Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Polski lek na raka piersi!
Autor Wiadomość
meg2582 



Wiek: 41
Dołączyła: 24 Kwi 2008

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2008-07-11, 14:48   Polski lek na raka piersi!

Naukowcom ze Szczecina udało się dowieść, że pewna grupa chorych na raka piersi świetnie reaguje na terapię konkretnym lekiem - cis-platyną.
Cis-platyna jest lekiem stosowanym w onkologii od ponad 30 lat. Dotychczas używano jej jednak w innych przypadkach. Nie była też podawana przed operacją raka piersi. Teraz badacze postanowili sprawdzić jego skuteczność u chorych na raka piersi, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1.

- Cis-platyna sprawdziła się znakomicie - mówi dr Tomasz Byrski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. - U pacjentek, które nie miały wcześniej żadnej chemioterapii, powodowała całkowitą remisję - guzy "znikały". U innych dawała częściową odpowiedź, czyli zmniejszenie guza. Nie było przypadków, w których choroba tylko ustabilizowałaby się lub postępowała dalej - w każdym (w ponad 30) był pozytywny efekt, choć w różnej skali.

Po terapii cis-platyną pacjentki przechodziły amputacje piersi, ale w badaniach po operacjach lekarze patolodzy nie stwierdzili już u nich komórek rakowych. Jedną z takich pacjentek leczonych cis-platyną jest 47-letnia pani Helena spod Białogardu w woj. zachodniopomorskim, która choruje od października 2006 r.

- To było niesłychane, przy każdym następnym badaniu po chemioterapii widziałam, że guz zmniejsza się i zanika - opowiada. - Po czterech chemiach czułam się dużo lepiej. W lutym 2007 r. usunęłam piersi. Działałam radykalnie, bo w mojej rodzinie jest to choroba genetyczna. Mama zmarła na raka piersi. Dzisiaj jestem w dużo lepszym stanie. Przytyłam. Wróciłam do pracy. Co pół roku jeżdżę do Szczecina na kontrolę.

Związek między BRCA1, rakiem piersi i cis-platyną dr Tomasz Byrski opisał (wraz z kolegami) w pracy, która w najbliższych tygodniach zostanie opublikowana przez specjalistyczne amerykańskie pismo "Breast Cancer Research and Treatment".

- Dotychczas naukowcom na całym świecie udało się wyodrębnić kilkanaście zaburzeń genowych, które odpowiadają za konkretne choroby - mówi prof. Jan Lubiński, szef Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PAM. - Obecna praca pokazuje, że istnieje zależność między ściśle wybranym zaburzeniem genetycznym a skutecznością konkretnego leku.

Kobiet ze zmutowanym genem BRCA1 jest w Polsce ok. 100 tys. To grupa wysokiego, sięgającego 80 proc. ryzyka zachorowalności na raka piersi i jajników.

Naukowcy ze Szczecina będą teraz sprawdzać inne leki (nowe cytostatyki) na podgrupach pacjentów dobranych pod względem zaburzeń genetycznych. Założona przez nich firma Read-Gene podpisała już pięć umów z firmami farmaceutycznymi na takie badania kliniczne.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Czy i Wy zszokowani jesteście ta wiadomościa? To przełom nie tylko w lecznictwie rak u kobiet ale i u mężczyzn!
0 UP 0 DOWN
 
Morfeusz 


Wiek: 46
Dołączył: 15 Paź 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Z Brooklynu

Wysłany: 2008-10-17, 17:38   

Ja bym się tak nie podniecał bo on działa na kobiety, które mają mutacje w genie BRCA1, a nie na raka w ogóle, a i to jeszcze trzeba potwierdzić kilkoma badaniami - czy faktycznie tak działa. Tak więc jeszcze nic specjalnie o tym nie wiadomo.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: lek, na, piersi, polski, raka


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 20
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu