Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Poniński, Tusk - mężowie stanu dwaj
Autor Wiadomość
Benon 


Wiek: 54
Dołączył: 08 Lut 2007

UP 172 / UP 39Wysłany: 2021-08-13, 01:52   Poniński, Tusk - mężowie stanu dwaj

Poniński, Tusk – mężowie stanu dwaj

Duża część społeczeństwa polskiego odczuwa niechęć lub wręcz wrogość do polityków działających zgodnie z trzeźwą oceną skromnego potencjału Polski w geopolitycznym układzie sił. Znamiennymi przykładami postaci, na które za polityczny realizm spadło odium licznych Polaków, są Adam Poniński i Donald Tusk.

W drugiej połowie XVIII wieku Rzeczpospolita była państwem niedołężnym, źle zorganizowanym. Prowokowało to naturalnie zakusy mocarstw otaczających Polskę na jej terytoria. 5 Sierpnia 1772 roku w Petersburgu Rosja, Prusy i Austria podpisały konwencję o podziale między sobą części ziem Polski. 19 Kwietnia 1773 roku w Warszawie rozpoczął obrady sejm, który 30 września tego samego roku ratyfikował petersburską konwencję rozbiorową. Pracom tego sejmu, zwanego rozbiorowym, przewodniczył, jako marszałek, Adam Poniński, doskonale rozumiejący, że opór wobec woli trzech potęg nie tylko nie przyniesie żadnych korzyści, ale jeszcze zwiększy straty, które dotkną przede wszystkim polskie społeczeństwo. Ratyfikację konwencji rozbiorowej poprzedziło podpisanie przez Ponińskiego 18 września 1773 roku traktatów cesji przez Rzeczpospolitą ziem zagarniętych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Ponińskiego w pamięci historycznej Polaków utrwalił Matejko namalowawszy, wspaniały artystycznie, symboliczny obraz „Rejtan. Upadek Polski”. Niestety, nie bardzo rozumiejąc prawidła geopolityki utrwalił marszałka jako zdrajcę. Pomimo tego kluczowa okoliczność towarzysząca I rozbiorowi Polski przedstawiona jest na obrazie Matejki prawdziwie: poseł Rejtan tarasuje swym ciałem drzwi w proteście przeciwko zawiązaniu 21 kwietnia 1773 roku konfederacji uniemożliwiającej zerwanie sejmu rozbiorowego poprzez liberum veto, zaś Poniński wskazuje ręką leżącemu na podłodze Rejtanowi stojących u progu żołnierzy rosyjskich. Oddaje to rzeczywistość, bowiem obrady sejmu rozbiorowego odbywały się w asyście stacjonujących w Warszawie oddziałów wojskowych państw zaborczych. [1]

Donald Tusk od 1 grudnia 2014 roku do 30 listopada 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, przy czym od 9 marca 2017 roku sprawował ten urząd bez poparcia krótkowzrocznego rządu PiS-u. Poniński w XVIII wieku sygnował cesję terytoriów przez Polskę. Tusk w XXI wieku przewodnicząc Radzie Europejskiej przytomnie godził się na cesję przez Rzeczpospolitą suwerenności na rzecz zdominowanej przez Niemcy Unii Europejskiej.

19 stycznia 2016 roku Tusk zapytany jak ocenia uruchomioną wobec Polski przez Komisję Europejską procedurę ochrony państwa prawa odpowiedział: „Proszę nie oczekiwać tutaj, że z entuzjazmem i satysfakcją będę mówił o procedurze wszczętej wobec Polski. [Jednak] jestem absolutnie pewien, że to jest decyzja optymalna, którą w pełni popieram bez jakichkolwiek wątpliwości i wahań.” [2], [3]

Stanowisko Tuska jest słuszne. Obdarzony wybitnymi zdolnościami oceny sytuacji dobrze wie, że Polska ma do wyboru dwie możliwości zakończenia konfliktu z Unią Europejską o reformę krajowego ustroju wymiaru sprawiedliwości. Możliwość pierwsza – Polska faktycznie zrezygnowawszy z suwerenności w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości posłusznie poniecha reformy. Możliwość druga – Polska obstając przy reformie i tak, prędzej czy później, przegra spór z Unią i wycofa się ze zmian, a przedłużając konflikt będzie ponosiła dodatkowe straty, w szczególności materialne.

Nawiasem mówiąc, zdaje się, że PiS też zaczyna to wreszcie rozumieć, skoro Jarosław Kaczyński zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej. [4]

W 2017 roku, kokietując ksenofobiczny elektorat, pisowskie władze odmawiały przyjęcia przydzielonej Polsce przez Unię obowiązkowej kwoty uchodźców. Tusk skierował wówczas do Polaków i polskiego rządu następujące słowa: "Jeśli polski rząd będzie zdecydowany, właściwie jako jeden z dwóch, trzech w Europie, nie uczestniczyć w tym solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców – to ma do tego, może nie prawo, bo mówimy tu o prawie europejskim, ale pewne argumenty, i jestem w stanie je zrozumieć – będzie się to wiązało nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami. Takie są zasady w Europie". [5]

Poniński na obrazie Matejki pokazuje Rejtanowi żołnierzy rosyjskich. Tusk we wspomnianej wypowiedzi zwraca Polakom uwagę na możliwość nałożenia na Polskę dotkliwych kar finansowych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego kompetencji – jako polityczny realista – nie podważa.

Matejko, uważający Ponińskiego za sprzedawczyka, przedstawił na obrazie wypadającą marszałkowi monetę. Rzeczywiście do 1789 roku Imperium Rosyjskie za pośrednictwem przedstawiciela dyplomatycznego w Warszawie Ottona Magnusa von Stackelberga wypłacało Ponińskiemu jurgielt, czyli roczną pensję, w wysokości 2 400 dukatów. Mennica rosyjska kopiowała dukata niderlandzkiego zawierającego wówczas 3,466 g czystego złota. Zatem Poniński otrzymywał od Rosji 8,318 kg czystego złota rocznie. [6], [7], [8]

Donald Tusk będąc przewodniczącym Rady Europejskiej również otrzymywał jurgielt. W 2018 roku Unia Europejska wypłaciła Tuskowi wynagrodzenie w wysokości około 386 400 euro. Średnia cena czystego złota wynosiła w 2018 roku 1 073,804 euro za uncję trojańską (31,1035 g), czyli 34 523,575 euro za kilogram. Więc pensja Tuska w 2018 roku stanowiła równowartość mniej więcej 11,192 kg czystego złota. [9], [10]

Wobec tego jurgielt, jaki otrzymał Tusk w 2018 roku był o około 35% wyższy od jurgieltu otrzymywanego przez Ponińskiego.

Być może gorącogłowi czytelnicy uznają w związku z tym, że „zdrajca” Tusk jest dla działających pod flagą Unii Europejskiej Niemiec o 35% cenniejszy niż „zdrajca” Poniński był cenny dla Rosji. Warto by ci zapalczywcy zastanowili się, kogo lub co zdradzili Poniński i Tusk. Jeżeli można im przypisać zdradę, to najwyżej zdradę państwa źle służącego swoim obywatelom. Ale nie zdradzili Polski, bo Polska to przede wszystkim ludzie, a Poniński i Tusk, wbrew czarnej legendzie, uczynili dla Polaków wiele dobrego. Zresztą Tusk jako żyjący, aktywny polityk czyni nadal. A że wzięli pieniądze? Doprawdy lepiej by dla Polaków było wypłacić Ponińskiemu czy Tuskowi drugi taki jurgielt i iść za nimi niż zbierać cięgi w z góry przegranych konfliktach.

Swoją drogą, czy Polska i Polacy nie są jurgieltnikami Unii Europejskiej, skoro dotychczas więcej pobierają z unijnej kasy niż do niej wpłacają?

Niech myśli tu zawarte będą skromnym hołdem złożonym Adamowi Ponińskiemu i Donaldowi Tuskowi, którzy swą roztropną, prawdziwie propolską postawą w pełni zasłużyli na miano mężów stanu.

Postscriptum

Drogi Czytelniku, ten tekst umyślnie napisałem tak, że można pogubić się w domysłach kiedy wyrażam się serio, a kiedy z ironią. Nie chodzi mi jednak o to by absorbowało Cię odgadywanie moich opinii o przedstawionych wyżej postaciach i wydarzeniach. Mam nadzieję, że dezorientacja, którą być może u Ciebie spowodowałem, da Ci impuls do poszukiwań pozwalających dostrzec coś czego nie zauważałeś wcześniej, coś co zmieni twoje poglądy, bądź utwierdzi Cię w nich. Jeżeli tak się stanie, będzie to dla mnie wielką satysfakcją.

Źródła:

1. https://artsandculture.google.com/asset/rejtan-or-the-fall-of-poland-jan-matejko/NAFcMmlTlbW8MQ?hl=pl
2. https://www.facebook.com/...8626/?__tn__=-R
3. https://www.rmf24.pl/fakt...422#crp_state=1
4. [urlhttps://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/308079996-Jaroslaw-Kaczynski-zlikwidujemy-Izbe-Dyscyplinarna.html[/url]
5. https://www.gazetaprawna....europejska.html
6. Dukwicz D., Sekretne wydatki rosyjskiej ambasady w Warszawie w latach 1772–1790, w: Gospodarka, społeczeństwo, kultura w dziejach nowożytnych, red. A. Karpiński, E. Opaliński, T. Wiślicz, Warszawa 2010, s. 454.
https://www.academia.edu/...atach_1772-1790
7. https://coinweek.com/world-coins/world-gold-coins-2/world-coins-history-netherlands-gold-ducat-began/
8. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86_%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D1%87%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8
9. https://www.express.co.uk...aud-juncker-spt
10. https://www.lbma.org.uk/p...-metal-prices#/
Ostatnio zmieniony przez Benon 2021-08-13, 01:54, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Ranko1800 


Wiek: 57
Dołączył: 18 Lis 2021

UP 0 / UP 0Wysłany: 2021-11-18, 20:05   

Uwielbiam czytać tego typu informacje.
0 UP 0 DOWN
 
promyk 


Wiek: 46
Dołączyła: 10 Kwi 2022

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzezina

Wysłany: 2022-04-10, 16:14   

Bardzo wartościowy artykuł. Gratuluję talentu.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 22
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu