Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: alferx
2007-03-17, 18:50
kto się bawi w czarno-białe?
Autor Wiadomość
Domel 



Wiek: 44
Dołączył: 05 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

  Wysłany: 2005-11-15, 00:15   kto się bawi w czarno-białe?

czy ktoś ma podobne czarno-białe zainteresowania??
poniżej kilka fotek jakie zrobiłem mojej chrześnicy i jej braciszkowi na wykopkach :)
jestem początkującym foto-amatorem, więc proszę za mocno nie krytykować moich zdjęć :-P

17760035.jpg
Plik ściągnięto 265 raz(y) 457,26 KB

17760034.jpg
Plik ściągnięto 264 raz(y) 393,45 KB

17760037.jpg
Plik ściągnięto 254 raz(y) 441,34 KB

0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-11-15, 00:24   

Domel napisał/a:
czy ktoś ma podobne czarno-białe zainteresowania??


Ja w sepii trzaskam jak jestem u dziadków , jakoś wtedy lepiej wychodzą na fotkach.
W szarości nie pomyślałem, ale też im chyba dobrze będzie :)
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2005-11-15, 19:45   

Witaj ja bardzo lubie czarno białe zdjęcia :)

Ale mało ich robie :-P

DSCN0649.JPG
Plik ściągnięto 253 raz(y) 72,59 KB

DSCN0653.JPG
Plik ściągnięto 246 raz(y) 27,65 KB

0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-01-08, 18:48   

Domel: Same kadry sa bardzo ciekawe. Jednak jezeli moge dorzucic swoje dwa grosze to; Ja osobiscie w 1 i 3 zdjeciu dolozylbym Vignette na rogach. Uwypukliloby to centrum kadru i dodalo troche uroku. Co do drugiego kladru, to niestety lezy technicznie. Przepalone policzki i niedoswietlone oczy. Wszystko przez bardzi twarde swiatklo. W takich warunkach to uzyskania prawidlowego naswietlenia musisz uzyc dyfuzora do rozproszenia swiatla (przynajmniej -1 f.stop) i bialej planszy, zeby doswietlic/uwypuklic oczy. Jezeli nie masz na to warunkow/czasu etc to uzywj flashe. Flash moze troche splaszczy kadr, ale doswietli cienie.

To wszystko jednak to tylko moje osobiste preferencje,
Pozd®awiam,
/w
0 UP 0 DOWN
 
Domel 



Wiek: 44
Dołączył: 05 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-08, 19:51   

dzięki Woyteg za rady
niestety nie siedze w fotografii tak głęboko jak Ty, posiadam starą, ale dobrą lustrzanke full manual (Yashica FX-3 SUPER 2000) i dwa obiektywy - podstawowy o ogniskowej 50 i jasności 1:2 oraz zoom Vivitar 28 - 85, 1:3,5 - 4,5
brakuje mi bardzo autofocusa, może kiedyś się dorobie
fotografuje sporadycznie, ostatnio mało, bo zmieniłem troche zainteresowania, ale jak się zrobi ciepło, na pewno będę więcej
pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-01-08, 19:57   

Domel: Jak napisalem w innym poscie, "nie aparat, a fotograf robi zdjecia". Fajnie jest miec AF, ale reczny focus ma swoje uroki. Moim skromnym zdaniem, masz oko i powinienes je uzywac :-)

W zalaczniku przyklad jak naswietla sie zdjecie, podczas BARDZO slonecznej pogody, na plazy, z uzyciem dyfuzora -2 f-stop. Tutaj nie uzywalem niczego do doswietlenia oczu, poniewaz model patrzy dokladnie w strone dyfuzora, ktory jest bialy. To zapatwia sprawe uwypuklenia koloru oczu.

Kolor to przyklad co mozna zrobic flashem i sloncem. Zdjecie, jak widac, w ostrym swietle pod slonce, doswietlone flashem i jeszcze przeswietlone o pol stonia (+0,5 EV). Film Kodak Portra VC 400. Wiem, ze kolor, ale nie moglem teraz dogrzebac sie przykladu w B&W. Dla informacji; Nie dodawana saturacja w Photoshopie, to sa uroki Kodaka VC :-)

Pozd®awiam.

Diabolo.jpg
Przyklad 2
Plik ściągnięto 263 raz(y) 82,53 KB

przyklad.jpg
Przyklad.
Plik ściągnięto 244 raz(y) 41,85 KB

0 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-08, 20:33   

A mi się jednak bardziej te trzy zdjęcia Domela podobają niż ostatnie dwa woytega. Co z tego, że twarz jest oświetlona z każdej strony i wszystkie szczegóły są doskonale widocznie, modelowo oświetlone. Dziecko wygląda jakby było w studio fotografowane, gdzie nawet światło w podłodze.... :-)
Środkowe zdjęcie Domela ma może zbyt duże kontrasty, ale za to jest w nim ekspresja. I natura. Widac że na Ziemi robione, tylko jedno Słońce świeci. :-P
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-01-08, 20:36   

Ilu fotografow, tyle opini. Ile fotografow, tyle warsztatow.
Dziele sie tylko swoimi spostrzezeniami, a zdjecia pokazalem jako przyklad na to, o czym pisalem wczesniej.
Pozd®awiam,
0 UP 0 DOWN
 
Domel 



Wiek: 44
Dołączył: 05 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-08, 22:03   

zgadzam sie z waszymi opiniami i wiem co macie na mysli,jest ok
co do moich zdjęć, poprostu robišc je patrze w obiektyw ustawiam ostroœć, kadruje itd., patrze czy zapala się zielona lampka i pstrykam (staram się aby było optymalnie naœwietlone co jest bardzo ciężkie w fotografii cz-b)
ja chce uchwycić to co widzę, nie interesujš mnie zdjęcia warsztatowe, nie będę używał filtrów itp. rzeczy, dlaczego np. nie ma być widać odbić na szybie – robišc zdjęcie nie będę oszukiwał, że ich nie było (może moje podejœcie jest mało profesjonalne, ale taki mój styl), smieszš mnie w takim wypadku zdjęcia z filtrem polaryzacyjnym, bo widać jakby np. wystawa sklepowa nie miała szyb (nie mam nic przeciwko temu filtrowi, bo jest bardzo przydatny,ale czasem jeœli chodzi o szyby dziwnie to wyglšda)
spojrzcie czy to zdjęcie nie oddaje całej zaistniałej sytuacji - zmrużone oczy, dziecko próbuje osłonić się przed słońcem poprzez ułożenie ręki i głowy - widzšc to wiem, że był bardzo słoneczny dzień i z tego wynikła taka poza dziecka, twarz rzeczywiœcie może i lekko przeœwietlona, ale na moim ciemnym monitorze nie wyglšda tak żle :)
stawiam na naturalne zdjęcia - wiem, że nie zawsze będš one dobre poprzez wynikłe błędy, które także zauważam na swoich fotkach, ale dšżę do kompromisu między œwiatłami i cieniami
pozdro
0 UP 0 DOWN
 
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-09, 18:34   

Mam kilka czarno-białych zdjęc z dzieciństwa i oglądając zdjęcia Domela przypominają mi się moje. Cofnąłem się w czasie i powspominałem sobie, jak sam byłem małym brzdącem - miłe uczucie.
Nie znam się na fotografii artystycznej. Podobnie jak Domel mam aparat i go biorę, pragram w większości auto i fokus i pstryk. Raz się uda 50 razy nie :) , ale to cyfrówka i moge bez stresu wykasowac zdjęcia i zostawić sobie te najlepsze (moim zdaniem)
Co do zdjęc woytega, to może są wykonane wg wszelkich zasad fotografii, choć w tych zasadach nie podoba mi się ucinanie fragmentów włosów (to chyba taki artyzm).
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-01-09, 18:43   

alferx napisał/a:
(to chyba taki artyzm).


To nazywa sie ciasnym kadrem.

Powtorze sie tylko; Kazdy ma swoj styl, warsztat, reke, oko.
A jak przychodzi do fotografii czarno bialej to u mnie w plecaku laduje Lubitel 166 albo Kiev60 i kilka rolek 120mm. Film ma ta magie nieoczekiwanych rezultatow. Nie mozna odstawic go do lamusa.

Pozd®awiam cieplo z cieplego,
/w
0 UP 0 DOWN
 
Domel 



Wiek: 44
Dołączył: 05 Lis 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-01-09, 19:27   

podobają mi się zdjęcia z ciasnym kadrem, lubie jak coś wychodzi poza zdjęcie, ale musi to być zrobione z głową

Woyteg widze ze działasz na średnim obrazku, nigdy nie miałem przyjemności, bo to jednak droższe i bardziej skąplikowane od małego, ale jakość o wiele wyższa zwłaszcza do dużych powiększeń w związku z tym pytanie:
czy wywołujesz sam negatywy, a później robisz powiększenia w ciemni, bo chyba o to chodzi w cz-b fotografii analogowej?
swego czasu troche siedziałem w ciemni, ale zawsze musiałem zaciemniać swój pokój, przez to zabierało mi to sporo czasu, nie mam wyodrębnionego pokoju, ponieważ mieszkanie małe, ale może kiedyś to się jeszcze zmieni
działam na Opemusie 6 i anarecie 50 mm, kiedyś robiłem na polskim Krokusie
największym problemem jest dla mnie wyeleminować kurz, dlatego też zaprzestałem robić w ciemni
teraz robię zdjęcia na negatywie cz-b do wołania kolorowego (Kodak Pro Foto 400 BW - zdjęcia powyżej) i skanuje negatywy w labie, ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego filmu i cena bardzo atrakcyjna, zwłaszcza w sklepach internetowych :)
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2006-01-09, 20:47   

DOMEL:

Niestety od jakiegos czasu, dlugiego juz czasu, nie siedze w ciemni. Wrzucam do swojego labu, gdzie wiredza dokladnie jakie mam oczekiwania i zawsze dobrze robia. Co do negatywow to; Kolor: Kodak Portra 160 NC - portrety, 400 VC - cala reszta;
C/B: Kodak Pro BW 400CN;
no i jeszcze do ciekawych kiolorow, koniecznie przeterminowane, co wpadnie w rece. Najlepiej jakies stare Agfy.

Co do samego sprzetu, wydaje mi sie, ze w Polsce, za calkiem nieduze pieniadze, mozesz kupic calkiem fajny sprzet od Rosjan.

Pozd®awiam.
0 UP 0 DOWN
 
Devon 


Wiek: 38
Dołączył: 28 Kwi 2005

UP 1 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-04-22, 18:39   

może do tematu warto wrócić :)










kilka moich najnowszych zdjęć
0 UP 0 DOWN
 
woyteg 
Glupota nie boli



Wiek: 49
Dołączył: 08 Sty 2006

UP 0 / UP 1


Skąd: Wies kolo Ciupago

Wysłany: 2007-06-08, 21:59   

A ja bylem na dachu i spotkalem anielice :-)



Ostatnio zmieniony przez woyteg 2007-06-08, 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bawi, czarnobiale, kto, sie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu