, ale może lepiej to przeczytać: http://www.zlotoryja.info/wiadomosci/?id=300.
0 UP 0 DOWN
 
Bilu 



Wiek: 38
Dołączył: 24 Kwi 2005

UP 66 / UP 43



Wysłany: 2008-10-14, 17:54   

Hahahah trzymajcie mnie !! Przypomina mi się sprawa bezdomnego który obraził któregoś z Kaczyńskich . O ile sie nie myle załagodzili mu kare bo gdy rzucał te hasla był pod wpływem , często sam po paru piwach przegladam forum i sam nie wiem dlaczego jeszcze nie rzuciłem tego co mysle i tego jakich to uczciwych ludzi spotkałem dotychczas . O kurde ... przecież ja teraz jestem pod wpływem ... ale jestem na tyle trzeźwy aby powiedzieć, że odchodze :) Tak chcę być usunięty z forum !! Śmieszna to dla mnie sytuacja i nie warta większego komentarza i nie mam zamariu już być w tym "reżimowym" klimacie . Bawcie się dobrze ciao !!

Kurde tak sobie myśle , ile to pieknych komentarzy czasem sie pojawia na Onecie i innych portalach ... :) Śmiech na sali... i tak powiem ... Cygan !!

Yasiu czyń o co Cię prosze, chcę out'a !!
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-10-14, 18:03   

Bilu napisał/a:
Yasiu czyń o co Cię prosze, chcę out'a !!


Dlaczego forum ma w ten sposób tracić użytkowników? Poczekajmy do końca sprawy. Sprawa zrobi się bardzo medialna i nie chcę by przez to straciło forum.

Tak jak pisze Roztropek, prowadzenie forum nie należy do łatwych.
0 UP 0 DOWN
 
Bilu 



Wiek: 38
Dołączył: 24 Kwi 2005

UP 66 / UP 43



Wysłany: 2008-10-14, 18:17   

Nooo dobra , możemy z tym poczekać ale jak zrobia chłopakowi krzywde bo uslyszal cos tam od kogos trzeciego , czwartego i piatego i pod wplywem jakiś emocji coś tam popisał , (za co potem chyba przeprosił ?) a ktoś chce go przykładnie ukarać no to sory :) Po prostu nie chciałbym sam sie kiedyś stac ofierą jeśli mi się zbierze na jakieś szczerości pod czyimś adresem. Założe się że coś takiego jak szczerość o kimś na tym foum już upadła , teraz każdy przed oczyma bedzie miał tego chłopaka ktory dopiero u progu kariery itd jest już ciągany po sądach za to że napisał coś tam na komputerze na ktory musiał sobie uzbierać albo dużo naprosić rodziców ... właśnie rodzice :) I tutaj pojawia się problem , bo żaden rodzic nie da sobie skrzywdzić dziecka i tak szczerze jak oni go kochają tak samo ja stoje po jego stronie , nie że zgadzam sie z tym co pisał ale jestem za jego nietykalnością !!
A jeśli mu sie zbierze to ja mówie dowidzenia :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: forum, internauta, na, pomowienie, poszukiwany, za


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu