Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Prace Interwencyjne!
Autor Wiadomość
gosiaczek212 



Wiek: 39
Dołączyła: 21 Cze 2006

UP 13 / UP 5


Skąd: Skarbimierz osiedle

Wysłany: 2008-04-21, 08:34   Prace Interwencyjne!

Mam pytanie : Moja bratowa jest do maja na stazu ale w miedzy czasie wyszła za mąż i jest w początkowej fazie ciąży. Jej szefowa obiecał ze ją zatrudni na umowe o prace, ale teraz zaproponowała jej umowe, ale z tytułu tych prac interwecyjnych. mam pytanko Czy moze ona zostac na tej podstawie zatrudnina bedac w ciąży ?? jeśli tak czy nalezeć sie jej bedzie jak urodzi urlop macierzynski??? Z gory dziekuje i prosze o szybka odpowiedz
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-04-21, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-21, 15:25   

Tzn. już takim bardziej luźnym pytaniem jest czy przyszły pracodawca wie o ciąży i mimo wszystko chce zatrudnić Twoją bratową.

Pierwsza sprawa, się rozbija o to, że w przypadku prac interwencyjnych normalnie jest zawierana umowa o prace między Twoją bratową a pracodawcą i tutaj z automatu pojawia się kodeks pracy jako regulator stosunków między bratową oraz pracodawcą.
Najważniejszy art. kodeksu pracy w tym kontekście to art 177 pkt. 3

"§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej
pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu
po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu."


Druga sprawa to umowa między pracodawcą oraz Urzędem Pracy, która z kolei reguluje zobowiązania pracodawcy wobec Urzędu Pracy i vice versa.

Zatrzymajmy się zatem na umowie o prace interwencyjne zawieranej między pracodawcą a Urzędem Pracy.

:arrow: Osoba kierowana na prace interwencyjna musi spełniać, któryś z warunków z art. 49 Ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy, więc zakładam, że nadal będzie to ten sam warunek na podstawie, którego bratowa została skierowana na staż czyli:
- bezrobotnych do 25 roku życia, oznacza to bezrobotnego, który do dnia zastosowania wobec niego usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończył
25 roku życia - więc niech bratowa się upewni czy w międzyczasie nie ukończyła 25 roku życia. :-P



W zasadzie na tę chwilę, nie ma co się za bardzo rozpisywać, bo wszytko rozbija się o to czy pracodawca, przyjmie bratową do pracy? (czyli jego świadomość ciąży bratowej + badania lekarskie, które przecież muszą stwierdzić zdolność bratowej do podjęcia pracy) Jeśli tak to w grę wchodzi kodeks pracy i wynikające z niego zobowiązania, również w kwestii urlopu macierzyńskiego.
Tutaj należy zaakcentować świadomość pracodawcy, który zawierając umowę z Urzędem Pracy nakłada na siebie pewne zobowiązania i też wynikają one z rodzaju umowy o prace interwencyjne, a rodzaje (=warianty) mogą być dwa:
- wariant I - tworzenie nowych miejsc pracy, wówczas tworzone nowe miejsce pracy musi stanowić wzrost netto liczby pracowników w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy i mało tego pracodawca ten stan musi utrzymywać przez 2 lata, gdzie należy być świadomym, że osoba na urlopie macierzyńskim nie jest wliczana w stan zatrudnienia, więc w zasadzie pracodawca chcąc nadal zatrudniać bratową (bo warunkiem korzystania z urlopu macierzyńskiego jest pozostawianie w stanie zatrudnienia) i jednocześnie dotrzymywać warunków z Urzędem Pracy musi zatrudnić kolejną osobę aby utrzymać określony stan zatrudnienia. W tym wariancie chodzi o utrzymywanie (w praktyce 2,5 lata, bo urząd zawiera dwie mowy- pierwsza 6 miesięcy, druga 2 lata) miejsca pracy, a nie osoby
- wariant II - rekrutacja pracownika znajdującego się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Tutaj chodzi o utrzymywani miejsca pracy dla jednej konkretnej osoby przez 12 miesięcy (6+6) i w tym wariancie pracownik musi być zatrudniony przez minimum 12 miesięcy, a pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowiązków służbowych, więc w praktyce osoba, która idzie na ten wariant prac interwencyjnych musi mieć zagwarantowane (tego wymaga urząd pracy) zatrudnienie przez 12 miesięcy.
W tym wariancie pracodawca nie musi dbać o utrzymywanie innych miejsc pracy..urząd pracy interesuję tylko czy dana osoba jest zatrudniona przez 12 miesięcy.

Reasumując w obu wariantach zawierane są umowy na czas określony tyle, że w wariancie II drugim osoba zatrudniona musi być nieustannie przez 12 miesięcy. Dodatkowo przytoczony art, 177 pkt. 3 Kodeksu Pracy rozwiązuje problem zatrudnienia tylko do momentu urodzenia, natomiast nie rozwiązuje kwestii urlopu macierzyńskiego.

W zasadzie ciężko odpowiedź nie mieszając na to pytanie, ale praktycznie rzecz biorąc przy świadomości zobowiązań pracodawcy i przy wybraniu wariantu II (wybiera się na wniosku o prace interwencyjne) powinien być i wilk syty i owca cała.

Napisałem tak ogólnie i trochę mieszając, więc jak masz jakieś pytania to pisz!

ps.
W przyszłym tygodniu przy odrobinie czasu, postaram się przybliżyć ogólnie temat prac interwencyjnych.
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-04-21, 15:32, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
gosiaczek212 



Wiek: 39
Dołączyła: 21 Cze 2006

UP 13 / UP 5


Skąd: Skarbimierz osiedle

Wysłany: 2008-04-21, 19:28   

DZIEKUJE ZA ODPOWIEDŹ :) Brartowa ma u niej staż do maja i potem chce ją zatrudnic na umowe z dofinansowania prac interwencyjnych. Wie o ciąży bratowej :) i nie skonczyła jeszcze 25 lat :) To czyli bedzie jej sie należało macierzynskie i inne uprawnienia jak na umowie o prace oczywiscie w zależności na ile da jej umowę??
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 43
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-21, 20:32   

gosiaczek212 napisał/a:
To czyli bedzie jej sie należało macierzynskie i inne uprawnienia jak na umowie o prace oczywiscie w zależności na ile da jej umowę??


Dokładnie. Tutaj oprócz zobowiązań w stosunku do PUP, w całej mocy ma zastosowanie Kodeks Pracy, aha no i trzeba podkreślić właśnie, że macierzyński się należy jeśli utrzymywany jest stosunek zatrudnienia.
Umowy na prace interwencyjne są zawierane w dwóch wariantach.
a) 6+24 miesiące
b) 6 + 6 miesięcy
(W poście wyżej pisałem ciut więcej o tych wariantach).

Biorąc pod uwagę przytoczony 3 pkt. art. 177 KP teoretycznie w obu przypadkach będzie zagwarantowane zatrudnienie do końca ciąży, a jeśli chodzi o kwestię urlopu macierzyńskiego to w przypadku wariantu drugiego (czyli jeśli w ramach organizacji Prac Interwencyjnych zostanie podpisana umowa na rekrutacje pracownika) jest duże prawdopodobieństwo, że macierzyński (czyli 4,5 miesiąca jak się nie mylę) wpadnie w okres tych 12 miesięcy przez które pracodawca musi zatrudniać osobę. Oczywiście, niewykluczone, że pracodawca tak czy siak, będzie chciał nadal zatrudniać bratową, to wtedy luz, blues i wszystko ładnie pięknie :)
Ostatnio zmieniony przez smooth 2008-04-21, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
gosiaczek212 



Wiek: 39
Dołączyła: 21 Cze 2006

UP 13 / UP 5


Skąd: Skarbimierz osiedle

Wysłany: 2008-04-22, 07:23   

No to już wszystko wiemy DZIEKUJE CI ŚLICZNIE i pozdrawiam! :D
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: interwencyjne, prace


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu