Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Podyskutujmy o Piastach śląskich
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-05-25, 19:46   

Cienki Bolek już od ponad 6 lat postękuje tu przy okazji różnych wyimaginowanych rocznic, zamiast wystawić się jako żywy eksponat w muzeum Mrożka i Orłela.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-05-29, 14:54   

Mały, antymityczny, do muzealnego, a także pruskiego sztambucha konkurs historyczny z okazji jutrzejszego Georgianum:
1. Czy „Ordnungsbuch”, szesnastowieczna księga zarządzeń księcia „Jerzego” II dotyczących spraw brzeskich przechowywana jest w:
a/ Opolu b/ Brzegu c/ Goslar d/ Wrocławiu ?
2.Jaki podpis znajduje się pod książęcą instrukcją dla rajców brzeskich z 1617 r.:
a/ Jan Jerzy b/ Johannes Christianus c/ Johann Christian ?
3. Czy napis fundacyjny na bramie zamkowej mówi o:
a/ królu Zygmuncie Auguście b/ królu Ferdynandzie Habsburgu c/ Piaście Kołodzieju ?
4. Jakie imiona otrzymał książę, który według Friedricha Lichtsterna miał mieć na imię Piast:
a/ Jerzy Wilhelm b/ Georg Wilhelm c/ Christian Albert ?
5. Gdzie przechowywane są dokumenty i akta zespołu archiwalnego „Księstwo Brzeskie (Fürstentum Brieg)”:
a/ w Archiwum Państwowym we Wrocławiu b/ w Archiwum Państwowym w Opolu c/ w Muzeum Piastów Śląskich ?
0 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-05-29, 14:56   

W Dolnej Saksonii?
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-05-30, 17:37   

Powiększę ten mały konkurs o trzy pytania, ponieważ ten polonez na mokrym i pustym dziedzińcu zamkowym tak mnie zainspirował :
6. Kto napisał o „ideologiczno-politycznych aspektach” bramy zamkowej nie wymieniając w ogóle herbu kurfirsztów brandenburskich
a/ A. Karłowska-Kamzowa b/ J. Kębłowski c/ W. Skibiński ?
7. Kto z księcia Georga II „zrobił” księcia Jerzego II, a następnie uczynił z niego poważnego kandydata do tronu polskiego, który wielokrotnie i manifestacyjnie demonstrował swoją polskość, i kto po zjednoczeniu Niemiec wziął wysoką niemiecką nagrodę ?
8. Czy w czasach książąt brzeskich na zamku tańczono poloneza ?
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-05-30, 17:42   

To товарищ Броневик wziął wysoką niemiecką nagrodę? Nie wiedziałem.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-06-02, 09:13   

Czytam o „zmianach w zwiedzaniu z przewodnikiem” zamku i myślę o przewodniku po micie Piastów śląskich tym bardziej, że minęło w kwietniu 15 lat od ukazania się mojego „Mitu Piastów śląskich w datach” („Gazeta Brzeska”, nr 8, 18 IV 2007 r.). Wydawało mi się wtedy, że rozjechałem to muzeum pisząc między innymi:
„1990 r. - muzeum po zjednoczeniu Niemiec niemal z miejsca „dem Deutschland zugewandt” (zwrócone ku Niemcom)[jak przez 40 lat było zwrócone ku brzeskiemu komitetowi PZPR, a teraz jest muzeum pisowskim]
1992 r. - nieprawdopodobny groteskowy, orwellowski wywiad „wielkiego piastoznawcy” pt. „Piastów śląskich nikt nie kochał”; niesamowita informacja, że po 27 latach działalności w muzeum jest dopiero „szkielet wystawy” o kochanych przez muzealników książętach śląskich ( …)
1999 r. - Muzeum Piastów Śląskich utrzymywane w dużym stopniu z dotacji przeznaczonej pierwotnie na drogi powiatowe ( . . . ).
Jednak mitomania i megalomania są nie do rozjechania (wspominał o tym gdzieś M. Wańkowicz), dlatego … kniaź Paweł przekabacił redaktora „GB” i dalej działał organizując nawet sesję o . . . niemieckim zagrożeniu kulturowym na Śląsku (sic !), a już w czasach nowego direttore zostałem zablokowany na forum.nto.pl, Niedawno – jak wiadomo - zamek został pomnikiem historii ze względu na „renesansową bramę będącą wybitnym dziełem sztuki o unikatowym programie ideowym ...”. Unikatowym, czyli jakim ? Może jakiś przewodnik nam powie !
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-06-02, 15:31   

Toварищy Броневикy to w ogóle bardzo dużo się wydaje. Taki on już ... выдаю́щийся.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-06-05, 09:18   

Widzę, że żaden przewodnik z nami nie leci, jednak podyskutujmy o programie ideowym bramy zamkowej księcia „Jerzego” II, która do tej pory nie tylko była rozpatrywana „w próżni”, czyli w oderwaniu od faktów i źródeł historycznych, w tym tak unikatowego źródła, jak napis na sarkofagu najsłynniejszego księcia brzeskiego, lecz także pomijano na niej napis fundacyjny, herb Habsburgów, no i duży herb kurfirsztów brandenburskich, jakiego może nie ma i w Berlinie (w takim materiale jak piaskowiec). Przemilczenia niesamowite, niesłychane, jak ta szafa zasłaniająca szesnastowieczny napis w języku niemieckim pod drzewem genealogicznym księcia Georga II na którym jego synowie noszą imiona Joachim Friedrich oraz Johann Georg, nie mówiąc już o dokumentach jak na przykład tychże książąt zatwierdzenie przywilejów miasta Brzegu w dokumencie wystawionym w 1588 r. Tak więc jest to pomnik zgermanizowania die Piasten zum Briege i w tym kontekście zasłanianie się hasłem księcia „Jerzego” II „inni budowali dla nas, my dla potomności”, skomentuję krótko: w historii tego księcia, jego przodków i potomków, mamy do czynienia z taką kumulacją fałszu, iż wydaje się, że nic odkłamać się nie da !! Szach – mat Herr Dziedzic et consortes !!
0 UP 2 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2022-06-15, 21:12   

Oj tak, nic odkłamać się już nie da. A te polskie kazania to kto wygłaszał? Przecież Brieg to było całkowicie zgermanizowane miasto.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-06-19, 08:48   

Omal nie czekam na odpowiedź Dz. Prus., a nagle okazuje się, że nie tylko leci z nami anthropos, lecz także niespodziewanie przyznaje mi rację, że nic odkłamać się nie da w muzealnej „historii” książąt na Legnicy i Brzegu, na co stwierdzam, że chociaż nic odkłamać się nie da, to jednak dążyć do odkłamania trzeba, dlatego voilà następujący komentarz:
na stronie NID (Narodowego Instytutu Dziedzictwa) jest informacja, że zamek brzeski był „siedzibą śląskiej elity intelektualnej”, ale nie pada ani jedno nazwisko. Natomiast na dziedzińcu księcia „Jerzego” II odbyły się na początku czerwca „pokazy rycerskie” i też nie padło ani jedno nazwisko rycerza książąt brzeskich !! Tak więc pytania dziewiąte i dziesiąte naszego konkursu z okazji 500. lecia urodzin księcia Georga II (Jerzego II) brzmią:
9. Wymień jednego przedstawiciela „śląskiej elity intelektualnej" na dworze księcia „Jerzego” II brzeskiego.
10. Podaj nazwisko starosty książąt brzeskich, który walczył na czele oddziału rajtarów z wojskiem hetmana Jana Zamoyskiego pod Byczyną w 1588 r.
Ostatnio zmieniony przez Broser 2022-06-19, 20:20, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-06-21, 04:04   

Какие шахматы? Dziecku na hulajnodze wydaje się, że leci odrzutowcem. Tak samo тoварищy Броневикy wydaje się, że jest каким то гроссмейстером, a w rzeczywistości ledwo daje radę pograć w pchełki. A warcaby to już istne Himalaje.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-06-27, 08:05   

Herr Schachmeister aus der Schieẞbude, szachy były m.in. rozrywką książąt, o czym świadczą np. słynne pamiętniki księcia Saint-Simona, ale na wystawie „Z przeszłości i tradycji Piastów śląskich” nie dowiemy się, czy książę „Jerzy” II grywał ze swoją elitą w szachy, zresztą elity też tam nie widać.
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-06-27, 08:42   

O, тoварищ Броневик пробудился.
1 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2022-07-03, 09:10   

Tоварищ Броневик coś siedzi cicho. Pewnie mu się już znudziło.

LigniczundBrigg.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 147,92 KB

1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2022-07-03, 18:15   

W tej ciszy piastowskiej przeglądałem, Herr Piastenmeister, pamiętniki księcia Saint-Simona i myślałem, że gdyby kniaź Paweł spisał swoje memuary, w których oczywiście szeroko rozpisałby się o swoich badaniach nad elitą na dworze książąt brzeskich, a Dz. Prus. przetłumaczyłby wszystko na j. niemiecki i dostał tę upragnioną przez niego saksońską rzecz, wtedy byłoby głośno na forum.
0 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 37
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu