Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
kościół minorytów
Autor Wiadomość
<a class=
Gość

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2017-12-31, 11:18   

Do kwm:

Kosciol sw. Jadwigi jest uzytkowany w niedziele o 10, jest tam odprawiana msza dla mlodziezy, choc moim zdaniem powinien byc otwarty i dostepny mieszkancom i turystom na codzien. \
Kościół zamkowy wprawdzie jest zamknięty na klucz ale jest absolutnie dostępny dla zwiedzających - wystarczy zwrócić się do parafii z prośbą o jego otwarcie lub być w grupie oprowadzanej przez przewodnika t[color=red]urystycznego lub pracownika muzeum a oni bez problemu załatwiają wejście do wnętrza.
Wiem, ze kilkadziesiat lat temu fanciszkanie wyrazali zainteresowanie swiatynia, ba, nawet gotowi byli partycypowac w kosztach remontu. Nie mam natomiast pojecia dlaczego nic z tego nie wyszlo... \
Franciszkanie byli także zainteresowani przyległymi budynkami mieszkalnymi i przywróceniem tam klasztoru, mając kosciól chcieliby przecież zamieszkiwać w jego pobliżu w dawnych pomieszczeniach klasztornych. A na to ze zgodą władz było znacznie trudniej. Co ciekawe parafie też nie chciały mieć konkurencji w postaci klasztoru na terenie miasta. Ot co!
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2017-12-31, 11:27   

Przyznaję, to ja byłem autorem poprzedniego postu, przypadkowo napisałem go bez logowania więc wyszedł tak jak wyszedl. Poprawiam sie tutaj
Do kwm:
Kosciol sw. Jadwigi jest uzytkowany w niedziele o 10, jest tam odprawiana msza dla mlodziezy, choc moim zdaniem powinien byc otwarty i dostepny mieszkancom i turystom na codzien.
Kościół zamkowy wprawdzie jest zamknięty na klucz ale jest absolutnie dostępny dla zwiedzających - wystarczy zwrócić się do parafii z prośbą o jego otwarcie lub być w grupie oprowadzanej przez przewodnika turystycznego lub pracownika muzeum a oni bez problemu załatwiają wejście do wnętrza.
Wiem, ze kilkadziesiat lat temu fanciszkanie wyrazali zainteresowanie swiatynia, ba, nawet gotowi byli partycypowac w kosztach remontu. Nie mam natomiast pojecia dlaczego nic z tego nie wyszlo...
Franciszkanie byli także zainteresowani przyległymi budynkami mieszkalnymi i przywróceniem tam klasztoru, mając kosciól chcieliby przecież zamieszkiwać w jego pobliżu w dawnych pomieszczeniach klasztornych. A na to ze zgodą władz było znacznie trudniej. Co ciekawe parafie też nie chciały mieć konkurencji w postaci klasztoru na terenie miasta. Ot co!
1 UP 1 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2017-12-31, 22:08   

tadjurek napisał/a:
Kościół zamkowy wprawdzie jest zamknięty na klucz ale jest absolutnie dostępny dla zwiedzających - wystarczy zwrócić się do parafii z prośbą o jego otwarcie lub być w grupie oprowadzanej przez przewodnika turystycznego lub pracownika muzeum a oni bez problemu załatwiają wejście do wnętrza.


Sprecyzuje swoja wypowiedz. Chodzilo mi o dostepnosc taka jak ma miejsce w przypadku kosciolow pw. Podwyzszenia Krzyza Swietego i Swietego Mikolaja. Umowmy sie ze chodzenie i proszenie o otwarcie swiatyni nie sprzyja brzeskiej turystyce. Jestem przekonany, ze wiekszosc Brzezan o tym nie wie (ja nie wiedzialem, i nawet by mi na mysl nie przyszlo zeby isc np. na parafie), a co dopiero indywidualni turysci, ktorzy sa w Brzegu "przejazdem".
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2018-01-01, 09:37   

W Złotoryi, aby wejść na jedną z wież na murach obronnych, należy podejść 200m do punktu informacji turystycznej po klucz, który wydaje z miłym uśmiechem i zaufaniem pracująca tam pani.
Co do klasztoru/kościoła, to w grę wchodzi jeszcze cały Plac Młyński i jego okolice. Miejsca te nie zachęcają, jak na razie, do kontemplowania sztuki.
Czy w UM jest jakiś ruch myślowy w kierunku przyszłości klasztoru ?
Pisałem niegdyś o kościele św.św. Piotra i Pawła w Lewinie Brzeskim. Najstarszy zabytek miasta z początku XIV w., powstały dzięki dominikanom z lewińskiego klasztoru. Od lat niszczeje, chociaż gmina wykupiła go, ale brak pomysłów i pieniędzy skazuje tę piękną budowlę na zapomnienie i zniszczenie.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2018-01-01, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-01-01, 13:56   

mulder napisał/a:

Wysłany: Dzisiaj 9:37     
W Złotoryi, aby wejść na jedną z wież na murach obronnych, należy podejść 200m do punktu informacji turystycznej po klucz, który wydaje z miłym uśmiechem i zaufaniem pracująca tam pani.
Co do klasztoru/kościoła, to w grę wchodzi jeszcze cały Plac Młyński i jego okolice. Miejsca te nie zachęcają, jak na razie, do kontemplowania sztuki.


Uwazam, ze zamkniete drzwi skutecznie zniechecaja wiekszosc turystow i nie jest to dobre rozwiazanie.
Co do Placu Mlynow to na pewno zawarty jest w projekcie Parku Kulturowego, i zgadzam sie, ze okolica moze nie jest ciekawa, bardzo zaniedbana, ale piekna ( nie zapomnijmy o pieknej Kepie Mlynskiej).
Moim jednak zdaniem, nie moze to byc absolutnie argumentem przeciw remontowaniu kosciola sw. Piotra i Pawla, przede wszystkim dlatego, ze jesli poczekamy jeszcze kilka lat, to z kosciola nie bedzie czego zbierac, i wtedy juz befzie na pewno za pozno. Z reszta stan w jakim znalazl sie kosciol w latach 90 i w konsekwencji zawalenie wiezy na czesc prezbiterium, rowniez wynikalo z lat zaniedban i zwloki.

A tak naprawde to wieszkosc Brzegu wyglada rownie paskudnie jak Plac Mlynow i jego okolice. Wystarczy sie przejsc po miescie i zerknac na elewacje kamienic, o ktorych pieknie przypominaja tylko pojedynczo remontowane w ostatnich latach przy pomocy miasta budynki, ale od czegos trzeba zaczac... wszystkiego na raz sie nie wyremontuje, a w przypadku kosciola minorytow nie chodzi o remont tylko o ratowanie!!
Jesli bedziemy prowdzic dyskusje typu: "kto sie tym zajmie po remoncie", albo " jak sie bedzie prezentowal wyremontowany kosciol w brzydkim otoczeniu", to skonczy sie tak, ze jedynym problemem pozostanie kwestia wywiezienia gruzu...
Niestety w tej walce jak widac jestesmy zdani na siebie, tzn. Kosciol czyt. Arcgidiecezja sie nie kwapi do remontu, brzeskie parafie udaja ze nie ma problemu, mkidn bedzie wspierac miliardami Swiatynie Opatrznosci Bozej, lub tez katedry w duzych miastach. Jedyna szansa w mieszkancach Brzegu, no i oczywiscie we wladzach miasta, ktorym powinno zalezec na reklamowaniu naszych architektonicznych perelek.
Za naszych czasow zniknelo zbyt wiele wartosciowych zabudowan Brzegu ( zwlaszcza po wojnie).
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2018-01-02, 07:13   

Masz rację. Jestem a ratowaniem naszych zabytków. Może wzorem francuskim zebrać jakąś kwotę wśród mieszkańców ( Francuzi z jakieś mieściny wykupili i wyremontowali zrujnowany zamek ) ? Akcję należałoby poprzedzić kampanią informacyjną o zabytku, by ludzie byli świadomi. Oczywiście brzeżanie nie są w stanie wykupić i wyremontować kościoła, jednak jest to, a raczej byłby to wyraźny sygnał dla UM i Kościoła. Tu można zawiązać wtedy triumwirat społeczno-miejsko-kościelny. Może i fantasmagorie, ale...
1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-01-02, 09:33   

mulder, zgadzam sie z Toba, chociaz chodzilo mi bardziej o naglosnienie problemu wsrod mieszkancow i zainteresowanie ich. Akcje o ktorych piszesz, sa jak najbardziej dobrym pomyslem i byly w przeszlosci podejmowane (zbiorki do puszek na cmentarzach, proba zapoczatkowania tradycji jarmarku sredniowiecznego przed kosciolem minorytow, nawet msze odpustowe na Placu Mlynow), niestety szybko to wszystko z jakiegos powodu sie skonczylo. Znam jednak tez przypadek, kiedy ktos chcial wplacic pewna nieznana mi kwote na konto Storzyszenia na Rzecz Ratowania Kosciola Pofranciszkanskiego, i niestety podane w ulotkach konta bankowe nie byly juz wazne. Nie wiem, kto i ile zamierzal wplacic, ale gdyby byl to np. hojny darczynca?
0 UP 0 DOWN
 
<a class=
Gość

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2018-01-02, 21:36   

Z odkupieniem kościoła nie powinno być problemów - dotychczasowy właściciel, czyli kuria wrocławska, z pewnością z miłą chęcią pozbyłby się tego tego kłopotliwego fantu, nawet za symboliczną złotówkę, a może nawet za "Bóg zapłać".
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2018-01-15, 11:26   

Niestety dyskusja w tym wątku przypomina przysłowiowe wróżenie z fusów.
Czy w Brzegu nie ma tytułów prasowych, których dziennikarze dopytaliby decydentów, tj. kurię i zarząd miasta, o plany dotyczące dalszych etapów restauracji kościoła pofranciszkańskiego i jego przyszłego przeznaczenia?
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2018-03-16, 09:41   

http://www.misteriapascha...3/0/800/program
Muzyka barokowa brzmi pięknie. Szkoda, że wiele zabytkowych miejsc, jak pofranciszkański klasztor (kościół św.św.Piotra i Pawła) w Brzegu, czy dominikański kościół św. Piotra i św. Pawła z XIV w. w Lewinie Brzeskim umierają powoli w zapomnieniu. A można wyobrazić sobie Wratislavia Cantans w ich wnętrzach.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2018-03-16, 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 1 DOWN
 
pepp 


Wiek: 45
Dołączył: 13 Sty 2020

UP 0 / UP 2



Wysłany: 2020-01-13, 15:28   

juz jest ładnie odnowione i kosciólek wyglad apieknie ;p
0 UP 1 DOWN
 
<a class=
Gość

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2021-10-12, 23:17   Rzuty i plany kościoła

Można gdzieś dostać plany kościoła? Chodzi mi o rzuty, rysunki elewacji itp...
Nie powiem że zależy mi na darmowych plikach ponieważ potrzebuję do projektu studenckiego :)
Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: kosciol, minorytow


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 31
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu