Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Devon
2006-09-29, 22:35
ABC Sprzętu fotograficznego - czyli: jak? i czym?
Autor Wiadomość
Ewi 

Wiek: 44
Dołączyła: 07 Gru 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-09, 14:38   ABC Sprzętu fotograficznego - czyli: jak? i czym?

Witam. Wiem, że na innych stronach jest mnóstwo podobnych tematów poruszonych. Ale nie szkodzi:) Tu też może być miejsce, gdzie powymieniamy się praktycznymi radami na temat swoich aparatów cyfrowych; może ktoś stojący przed pierwszym zakupem pierwszej cyfrówki znajdzie jakieś podpowiedzi. Jeżeli fotografia cyfrowa jest u Was czymś więcej niż pstrykaniem familijnych zdjęć - zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami, komentarzami na temat aparatów.
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2005-12-09, 17:51   

od jakiś 6 miesięcy mam Canona A 95 i jestem z niego bardzo zadowolony, aparat super tylko złą karte do niego kupiłem a mianowicie pomarańczową i jest problem z filmami, karta jest za wolna ale aparacik robi zdjęcia naprawde super jak dla mnie amatora wystarcza... :!:
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-09, 19:46   

ABC fotografi hmmm. Nie ważny jest aparat tylko jak zdjęcia się robi. Można mieć zwykły np. ZENITA i będa dobre zdjęcia tylko trzeba nad tym popracować i poczytać :) . Ja fotografią zajmuje się od 3 lat i to z dobry skutkiem nie mówie ze z BARDZO DOBRY bo do tego jeszcze daleko. Ale pierwsze sukcesy już mam za sobą, mój aparat to NIKON 8700.
Przedtem był RICOH RR120 pamiętam to był pierwszy mój aparat cyfrowy. Ale nie ma to jak lustrzanka cyfrowa :P .. - Wszystkim paparatzi życzę wspaniałych, czystych, ostrych, nie zamazanych zdjęc :)
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 07:05   

Devon napisał/a:
Ale nie ma to jak lustrzanka cyfrowa ..



Dlatego włąśnie polecam Minoltę, - lustrzanka o przyzwoitej cenie ( ~1000zł)

Sam posiadam Z10 i jestem bardzo zadowolony jak na pierwszą cyfrówkę.
0 UP 0 DOWN
 
Skibek 



Wiek: 44
Dołączył: 17 Paź 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Płock

Wysłany: 2005-12-10, 11:11   

yasiu napisał/a:
Dlatego włąśnie polecam Minoltę, - lustrzanka o przyzwoitej cenie ( ~1000zł)

Devonowi chodziło o lustrzankę cyfrową, a nie analogową. Za lustro w cyfrze trzeba zapłacić tego tałzena plus jedno zero ;) oczywiście za przyzwoitą (bo są też o wiele tańsze).

Devon napisał/a:
Można mieć zwykły np. ZENITA i będa dobre zdjęcia tylko trzeba nad tym popracować i poczytać

To fakt. Mój pierwszy pikczer-szuter to właśnie Zenit E (Olimpijska wersja "MOCKBA'80 z grawerką) ze światłomierzem selenowym (super niedokładny), potem przesiadłem się na Zenit "Snajper" z f=300 i uchwytem pistoletowym z kolbą pod ramię (wygląd-rewelka). Potem kolejny Zenit 12 ze świtłomierzem elektronicznym (3 diody widziane przez wziernik) <- z niego zdjęcia to poezja...
Potem zabawkowa cyfrówka Mustek gSmart Mini 2 (maleństwo), potem cyferka Labtec 2Mpx i niestety teraz zbieram poważniejszą sumkę na coś poważnego (ale c-l chyba jeszcze nie kupię).
Fotografią pałam się od 1996-7 roku (w szkole mnie zaraził profesor od foto), ale na artystyczne, studyjne zdjęcia nie mam ostatnio czasu (za to pomysłów jest na 5GB zdjęć).
Jeszcze tu wrócę (z aparacci)
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 11:53   

Skibek napisał/a:
Devonowi chodziło o lustrzankę cyfrową, a nie analogową. Za lustro w cyfrze trzeba zapłacić tego tałzena plus jedno zero oczywiście za przyzwoitą (bo są też o wiele tańsze).


dzięki Skibek za sprostowanie :P :P
0 UP 0 DOWN
 
Skibek 



Wiek: 44
Dołączył: 17 Paź 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Płock

Wysłany: 2005-12-10, 12:14   

Devon napisał/a:
Wszystkim paparatzi życzę wspaniałych, czystych, ostrych, nie zamazanych zdjęc

Co do paparazzi to zgadzam się, że zdjęcia muszą być ostre, czyste i niezamazane, które często robione są przez obiektywy f=400, gdzie niestosowanie statywu lub chociażby "patyka" kończy się "zmiękczonym" zdjęciem.
Jeżeli chodzi o artystów (czy podobe indywidua), któzy tworzą fotografię doświadczalno-artystyczną to nieczęsto zdjęcia takie są ostre.
Ja lubię fotografię reportażową. W lustrzance (mam na myśli Zenka) ustawiamy naszego "standard-Heliosa" na przysłonę 8,5 i ostrość na 4m (spoko głębia ostrości), a światło tuningujemy tylko czesem i w jasny dzień strzelamy na pewniaka fotkę z niemal każdej odległości, prawie zawsze ostrą (gdzy czas mamy krótszy od 1/60). Oczywiście w czasach autofocusów i cyfrówek takich sposobów nikt już nie używa...
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 13:34   

yasiu napisał/a:
Dlatego włąśnie polecam Minoltę


A ja mam Minolte Z3 i .... mieszane odczucia. Jednak nie spełnił moich oczekiwań.

Ma dużo zalet :
- UZ (ultra zoom) x12,
- AS (system przeciwwstrząsowy) ,
- Dużo funckji Automatycznych + dużo opcji ręcznych
- Tryb SuperMacro (super fotki)

Ale ma też wady :
- Problemy z AF przy kiepskim oświetleniu,
- Duże szumy przy ISO powyżej 100
- kiepski algorytm kompresji JPG (Canon ma o niebo lepszy)
- kiepski do zdjęć rodzinnych :x

Tryb Auto. To lepiej zapomniec przy kiepskim oświetleniu (mgła, pochmurny dzień, refleksy świetlne, noc już nie wspomnę), ale przy ładnym pogodnym dniu przy dużej palecie kolorów - bajeczne zdjęcia :D
Tryb Krajobrazowy i Portretowy - to wychodzi najlepiej :!: i tu UZ+AS przydaje się jak nic.

Niestety nocne zdjęcia wychodzą koszmarnie :x .
Problemy z AF połaczone z dużymi szumami i kiepskim algorytmem kompresji widać jak nic.

Nie nadaje się (moim zdaniem) do zdjęc rodzinnych, imprez w małych pomieszczeniach, ponieważ w trybie normalnym ostroć łapie pow. 0,5m (poniżej służy tryb macro). Aby dobrze zrobić forę trzeba się nieźle odsunąć. Lampa błyskowa jest bardzo silna, co pomaga przy robieniu zdjęć na większe odległości, ale przy bliskich to zaczyna kwasić.

Podsumowując .
Świetny aparat to fotek krajobrazowych, fotek w dzień, fotek artystycznych (z użyciem macro)
Kiepski dla zdjęć rodzinnych, nocnych i w słabym oświetleniu.

Teraz w oko wpadł mi Canon S2
także ma UZ x12, AS (stabilizator obrazu) i inne dobre cechy Minotly,
ale oprócz tego ma : wspomaganie AF w nocy i lepszy algorytm jpg.
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 14:13   

alferx napisał/a:
Problemy z AF przy kiepskim oświetleniu,


dodatkową lampe kup :) ale lampy są drogie :/ .

widziałem Z3 ma fajne MACRO. ahhh coś za coś :/ :oops: :x 8)
0 UP 0 DOWN
 
Skibek 



Wiek: 44
Dołączył: 17 Paź 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Płock

Wysłany: 2005-12-10, 14:25   

Devon napisał/a:
widziałem Z3 ma fajne MACRO

Chodzi o BMW Z3 cabrio? ;)
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 16:53   

Devon napisał/a:
alferx napisał/a:
Problemy z AF przy kiepskim oświetleniu,

dodatkową lampe kup :) ale lampy są drogie :/ .


Lampa nie rozwiąże problemu. Sedno w tym, że obiektyw jest ciemny i przetwornik za mało czuły i w nocy nie widzisz co fotografujesz, nie możesz złapac odpowiednio kadru.

Np. jest burza i chcesz złapac budynek w kadrze i pioruna. Za nic nie wykadrujesz udynku.
Musisz zrobić kilka fotek w ciemno na statywie, żeby wykadrowac go a później polowac na pioruna :) .
Podobnie jak chciałem złapać kota w ciemnym przedpokoju z lampą. Dosłownie nie widziałem co mam w kadrze.
Wspomaganie AF lamką (chyba sony to mają i na pewno canon s2) rozwiązuje problem.

Lampa z wbudowanym wspomaganiem AF do Minolty Z3 to 799zł ( model 3600 HSD, bo 2500 HS(D) za 499zł nie ma wspomagania ; ceny z allegro - w sklepach trzeba dorzucić jakieś 25% marży)
0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2005-12-10, 17:25   

A na czym polega system antywstrząsowy? Jak to działa? W obiektywie są amortyzatory, żyroskop czy coś w tym stylu? :?:

Jak tego faceta na śniegu widziałem w reklamie, to podejrzewałem, że to pic marketingowy polegający na dobraniu najkrótszego czasu otwarcia migawki. :lol:
0 UP 0 DOWN
 
nitka
Gość

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2005-12-10, 20:13   

ja moge sie poszczycic posiadaniem NIKONa D70s (cyfrowa lustrzanka) - mam go prawie od roku i stwierdzam, ze jest swietny :D , ostatnio zdobyłam NIKONA F100 jeszcze nie zdazylam sie nim nacieszyc :) , w sumie nawet nie zdazylam sie z nim jeszcze dobrze zapoznac :P , do kolekcji mam dzialajaca Zorke C gold i posiadam rowniez Zenita z 1985 roku (po dziadku :) ), pozdrawiam wszystkich z Brzegu (bylam kiedys u was porobic zdjecia :lol: )
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-10, 20:54   

Brzeski napisał/a:
A na czym polega system antywstrząsowy?


Nie wiem jak to działa ale można zauważyć różnicę zdjęć na czasach 1/2" - 1/10" przy fotkach z łapki przy właczonym i wyłaczonym AS.
Praktycznie 1/10" bez AS i bez statywu to nie ma szans, a z AS wychodza bezproblemowo.

Szczegóły techniczne napewno są opisane na stronach producentów.
Ale zapewniam, ze w Minolcie sprawia się to świetnie.

--------
Oto nocne fotki z Wrocławia robione z ręki (bez statywu) czasy ok 0,5 sek. (full info w exif)
Nie wspominając, że byliśmy z kumplem już po kilku browcach. Gościu miał Canona EOS10D - stwiedził, że bez statywu to nawet nie ma go po co wyciągać :P




0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-12-11, 11:56   

zdjęcia super :)
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: abc, czyli, czym, fotograficznego, jak, sprzetu


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 36
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu