Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Budynek przy ul.JPII
Autor Wiadomość
krysto123 
Informatyk


Wiek: 30
Dołączył: 15 Maj 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Kalisz

Wysłany: 2008-05-15, 14:52   Budynek przy ul.JPII

Chciałbym sie dowiedzieć wiecej o budynku przy ul.JPII.Kiedyś był tam żłobek ale przed tym była to willa jakiegoś niemieckiego bogacza.Miałem okazje zwiedzić ten budynek zwróciłem uwage w piwnicy na to że wszystko było pokryte ze stali sufit.itp sa filtry powietrza z każdej strony budynku sa wejscia ze stali własnie do piwnicy.Drugą rzecza która mnie zaciekawila to mały balkonik który był zbudowany z kostek na których widniał napis jakiejs niemieckiej fabryki a dokladnie Katessa Klinker.Od strony ogrodu jest drugie wejscie a nad tym jakaś figurka dziecka.Moze macie jakies stare fotografie lub historie dokladne tego budynku.Obecnie ten obiekt jest na sprzedaż.Chciałbym tez sie dowiedziec co to za fabryka i gdzie sie miescila Katessa Klinker.Chciałbym jeszcze dodać że obecny właściciel twierdzi iż na budynku na metolwej rurce jest kulka ze zlota,bylem na dachu budynku no moge to potwierdzic ze kulka tak jak by jest ze zlota ale nie jestem pewien.
Ostatnio zmieniony przez krysto123 2008-05-15, 16:05, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Brieger 



Wiek: 66
Dołączył: 05 Sty 2007

UP 29 / UP 7



Wysłany: 2008-05-16, 15:10   

Była to willa właściciela brzeskiej cukrowni Neugebauera, która mieściła się na miejscu dzisiejszej 'Olejarnii'. Ciekawy jest Twój opis piwnicy. Czy mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcia wnętrz tej willi oraz wnętrza piwnicy? Do tej właśnie piwnicy przeniesiono stab twierdzy Brzeg z ul. Grunwaldzkiej w 1945 roku z racji bardzo nowoczesnego jak na tamte czasy schronu. W tej willi też garnizon brzeski poddał się wojskom sowieckim.
0 UP 0 DOWN
 
krysto123 
Informatyk


Wiek: 30
Dołączył: 15 Maj 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Kalisz

Wysłany: 2008-05-16, 16:13   

No niestety nie posiadam zdjęć ale zrobilem je,nie dawno skasowalem teraz tego żałuje.Ale mam szanse spytam sie kolegi czy jeszcze ma swoje zdjecia bo bylem razem z nim to je wżuce.Moze bez zdjęc opisze bardziej szczegółowo.To tak:

1.Z każdej strony budynku sa stalowe wejscia i własnie przez nie sie wchodzi do piwnicy ale mozna oczywiscie jak my to zrobiliśmy zejsc do piwnicy w budynku.

2.Sa trzy pomieszczenie w piwnicy bardzo ciasne,wszystko jest pokryte ze stali sufit ściany itp.>Bardzo mnie zaciekawily te filtry powietrza sa wmontowane w sciany i doprowadzaja powietrze z zewnatrz do pomieszczenia.

Tera coś o górnych częsciach udynku:

1.Jest tam wielka sala która niegdyś słuzyla jako stołówka dla dzieci ze żłobka poiewaz zrobiona jest tam kuchnia tzn.dobudowane jest to pomieszczenie nie bylo tej kuchni kiedyś.Obok sali wchodzi se jak by do pokoiku i tam jest w nienaruszonym stanie sufit ozdobiony drewnem po prostu jak by nie dawno wyszla z fabryki tz.błyszczy sie itp.

2.Wchodzi sie na 1 pietro schodkami i tam jest duzo pomieszczen tak jak by w szpitalu ale własciciel mówi ze te pomieszczenie słuzyly jako sypialnie w czasach kiedy Neugebauer żył i dla żołnierzy armi niemieckiej a ze wzgledu ze powstal tam złobek zmieniono te pomieszczenia na łazienki.Dalej wchodzimy na balkonik który jest pokryty tymi cegłami z napisem tej Fabryki co wspomnialem Katesa Klinker ja mysle ze nie wyprodukowane tego w Brzegu lecz w innym miescinie na terenie Niemiec.No idziemy dalej na balkon od strony ogrodu jest to balkon w pełni z drewna nie można na niego wchodzić bo jest w strasznym stanie ledwo co sie trzyma.

3.Wiec wchodzimy dalej na strych który jest oczywiscie pokryty od wewnatrz drewnem.Nie ma tam nick ciekawego lecz fajne sa widoki z tej wieżyczki jak by z prawej strony budynku jest okienko na wiezycce .

4.Wiec wchodzymy dalej bo drabinie na dach,własciciel obecny naprawil dach dlatego ze juz nie wytrzymywal tzn.walił sie i powstawaly dziury.



Zadziwia nie fakt ze bydyne został wpisany na liste zabytów i pisze ze został zbudowany w stylu elektycznym.Własciciel Neugebauer chcial zeby budynek byl wzorem pałacyku z bajki.

Pzepraszam za błedy poniewaz za szybko pisze.

A co do poddania sie to złozyli broń na terenie ogrodu.Lecz jak to było dokladnie?Siedzieli w piwnicy a sowieccy żołnierze otoczyli budynek?Może wiecie jaki tam oficer lub wyższy ranga przebywal.Kiedy zmarł Neugebauer?Czy posiadal w tym budynku jakieś kosztowności?Z kim tam mieszkał?
Własciciel willi mial nazywal sie Kurt Neugebauer i mial brata razem załozyli cukrownie.Czy obecny własciciel ma cos w stylu odziedziczenie np.po prapradziadku i to był wlasnie Kurt Neugebauer lub jego brat albo po prostu wykupil ten budynek.Albo byl dyrektorem zlobka.
Ostatnio zmieniony przez krysto123 2008-05-16, 16:53, w całości zmieniany 6 razy  
0 UP 0 DOWN
 
krysto123 
Informatyk


Wiek: 30
Dołączył: 15 Maj 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Kalisz

Wysłany: 2008-11-30, 18:26   

osiadłość położona jest na obrzeżach Starego Miasta w Brzegu, na działce otoczonej ogrodzeniem w formie murowanego parkanu lub kutych, żelaznych balustrad. Na działce znajduje się budynek pałacu oraz niewielka willa - stróżówka, a także drzewostan o charakterze parkowym.

PAŁAC
Budynek pałacu z 1898 roku, neogotycki w formie, z elementami secesji, o powierzchni zabudowy 507 m2, kubaturze 7.550 m3, podpiwniczony, III - kondygnacyjny (trzecia kondygnacja w partii poddasza), z rozbudowanym dachem dwuspadowym, z nieregularnymi, malowniczymi elewacjami. Elewacje posiadają elementy ozdobne: lukarny, attyki a także ryzality, wykusze, balkony, werandy - leżakownie oraz podkreślone ceglanymi dekoracjami elementy architektoniczne -łuki nadokienne, gzymsy i fryzy, podwójne okna, żelazne, kute kraty. Dach pokryty dwubarwnym łupkiem. Dolna kondygnacja - przyziemie, podkreślona klinkierowym cokołem. Główne wejście do budynku podkreślone kolumnowym portykiem.

WILLA - stróżówka
Oddzielnie stojący budynek willi I- kondygnacyjny, z tego samego okresu co budynek pałacu, jednak o mocno uproszczonej formie architektonicznej, o kubaturze około 300 m3, powierzchni zabudowy 55,80 m2, powierzchni użytkowej 83 m2, z przyległym garażem na dwa samochody, o powierzchni 38 m2.

Wnętrza Pałacu zachowały oryginalne elementy wystroju. Szczególnie eksponowane miejsce zajmują drewniane, kasetonowe stropy sal dolnej kondygnacji, kamienne schody prowadzące na na I kondygnację oraz do piwnic, a także oryginalne okna i drzwi. Wysokość wnętrz: parter ponad 4m, I piętro - 3,60 m, II piętro 3,20 m. Ostatnia kondygnacja (IV) to strych, który ze względu na swą wysokość - ponad 3,20 m, może być adaptowany na cele mieszkalne, służbowe lub klubowe.

Ważny element budynku pałacu stanowią jego piwnice. Ich wysokość (2,50 m) jest wystarczająca, aby zaadoptować je na pomieszczenia kuchni, gabinetów odnowy, siłowni lub pomieszczeń o innym przeznaczeniu, wspomagającym i rozszerzającym przyszłe, zasadnicze funkcje obiektu. Specyfiką wyglądu piwnic są widoczne stalowe elementy konstrukcji stropów, które w dalszym ciągu odkryte mogą stanowić rzadko stosowany element wystroju.

Bogaty drzewostan wymaga jedynie niewielkich prac pielęgnacyjnych, takich jak cięcia sanitarne.

POMIESZCZENIA
Pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach zgrupowane są wokół centralnego hallu, istnieje też obejście pomiędzy nimi w układzie amfiladowym.
Klatka schodowa, wspólna dla wszystkich kondygnacji, usytuowana została w północno-zachodnim narożniku. Główne wejście do pałacu prowadzi od wschodu, przez portyk z kamiennymi schodami.

I KONDYGNACJA posiada najobszerniejsze sale. Zachowany tu został pierwotny układ wnętrz.
Pierwszy hall, z przejściem do klatki schodowej, ma powierzchnię 15 m2. Za nim znajduje się hall główny o powierzchni ponad 40 m2, z którego prowadzą drzwi do sal bocznych oraz sali głównej na osi budynku (ponad 100 m2). Sala ta zakończona jest wykuszem podobnie jak przyległa do niej od północy sala narożna. Pozostałe sale północne uległy częściowym przekształceniom na szczęście łatwym do usunięcia. Sale południowe zachowały pierwotny układ i wygląd, jedna z nich posiada przejście na balkon, z którego prowadzą schody na zewnątrz, do ogrodów. Jedna z sal północnych również posiada balkon. W hallu głównym, w sali głównej oraz w sali narożnej (pn.-wsch.) zachowane dekorowane stropy. Imponujące są nie tylko powierzchnie poszczególnych sal (od 100 m2 do 30 m2), ale również ich wysokość, wynosząca ponad 4 m. Zachowana w całości oryginalna stolarka.

II KONDYGNACJA posiada jeden hall główny przez całą długość, z wydzielonym od wschodu przedsionkiem z wejściem na schody. Po obu stronach hallu pomieszczenia w układzie pierwotnym, nieliczne wtórne podziały. Od południa weranda - leżakownia. Od północy balkon.

III KONDYGNACJA w podobnym układzie jak obie niższe, tj. hall oraz pomieszczenia wokół. Część z nich to sale mieszkalne, a część stanowią pomieszczenia niezagospodarowane, do adaptacji. Kondygnacja ta ma widoczne elementy oryginalnej więźby dachowej.

Z istniejącego układu wnętrz wynika jednoznaczny wniosek, że docelowo, oprócz takich pomieszczeń jak sala konferencyjna, zaplecze restauracyjne z salą jadalną, gabinety i inne niezbędne wspólne pomieszczenia, będzie możliwe utworzenie w pałacu 50 miejsc noclegowych. Malowniczy Pałac. Zabytkowe założenie - budynek pałacowy wraz z oddzielną willą - stróżówką, położony na działce o charakterze parkowym, w centrum Brzegu, w pobliżu parku miejskiego. Posiadłość ta może służyć celom prywatnym (rezydencja), a także jako ośrodek hotelowy, odnowy biologicznej i kosmetycznej (SPA), klinika lub dom pogodnej starości. Położenie obiektu w pobliżu autostrady A-4 podnosi jego atrakcyjność. Budynek pałacu został wpisany do rejestru zabytków decyzją nr 2125/86 z dnia 30.06.1986 r.

Obecnie obiekt nie jest użytkowany. Wcześniej służył jako żłobek oraz przedszkole. W związku z tym był modernizowany w okresie po 1945 r. Prace te nie naruszyły w stopniu poważnym jego zabytkowego charakteru, nie poczyniły też strat w tzw. zabytkowej substancji. Wymagany jest remont. Konstrukcja pałacu jest w dobrym stanie, a remont będzie obejmował m.in. wymianę instalacji, przywrócenie dawnego, korzystnego układu wnętrz, renowację oryginalnej stolarki, malowanie elewacji i ścian wewnątrz budynku oraz uzupełnienie ubytków tynków, przyłączenie do kanalizacji miejskiej, montaż windy, a także inne prace, związane bezpośrednio z jego przyszłym przeznaczeniem.

1666249_12.jpg
Plik ściągnięto 8673 raz(y) 2,2 KB

1666249_10.jpg
Plik ściągnięto 8673 raz(y) 1,88 KB

1666249_9.jpg
Plik ściągnięto 8673 raz(y) 1,66 KB

1666249_8.jpg
Plik ściągnięto 8673 raz(y) 1,58 KB

1666249_7.jpg
Plik ściągnięto 8673 raz(y) 1,68 KB

0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 41
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2008-11-30, 21:06   

opis i zdjęcia takie same jak na aukcji allegro tej właśnie posiadłości
0 UP 0 DOWN
 
krysto123 
Informatyk


Wiek: 30
Dołączył: 15 Maj 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg/Kalisz

Wysłany: 2008-11-30, 21:49   

Jak by co to zarzucam link : http://www.otodom.pl/inde...w&insId=1666249
0 UP 0 DOWN
 
MTM 



Zaproszone osoby: 5
Wiek: 38
Dołączył: 02 Sie 2006

UP 3 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2009-10-07, 16:26   

Obecnie na allegro są trzy oferty sprzedaży budynku. Co agencja nieruchomości to inna cena :P - od 1 500 000 do 3 100 000 zl
http://otodom.pl/index.ph...w&insId=2848596
http://otodom.pl/index.ph...w&insId=1666249
http://otodom.pl/index.ph...w&insId=3659828
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: budynek, jpii, przy, ul


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu