Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Zamieszki w Brzegu nie były na tle rasowym
Autor Wiadomość
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-04-22, 17:43   Zamieszki w Brzegu nie były na tle rasowym

Pięciu uczestnikom styczniowych zamieszek w Brzegu przedstawiono zarzuty. Nikt jednak nie został oskarżony o stosowanie przemocy na tle rasowym


Sprawę prowadzi prokuratura w Brzegu. - Uznała, że były to zwykłe wybryki chuligańskie wynikające z konfliktu między znajomymi - wyjaśnia Lidia Sieradzka rzecznik prasowy prokuratury. Przesłuchiwani pokrzywdzeni i świadkowie narodowości romskiej zeznali, że nie są dyskryminowani ani prześladowani ze względu na swoje pochodzenie. Okazało się także, że sprawcy zamieszek i ich ofiary wcześniej utrzymywali ze sobą kontakty towarzyskie.

Brzeskie zamieszki rozpoczęły się w ostatnim dniu ubiegłego roku, gdy trzech mieszkańców Brzegu napadło na Roma Sylwestra S. Ten szedł z dwoma kobietami i jak twierdził w ich obronie pobił napastników. Ci postanowili się zemścić. Doszło do kilku następnych bójek a mieszkanie Sylwestra S. obrzucono koktajlami mołotowa. Żądano również wydania S. i zapłacenia haraczu w wysokości 10 tys. złotych. Jeden ze sprawców odpowiada także za pokaleczenie nożem jednego z Romów.

Prokuratura opiera swe zarzuty na taśmach z monitoringu na których widać jedną z bójek a także na zeznaniach świadków, ofiar i podejrzanych. Trzech oskarżonych przyznaje się do winy, m.in. do pobicia Roma, który miał mówić źle o matce jednego z napastników. Pozostała dwójka oskarżona o podpalenia i próbę wymuszania haraczu nie przyznaje się do winy. Sprawcom grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-04-22, 17:45   

gazeta.pl napisał/a:
Przesłuchiwani pokrzywdzeni i świadkowie narodowości romskiej zeznali, że nie są dyskryminowani ani prześladowani ze względu na swoje pochodzenie. Okazało się także, że sprawcy zamieszek i ich ofiary wcześniej utrzymywali ze sobą kontakty towarzyskie.


Teraz już nie rozumie, najpierw Romowie przedstawiali inne wersje sam z nimi osobiście rozmawiałem i twierdzili, że są dyskryminowani.
0 UP 0 DOWN
 
alfix 
redaktor



Zaproszone osoby: 98
Wiek: 34
Dołączył: 08 Cze 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-22, 17:48   

yasiu napisał/a:
Teraz już nie rozumie, najpierw Romowie przedstawiali inne wersje sam z nimi osobiście rozmawiałem i twierdzili, że są dyskryminowani.


Pamiętaj, że gazeta wyborcza lubi i często wprowadza w błąd swoich czytelników... Więc nie warto wszystkiemu wierzyć co tu piszą! :) Poznałem ich na własnej skórze!!
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2008-04-22, 17:51   

Cytat:
Pamiętaj, że gazeta wyborcza lubi i często wprowadza w błąd swoich czytelników... Więc nie warto wszystkiemu wierzyć co tu piszą! :) Poznałem ich na własnej skórze!!


Dobrze wiesz, że też piszę dla Wyborczej. Sam robiłem wywiady z Romami, oprócz mnie była tu jeszcze redaktorka z Opola. Wszyscy Romowie twierdzili, że jest to na tle rasowym.

Ten tekst jest potwierdzony przez prokuraturę więc jest prawdziwy. Wyborcza najpierw przedstawiała wersję Romów teraz przedstawia oficjalną wersję podaną przez prokuraturę.
0 UP 0 DOWN
 
alfix 
redaktor



Zaproszone osoby: 98
Wiek: 34
Dołączył: 08 Cze 2007

UP 3 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-22, 17:58   

yasiu napisał/a:
Dobrze wiesz, że też piszę dla Wyborczej.


Dobrze wiem...

alfix napisał/a:
gazeta wyborcza lubi i często wprowadza w błąd swoich czytelników


To zdanie odnosi się ogólnie do tekstów wyborczej... Podam przykład choćby z przyjazdu Kaczyńskiego do Brzegu, wszystkie media zostały wprowadzone w błąd przez Gazetę Wyborczą i jak te debile staliśmy i czekaliśmy na konferencję, której od początku wizyty Kaczyńskiego nie było w planie!

Tekst o Romach jest bardzo realistyczny (prawdopodobny), choć czytając inne media są drobne różnice... :)
Ostatnio zmieniony przez alfix 2008-04-22, 17:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
ślicznotka-e-34 
Transporter



Wiek: 36
Dołączył: 31 Maj 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: stąd

Wysłany: 2008-04-22, 20:17   

pierwszy raz słyszę o takim samochodzie jak fiat centra :shock: no ale według dziennika brzeskiego taki brał udział w kolizji :? http://brzeg24.pl/index.p...18.04.2008.html

:D

Uwaga
Złamany został REGULAMIN
Ten post nie jest związany z tematem w którym został napisany
Ostatnio zmieniony przez Kathia 2008-04-22, 22:49, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-04-22, 20:22   

I słusznie. W którym miejscu ta sprawa miała wydźwięk rasowy? To że Romowie uważali, że tak było należy jeszcze udowodnić. Sprzeczka, czy pobicie się między kilkoma osobami z dwóch różnych narodowości to jeszcze nie konflikt rasowy, a poprzednia znajomość między tymi osobami zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia. Można to podciągnąć pod konflikt kulturowy, wartości, może klasowo-warstwowy, ale w żadnym wypadku to nie konflikt rasowy. Nikt chyba w Brzegu Romów za kolor skóry nie prześladuje chyba, że nie wiem o takich przypadkach.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2008-04-22, 20:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Jamps 


Wiek: 49
Dołączył: 04 Cze 2005

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg Rybaki

Wysłany: 2008-04-23, 10:10   

Roztropek napisał/a:
Sprzeczka, czy pobicie się między kilkoma osobami z dwóch różnych narodowości to jeszcze nie konflikt rasowy, a poprzednia znajomość między tymi osobami zdaje się potwierdzać moje przypuszczenia.


teraz już widzę jak po każej sprzeczce czy "pobiciu się między kilkoma osobami" grupa wyrostków umawia się na wieczór, przychodzi z butelkami z cieczą zapalającą i obrzuca nimi budynek
typowy spór międzysąsiedzki :x
0 UP 0 DOWN
 
Calipso1 
walczę o pokój aż się krew leje...



Wiek: 46
Dołączył: 16 Kwi 2008

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-23, 10:58   

yasiu napisał/a:
Wszyscy Romowie twierdzili, że jest to na tle rasowym.


Według mnie to nie jest sprawa na tle rasowym.Bardziej chodzi o sposób podejścia cyganów (piszę cyganów bo prawdziwych Romów jest w Brzegu garstka) do ludności w Brzegu sam mieszkam w Rynku i to co oni tu teraz wyprawiają to istna plaga egipska :shock: Tych wszystkich szlachetnych obrońców uciskanych i prześladowanych w Brzegu cyganów zapraszam np dzisiaj na Rynek aby sobie pooglądali jak twórczo i kulturalnie cyganie spędzają czas na ławkach :? Współczuję tylko tym wszystkim ludziom którzy mieszkając w rynku muszą każdego dnia znosić to samo co ja :(
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2008-04-23, 11:34   

Póki co nie słyszałem, żeby naszym brzeskim Romom zabroniono posyłać dzieci do polskiej szkoły, kazano chodzić wydzielonym chodnikiem, czy jeździć samochodami wyłącznie po wyznaczonych ulicach. Co więcej są rodziny mieszane, a dzieci żebrzą nawet w kościele skąd ich nikt nie wygania. Nie są to więc powody rasowe, a wynikające z niedostosowania do naszych reguł zachowania i współżycia między ludźmi.
Ostatnio zmieniony przez Roztropek 2008-04-23, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, byly, na, nie, rasowym, tle, zamieszki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 31
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu