Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Podyskutujmy o Piastach śląskich
Autor Wiadomość
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



  Wysłany: 2019-09-26, 11:31   

Nareszcie!!! :D Choć doświadczenie nie pozwala się cieszyć w pełni. Dolegliwość trapiąca Brosera, mimo deklaracji o pożegnaniach, powraca.
Ostatnio zmieniony przez anthropos 2019-09-26, 11:32, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 1 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-09-26, 18:07   

Julian Mazur napisał/a:
No więc może z innej beczki: był jakiś brzeski Piast LGBTetcetera? Bo na bramie wjazdowej naszego Fafelka jeden sobie „ptaszka” w woreczku (wiem, wiem, jakoś się to nazywa, nu zabył) kazał ekshibicjonistycznie wyeksponować (darujcie znawcy, że i tego nie pamiętam, który to Jerzyk, ale co będę zeszwabionych Piastów pamiętał, mam ich tam, gdzie Dziedzic Pruski sugeruje przypadłość pana Brosera
Ten woreczek nazywa się ... mieszek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszek_(cz%C4%99%C5%9B%C4%87_ubioru)
Nazwa ta wpisuje się w pełni w piastowski kontekst tego wątku, bo pierwszy historyczny polski władca z tejże dynastii nazywał się jakoś podobnie. Taki mieszek, w wersji tekstylnej, nosił brzeski książę Jerzy II, albo – jak woli господин Броневик – Georg zur Liegnicz und Briegk. Jak to wyglądało w rzeczywistości, można zobaczyć w zbrojowni derzdeńskiego zamku – jest tam ciekawa ekspozycja dawnych strojów.
https://www.weser-kurier....ian-kahnert.jpg
A skoro już o zbrojowni mowa, to należy zaznaczyć, że oprócz wersji tekstylnej istniała również wersja pancerna – jako element zbroi, o czym pisał mistrz Sztaudynger: „Serce zapiąłem w twardą zbroję, ale od czasu do czasu coś zbroję”. W tym miejscu pojawia się nawet wątek jagielloński, bo taki pancerny mieszek zdobi figurę Zygmunta Augusta, wieńczącą hełm wieży gdańskiego ratusza (znowu ten Gdańsk!).
https://www.facebook.com/...98029510667780/
Julian Mazur napisał/a:
Dziedzica nigdy d. od siedzenia nie bolała? Dobra poduszeczka? Gęsi puch ponoć najlepszy.
Raczej nie – staram się nie siedzieć zbyt długo i zdecydowanie preferuję siedzenie na twardym – poduszki są dla mięczaków.
Julian Mazur napisał/a:
Czy więzienie przy Parku dalej czynne?
A jakże, obecny burmistrz chciał nawet postawić jeszcze jedno, ale raczej mu nie wyszło.
Julian Mazur napisał/a:
Jest tam jakaś sucha cela z widokiem na stary ogólniak?
Jest cela z widokiem na ... https://www.facebook.com/...Ghc6pEwFO&ifg=1
Broser napisał/a:
Dziedzic jest chyba abstynentem.
Jestem czterdziestoprocentowym abstynentem, ale lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem.
Broser napisał/a:
Natomiast nie ulega kwestii, że dyskusja o muzeum i „jego” Piastach śl. stała się passé, alors adieu messieurs.
Broser - mimozer.
anthropos napisał/a:
Dolegliwość trapiąca Brosera, mimo deklaracji o pożegnaniach, powraca.
Trzeba moczyć w naparze z rumianku.
2 UP 1 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2019-09-27, 16:24   

Pan Anthropos wyważony, dociekający, niekiedy uparty, nielewicujący (żal :) ). Pan Mulder badacz niezwykły, bezkonkurencyjny, dobry pisarz z niedostatkiem wiary w siebie. Pan TadJurek konkretny, tak jak na badacza nauk ścisłych przystało, spolegliwy, uczynny, rozważny, przewodnik jakich mało. Pan Broser uparty (co tu za zaletę poczytuję), stanowczy, badacz chyba pewny tropy, którą zmierza (mimo minusów, którymi oberwałem, jestem za!). Ja – szkoda gadać, senior nomber niełan, chyba pierwszy do odstrzału przez Szefa. A teraz koniec Wstępu.

Dziedzic Pan Pruski wielki jest!

Wiedza powalająca, dystans wobec świata i (z wyjątkowym wyjątkiem :) ) wobec nas, uczynność zbyt daleko niekiedy idąca, dowcip, tak jak w poprzedniej wypowiedzi, zaskakujący. Podobnie, jak w „Słowniku racjonalnym” Hugo Steinausa, zabawa językiem, która zrodzić się może tylko na pograniczu (pogranicza różne są).

Pan jesteś z nas najlepszym pisarzem. Może, bez konkurowania z Krajewskim, kryminał osadzony w Brieg, Brzeg, Бжег? Może tu i tu i tu (w jednej książce i np., tak jak w niektórych, "składankowych", filmach realizmu włoskiego, historie zazębiające się osobowo lub sytuacyjnie lub kontekstowo, za przeproszeniem; obiecuję – nic już nie podpowiem!).

Avanati!
Вперёд!
Vorwärts!
Alleluja i do przodu!
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2019-09-27, 17:21, w całości zmieniany 10 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-01, 08:39   

Chociaż nie ma dyskusji, to może jednak będzie, gdyż ma ukazać się pokaźny tom muzealnych studiów i szkiców o księciu „Jerzym” II i jego panegirystach, poputczikach i „historykach”.
2 UP 1 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-02, 08:14   

Informacja o tym, że ukaże się tom studiów o księciu "Jerzym" II to oczywiście żart primaaprilisowy.
2 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2020-04-03, 16:36   

Господиин Броневик просто скучает на карантине.
1 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-04-05, 19:45   

U nas strupieszenie jeszcze sprzed wirusa w koronie. A w nieodległym Jelczu, Laskowicach, Ratowicach, Miłocicach itepe, młodzi i starzy, bez tytułów, pretensji, zadęcia, skakania sobie do oczu, robią bezcenną robotę, zbierają materiały, upamiętniają miejsce hitlerowskich zbrodni, organizują salę pamięci, eksplorują po polach i lasach, troszczą się o pomniki poświęcone poległym w pierwszej wojnie, gromadzą polskie ślady na swej ziemi, popularyzują wiedzę historyczną: https://www.facebook.com/...042684/?fref=nf Przez pół roku byłem w Brzegu często, chodzę i patrzę i wychodzi mi na to, że miasta kona. Cholera.
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-06, 18:00   

Panie Julianie, to był żart primaaprilisowy ! Czy już nie można z muzeum księcia "Jerzego" II i "Wawelu" jego żartować nawet pierwszego kwietnia ?
2 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-04-11, 10:22   

Wiem. Najbardziej lubię, byle nietoksyczne, żarty z siebie :)

I w tę sobotę - zdrowia i miłości.
Reszta to reszta.

Nie tylko na ten czas ślę te życzenia Panu, Tym, którzy bliscy Panu są i wszystkim piszącym tu nie tylko o historii bliskiego nam miasta.
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-04-11, 10:23, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-11, 18:10   

Dziękuję serdecznie za życzenia i tradycyjnie życzę „Wesołych Świąt Wielkanocnych”. Jednocześnie życzmy sobie wszyscy solidarności – nie tylko na tym forum – w obliczu koronawirusa oraz rzetelności w zajmowaniu się historią, albowiem pamiętajmy, że historia vitae magistra est.
3 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-25, 09:00   

Chyba będzie niektórym brakowało w tym roku „książęcych dni” i wyborów księcia, które kończą się wyborem księżnej, i burmistrza z kluczem do bram miasta przekazującego go tejże księżnej, a ponadto manewrów książęcych, kabaretu u księcia „Jerzego” nie mówiąc już o … dwóch „ostatnich Piastach" – tym z XVII w., no i tym sławniejszym, współczesnym (który czeka na swojego von Lohensteina). Żeby chociaż ukazała się w tym ciężkim czasie monografia historyczna pt. „Piastowie brzescy”, albo katalog do wystawy „Z przeszłości i tradycji Piastów śląskich” !!
Miejmy nadzieję, że za rok epidemii już nie będzie, księżna zostanie wybrana, burmistrz wręczy Jej Wysokości klucze, wspomniane wydawnictwa się ukażą i – użyjmy języka książąt na Legnicy i Brzegu – alles wird gut, zaś w „Kabarecie u księcia Jerzego” usłyszymy ostatniego Piasta głoszącego po polsku i po niemiecku, a może i po włosku, bowiem on – jak książę „Jerzy” II – jest wielkim „italianizantem”, że:
„Książę Jerzy II Piast był wielokulturowy;
i europejski i polski i niemiecki, no i epokowy,
Im więcej badam jego dzieje,
Tym mówię o tym śmielej,
Nie tylko w kabarecie,
Lecz wszędzie, na całym świecie.
Na pięćsetlecie urodzin księcia mojego,
Wydam biografię Jerzego II Wielkiego !"
Ostatnio zmieniony przez Broser 2020-04-25, 09:09, w całości zmieniany 2 razy  
3 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2020-04-25, 10:01   

Szanowny Kolego, Panie Broser:
Wobec zgłaszanych pretensji na forumbrzeg w sprawie braku monografii naszego księcia Jerzego II, pragnę zauważyć, że istnieje obszerna (382 strony) praca: Adam Szymański, Jerzy II Piast. Mecenas i kolekcjoner. Studium renesansowego mecenatu kulturalnego w Europie Środkowej, wyd. drugie, Opole 2007, która zgodnie z tytułem. poświęcona jest głównie zasługom tego księcia na łonie kultury. Ale czyż nie te właśnie dokonania są dla nas najważniejsze? Jak przystało w porządnej monografii, na jej początku (do strony 64) autor sporo miejsca poświęca przedstawieniu sylwetki księcia, jego pozycji polityczno-towarzyskiej, koligacjom, gospodarce, dochodom, stylowi rządzenia i podjętymi reformami w księstwie.
Nie wspomnę o nowych licznych pracach z zakresu historii Śląska, gdzie osoba naszego księcia ma swoje wyróżnione miejsce, w razie potrzeby gotów jestem podać bibliografię. Ale dla historyka-archiwisty to chyba zbyteczne. Pozdrawiam serdecznie.
1 UP 0 DOWN
 
Broser 



Wiek: 70
Dołączył: 05 Gru 2015

UP 371 / UP 656



Wysłany: 2020-04-25, 14:46   

Szanowny Panie Tadeuszu, nie wiedziałem że jest pan aż takim obrońcą księcia „Jerzego” II, jednak jestem pewien, że nie dostał Pan Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachen. Czy dostał ją A. Szymański nie wiem. Sądzę jednak, że jego opracowanie to nie jest biografia sensu stricto. Pan zaś tak świetnie zorientowany w zakresie bibliografii historii Śląska, aczkolwiek swego czasu, dawno temu zresztą, nie wiedział Pan jaki doktorat robił ówczesny Kierownik Działu Historii MPŚl. i myślę, że Pan do tej pory nie wie, może mógłby mnie oświecić „w sprawie” nagrody Szymańskiego. Przed pozdrowieniami pozwolę sobie zapytać jeszcze, czy nie uważa Pan, że organizowanie Dni Księstwa Brzeskiego, które nazywało się Fűrstentum Brieg i którego książęta wymarli jako kalwiński ród książęcy, który nie pozostawił w swojej spuściźnie ani jednego zdania w języku polskim i pod którego panowaniem zanikał język polski, to rzecz z Mrożka i z Orwella oraz wazeliniarstwo niemieckiej spuściźnie, podobnie jak branie nagrody dolnosaksońskiej przez szefa muzeum po wielu latach polonizowania przez niego tychże książąt tytułujących się od średniowiecza zur Liegnitz und Briegk (z zasłanianiem szafą napisu w szesnastowiecznej niemczyźnie)? Pozdrawiam serdecznie.
2 UP 0 DOWN
 
Julian Mazur 



Wiek: 73
Dołączył: 19 Mar 2016

UP 233 / UP 63



Wysłany: 2020-04-25, 20:08   

Teraz wreszcie łapię o co to ten odwieczny prawie spór. Do kalwina księcia Jurka pretensji nie mam, jako mały chłopiec, pożerając ciastka z kremem, nasłuchiwałem debaty redaktorów „Jednoty” pod przewodnictwem księdza biskupa superintendenta (chyba), którzy przygotowywali odpowiedź na pytanie innego dziecięcego czytelnika: Dlaczego Bozia stworzyła bakterie? To, że książę pan trzymał z Niemcami, nie dziwota; a mało to, za przeproszeniem, podobnego towarzystwa z tzw. wyższych sfer na psy zeszło (narodowo, kulturalnie różnie bywało). Zawsze wiedziałem, że na prostym Ślązaku ze Stobrawy bardziej można polegać (tera wszystkie w Niemcach i pewnie za nastojaszczich Giermańców robią). Że się teraz księciu volksdeutschowi przyprawia prasłowiańską gębę, brzydko. Że medale, nagrody i inne badziewie zgarnia… Ludziska lubią błyskotki. Ale może to co z Dżordżem Cwaj wyczyniają się nazywa lifting? Czyli jest na topie...

PS. Na naszej forumowej stronie słowiańszczyzna, nie tylko polskość, ziemi brzeskiej, nieobecna, byle szwabski gzymsik budzi entuzjazm niepokojący prawie. O naszym rodakach poprzednikach nikt nic nie ma do powiedzenia albo mu się nie chce (jeśli się mylę, szacun i prośba o informacje).
Ostatnio zmieniony przez Julian Mazur 2020-04-25, 22:16, w całości zmieniany 10 razy  
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2020-04-26, 09:08   

Józef Piłsudski był luteraninem, Stefan Batory nie pozostawił po sobie ani jednego zdania w języku polskim, a laureatem Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachen został nawet ... Gustlik.
https://de.wikipedia.org/wiki/Kulturpreis_Schlesien_des_Landes_Niedersachsen
2 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu