Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Podyskutujmy o Piastach śląskich
Autor Wiadomość
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-22, 16:03   

Pan marszałka z tym towarzystwem nie porównuj. Oni nie potrafią upamiętnić ofiar zbrodni hitlerowskich w brzeskim cuthauzie, czy jak mu tam, a dębczak katyński sadzą, choć nikt z Brzegu w Katyniu rozstrzelany nie był. Na to sadzenie nie zaprosili nawet majora policji Stanisława Nowickiego, syna oficera w Katyniu zabitego. O kim tu gadać, panie Broser.
PS. Widzę te minusiki Panu przywalane! Zwolennik piastowskiej gapy nie popuszcza!
0 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-24, 14:32   

Jednak musimy pisać, może to coś da. Pan niewątpliwie wzywał parę dni temu: „Są jacyś miłośnicy czarnego orła I Może ujawnią argumenty?” Ponieważ nikt nic nie ujawnia, więc dorzucam do sprawy następującą uwagę. Niech czarny orzeł zamiast powiewać, stanie wypchany, ze spuszczonymi skrzydłami w muzeum, przy słynnym, wielce wywyższonym sarkofagu księcia Georga III , który panował, gdy Rzeczpospolita przeżywała „potop” – najazd Szwedów, wojsk rosyjskich, księcia siedmiogrodzkiego Rakoczego, a „nasz książę Jerzy brzeski” . . . nie zmarnował szansy, żeby siedzieć cicho, zamiast brać rewanż na Szwedach, którzy oblegali Brzeg w 1642 r. Bał się Szwedów, bał się, że oni zamek zbombardują, a paradoksalnie zbombardował go spokrewniony z książętami legnicko-brzeskimi. . . „Piastens großen Sohn”, jak mienił się król pruski Friedrich II, który wtedy nie tylko nie wygrał jeszcze wojen śląskich, lecz niedawno wyrywał spod Małujowic, no i miał też czarnego orła w herbie. PS Jak jeszcze te orły wykute na bramie zamkowej zostaną pociągnięte czarną emalią, to będziemy mieli jeszcze jedną atrakcję turystyczną - czarną bramę.
3 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-24, 20:18   

Wygląd na to, że Brzeg pod niejakim okupantem mentalnym jest! A Pan jest jedyną chyba siłą oporu. Z szacunkiem to pisze i cieszę się, że wreszcie, po kilku latach, załapałem. Ten i ów ciemnoty wciskał i chichrał się z Pana, sam niemczyznę hołubiąc z zastanawiającego mnie już wówczas upodobania. Ja rozumiem, że Niemiec niemczyzną kocha, że na jej straży stoi choćby przy gapie piastowskiej, że prawie nic o polskości Brzegu i okolic nie napisze, że go to nie obchodzi, bo un łeuropejcyk taki siaki, panie. To szerszy problem, nie tylko tego portalu dotyka, na rozlicznych portalach społecznościowych Dolnego Śląska niemczyzna hołubiona jest aż huczy, słowiańskie i polskie ślady prawie nieobecne. Ktoś kiedyś napisze o tym choćby i buch. Verba volant scripta manent.
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-24, 20:22, w całości zmieniany 3 razy  
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-25, 09:12   

Dlaczego nie ujawnia Pan jednak swojego poglądu na orła czarnego, jak . . . ze smarem osie, to kozerszczyzny pokłosie ? Czy jest więc Pan za wypchanym orłem w muzeum, czy też za emaliowanymi orłami na bramie nad którymi będzie jeszcze powiewała flaga z czarnym orłem ? PS Prawie 50 lat panowania kozerszczyzny muzealnej to rzecz i śmieszna do rozpuku i jednocześnie żałosna. Przyszły jej badacz będzie miał ciężkie zadanie.
3 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-25, 13:23   

Jak nie ujawniam? Pan młodszy, a nie łapie? Czarny orzeł fru-sru do Szwabii und szpulka. U nas nasz orzeł, zdeokupowany. Czarny orzeł w naszym mieście kaputt! Winni pod pręgierz (na allegro burmistrz kupi). Degapizacja obowiązkowa! Koniec lizania tego i owego wiadomo komu!
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-25, 13:25, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 2 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-25, 14:32   

Robi Pan jakieś kiepskie „show”, jak ten gość z piosenki zespołu „Pod Budą”, zresztą „Europejczyk, a nie żaden koł”. Stawiam Panu minus bez żadnych wątpliwości i myślę, że dostanie Pan więcej minusów.
3 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-25, 21:04   

Nie poznał się Pan na mnie :( Nie Pan pierwszy :) Jak nie jestem taki niewdzięcznik, dostanie Pan ode mnie dobranockowego + :)

A apropoopery: ja namiętnie zbieram minusy, jeszcze, jeszcze...
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-25, 21:06, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-26, 09:49   

Teraz niech Pan nie zmarnuje szansy, żeby siedzieć cicho (idąc zresztą w ślady księcia Georga III), chociaż ją Pan raczej zmarnuje, gdy 21 listopada, w 345 rocznicę wymarcia Piastów śląskich, napiszę o . . . „otruciu przez muzealników” ostatniego ich przedstawiciela.
1 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-26, 14:32   

Przykry jest Pan.

Ma Pan w domu kanarka?
Chce jeszcze śpiewać?
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-26, 14:33, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-10-28, 09:41   

Chyba ten Pana kanarek zainspirował mnie do drugiej odpowiedzi na Pana pierwszy post z 25.10. : trzeba Plac Zamkowy i ul. Zamkową obwiesić flagami z czarnym orłem, no i oczywiście zamek księcia „Jerzego” II także, zmienić nazwę ul. B. Chrobrego na ul. Orła Czarnego, umieścić tablice z podwójnymi nazwami: Plac Zamkowy (Schloßplatz), ul. Zamkowa (Burgstraße); Dni Księstwa Brzeskiego „uzupełnić” o Fürstentums Brieg Tage ; aha, do nazwy Starostwo Powiatowe w Brzegu dodać Landratsamt Brieg.
2 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-10-29, 19:01   

I taką pieśń, żeby śpiewały z okazji rozpoczęcia roku szkolnego (to nie moja wina, że 1 września) brzeskie dzieci:
„Nie będzie biały orzeł pluć nam w twarz i dzieci nam polonić.
Nasz orzeł czarny niczym suka kara
I niech nikt nam tu czysto słowiańskiego piasta nie kombinuje,
Choć to byłaby sztuka nie lada (ale staromięsna).
Raus! Raus! Raus!”
Ładnie?
No.
PS. Czy w Brzegu jest oddział stowarzyszenia przedwojennych sympatyków Dolka H., bo chciałem się zapisać. Mój dziadek, ten który grał na bałabajce Ziutowi tańczącemu po pijaku lezginkę na brzeskim moście, doniósł w 44 żandarmerii niemieckiej w Bychawie na mojego ojca z becha; ja za swoim ojcem nigdy nie przepadałem i nie wiem, czy to wystarczy, ale od czegoś muszę zacząć. Guten nacht dobrodzieju (dobrze napisałem? – bo ja nie szpracham, łełełe :( ).
PS cwaj. Minusy, minusy, jeszcze, jeszcze, plusy, plusy, wypier..., wypier...
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-10-30, 08:25, w całości zmieniany 6 razy  
0 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-11-07, 10:15   

Dziwi mnie, że nikt tego Panu nie zarzucił, iż nie tylko zmarnował Pan kolejną szansę, aby siedzieć cicho, lecz także kompromituje się Pan na starość . . . . oraz w czasie rewolucji heraldycznej w powiecie brzeskim.
1 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-11-17, 12:45   

Gdy rzuca się w oczy widok czarnego orła górującego nad Placem Zamkowym , trzeba pisać może to coś da: czarny orzeł był herbem księstwa, które nazywało się Fürstentum Brieg, a jego książęta tytułowali się zur Liegnitz und Brieg, zaś ani w archiwach książęcych nie ma ani jednego zdania po polsku, ani na muzealnej wystawie „Z przeszłości i tradycji Piastów śląskich” !!! Ponieważ za parę dni przypada 345. rocznica śmierci ostatniego przedstawiciela Piastów śląskich, trzeba dodać, że wymarli oni w 1675 r. jako kalwiński ród książęcy od dawna odległy od spraw polskich, dlatego fakt ten nie wywołał w Rzeczypospolitej żadnego echa, a panegiryki pośmiertne pisali jedynie barokowi poeci niemieccy z von Lohensteinem na czele, natomiast polski historyk O. Balzer pominął książąt śląskich w swojej monumentalnej „Genealogii”” z powodu ich zniemczenia, więc widok czarnego orła obok biało-czerwonej flagi, to groteska, rzecz z Mrożka i z Orwella i taka też jest ta powiatowa rewolucja heraldyczna.
2 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-11-19, 07:52   

Panie z Brzegu, które demonstrowały w obronie prawa do zabijania poczętych chorych dzieci, mogłyby zaproponować, aby na tym herbie zamkowym umieścić karemu orłu na piersi błyskawicę czerwoną. Ucieszy to także najstarszych turystów z Niemiec, niektórzy może nawet zasalutują? (żeby tylko łapę swą kamaradzką przy głowie trzymali!).
0 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-11-21, 11:15   

„Oficjalnych dokumentów o planowanym otruciu ostatniego Piasta, rzecz zrozumiała, nie było i nie ma”. To zdumiewające zdanie napisał w 1968 r. ówczesny Kierownik MPŚl. J. Przała, a zdumiewa ono ponieważ jego autor nie miał nawet najmniejszych poszlak, aby sugerować, że mogły być jakieś dowody. Dlaczego jednak postawił tezę o otruciu ostatniego księcia Legnicko-brzesko-wołowskiego Georga Wilhelma (który zmarł 21 XI 1675 r., a więc 345 lat temu) - chociaż zrobił doktorat o sarkofagach książęcych - a potem jego długoletni następca, który robił doktorat o brzeskiej mennicy książęcej, powtarzał tę bzdurę ? Nieodgadniona tajemnica, czy jakaś aberracja ? W źródłach, ani w literaturze historycznej – powtórzmy - nie ma żadnych danych na temat otrucia księcia, a ponadto nie widać żadnych motywów tej zbrodni, natomiast, jeśli chodzi o aberracje, trzeba je leczyć.
4 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu