Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
"Odra" Brzeg
Autor Wiadomość
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-12-06, 16:09   "Odra" Brzeg

Magazyn Obywatel napisał/a:
Wytwórnia słodyczy istnieje w Brzegu – 38-tysięcznej dawnej stolicy piastowskiego księstwa nad Odrą, w połowie drogi między Opolem a Wrocławiem – od 1946 roku. Kiedy obecnie niemal wszystko, co wywodzi się z czasów PRL, przechodzi kryzysy, upada i bankrutuje, tu mamy do czynienia z prawdziwym fenomenem. Firma przeżywa od 10 lat nieustanny rozkwit, a zamiast upadać, stale się rozwija.
Ciąg dalszy artykułu T U T A J
Jak wspominał kiedyś Jacek Kuroń, zwolennik przekształceń własnościowych metodą spółek pracowniczych, ten sposób prywatyzacji dawał nadzieję na polepszenie bytu pracowników. Gdyby podobnie sprywatyzować swego czasu „Kamę” całkiem inny poziom bezrobocia mielibyśmy obecnie w Brzegu, ale trudno byłoby ukraść cokolwiek z prywatyzowanego majątku. Tylko ci, którzy doświadczyli na sobie różnych „prywatyzacji” wiedzą jaki nacisk i obiecywanie „złotych gór” był na załogę w celu wyrażenia zgody na prywatyzację mówiąc dokładnie złodziejską, czyli sposób w jaki sprywatyzowano „Kamę”.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 16:25   

To jest zdaje się artykuł z 2003 roku, a jak teraz radzi sobie "Odra"? Czy są jakieś zmiany? Na terenach dawnej Kamy Foods, jest teraz Ewico. Chyba także zapomniano tutaj wspomnieć o dawnych PZZ-tach, tam też chyba pojawił się jakiś inwestor strategiczny i teraz brzeskich PZZ-tów już nie ma.
Może trzeba tez wspomnieć o minusach takich spółek pracowniczych? Np. to, że ludzie są niechętni na zmiany i jako akcjonariusze mogą nie wyrażać zgody na pewne posunięcia, które wg nich są złe, albo trzymanie się na siłę zakładu mimo, otaczanie się rodziną i znajomymi, zamiast specjalistami - takie działania w rezultacie też mogą wpływać negatywnie na firmę.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-06, 19:23   

jadore napisał/a:
Może trzeba tez wspomnieć o minusach takich spółek pracowniczych?

No są minusy...zawsze jakieś się znajdą, ale jak widać Odra jak radziła, tak radzi sobie dobrze..

jadore napisał/a:
takie działania w rezultacie też mogą wpływać negatywnie na firmę.


mogą owszem..ale czy wpływają ?
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2006-12-07, 07:28   

jadore napisał/a:
otaczanie się rodziną i znajomymi, zamiast specjalistami - takie działania w rezultacie też mogą wpływać negatywnie na firmę.
Taki był też zamiar tego rodzaju prywatyzacji. Wpłacam, ryzykuję, ale mam nadzieję, że rodzina i dzieci na tym skorzystają. Chcę zauważyć, że to właściwie sprawa udziałowców-właścicieli, jak sobie to zorganizuja takie będą mieli wyniki. Tu do nikogo nie można mieć pretensji, że zatrudnia się rodzinę w przeciwieństwie do urzędów państwowych, czy spółek z udziałem skarbu państwa. Można było wziąć jakieś tam pieniądze zamiast wpłacać i wyjść na tym tak jak w "Kamie".
0 UP 0 DOWN
 
barmanik 


Wiek: 49
Dołączył: 22 Kwi 2005

UP 1624 / UP 147


Skąd: OB/GSL

Wysłany: 2006-12-07, 08:06   

Przez jakiś czas pracowałem w fundacji zajmującej się promowaniem prywatyzacji poprzez zakładnie spółek pracowniczych. Niestety w Polsce, jak i również w Brzegu, większość zakładów wybrała krótszą droge prywatyzacji - likwidacja przedsiębiorstwa państwowego, sprzedaż całości lub części i utworzenie nowej spółki. Załoga zgadzała się zlikwidować swoje miejsce pracy bo miała obiecane zatrudnienie, większe zarobki, itp.
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2006-12-07, 11:53   

Nie mówię, że taka forma prywatyzacji jest zła i uważam, że w tamtym okresie to rzeczywiście uratowało Odrę przed upadkiem. Martwię się tylko tym, że jeśli się nie idzie do przodu, podejmuje czasem błędne decyzje - to także mogą być wpadki. Wtedy było to dla firmy być albo nie być, teraz przy bardzo silnej konkurencji, jest to o wiele trudniejsze. Czasami bywa tak, że akcjonariusze mogą blokować pewne posunięcia, na korzyść czegoś co wydaje im się lepsze dla nich samych, a nie dla firmy. Jako akcjonariusze otrzymują dywidendy z zysku, więc wolą żeby tych dywidend dla nich było więcej, niż np. żeby większą część pieniędzy przeznaczyć na jakieś inwestycje. I tylko o to mi chodzi.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeg, quotodraquot


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu