Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rower w mieście
Autor Wiadomość
RowerowyBrzeg 



Wiek: 64
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4



Wysłany: 2012-10-10, 18:07   

Przegląd czarnych punktów w Brzegu



Więcej na blogu: Rowerowy Brzeg
0 UP 0 DOWN
 
RowerowyBrzeg 



Wiek: 64
Dołączył: 05 Kwi 2012

UP 26 / UP 4



Wysłany: 2012-12-06, 20:33   

6 grudnia 2012

Drogi Mikołaju! List brzeskiego rowerzysty

Kochany Święty Mikołaju ! Piszę ten list do Ciebie, bo dzisiaj 6 grudnia - Twoje święto. Piszę prywatnie i w imieniu innych mieszkańców miasta – wszak już 700 lat jesteś patronem Brzegu, więc liczę, że o swoich podopiecznych nie zapomnisz!

Idzie sroga zima, więc rower wieszam na kołki i... wyciągam z piwnicy rower zimowy. W związku z tym potrzebny mi ciepły komin (albo szalokominiarka), taki z polaru, aby skutecznie chronił mi szyję, uszy, a w razie potrzeby nawet całą twarz przed mrozem i wiatrem.

Będą mrozy i lód na ulicach, więc potrzebuję drugiej opony z kolcami do mojego zimowego roweru. (Jedną już mam, sprawdza się wyśmienicie, teraz przydałaby się na drugie koło.)

Plotki głoszą, że autobusy do pracy mają być płatne. Mi to nie przeszkadza, bo mam rower, ale żal mi będzie patrzeć, jak moje koleżanki i koledzy będą musieli codziennie skrobać szyby w swoich samochodach, grzać silniki, i stać w korkach. Niech te autobusy do pracy zostaną bezpłatne kochany Mikołaju!

Spraw Mikołaju, by łaska mądrości spłynęła na naszych radnych, by w swej wspaniałomyślności poważnie zasiedli nad problem zrównoważonego transportu w naszym małym miasteczku. Niech uchwalą takie prawo, by ulice miasta były dla ludzi, a nie wyłącznie dla ludzi w samochodach. I niech nie wylewają żali na facebooku, tylko zajmą się uchwałami.

Szepnij święty Mikołaju naszemu Staroście na ucho, a jak nie pomoże, to wyciągnij rózgę i zrób z niej użytek. Przepędź na cztery wiatry nieuków z urzędów drogowych, którzy nie robią niemal nic, by zmniejszyć liczbę wypadków. Ale staroście też przylej, niech się weźmie za swoje obowiązki, bo do niego należą ulice powiatowe – a te wygrywają w ilości wypadków.

Święty Mikołaju, zerwij łańcuchy na Staromiejskiej i Długiej, bo żyjemy już w wolnym kraju i w wolnym mieście, a te atrybuty więzienne skutecznie blokują nam rowerzystom wjazd na Stare Miasto. Twoje sanie też przez te łańcuchy nie wjadą.

Jak już do nas dojedziesz, to oprócz tych łańcuchów, mamy jeszcze mnóstwo innego niepotrzebnego złomu, znaków zakazu wjazdu, zakazów skrętów, zakazów zatrzymywania się, płatnego parkowania, bezpłatnego parkowania, zakazów jazdy...weź to wszystko do Laponii a nam zostaw w zamian tylko kilka znaków strefy zamieszkania. Bo chcemy mieć centrum dla ludzi, dla dzieci, dla ogródków, dla lodziarni a nie plac parkingowy.

Kup nam kolorowe, czerwone klocki. Poustawiaj wszędzie tam, gdzie ludzie w pancerzach próbują codziennie zabijać ludzi bez pancerzy. Te klocki nazywają się azylami. Potrzeba nam tego dużo, zwłaszcza na Piastowskiej, Poprzecznej, Chocimskiej, Chrobrego, Łokietka. Możesz też nam sprezentować jeden zestaw w kształcie kółka, złożymy z niego minirondo i opanujemy wypadki na skrzyżowaniu Piastowskiej z Jana Pawła II.

Spraw Mikołaju, by zarazę z Opola i Warszawy wypędzić z naszego miasta. Niech się zajmą budową parkingów i autostrad u siebie. U nas ich nam nie potrzeba. Nie chcemy bylejakości w postaci kocich łbów, krawężników na drogach rowerowych, kretyńskich znaków dróg rowerowych na chodnikach i jazdy przerywanej.

Na koniec mam jeszcze jedną nieśmiałą prośbę. Pewien brzeżanin z ulicy Ogródkowej ma rower, ale 10 lat temu zeszło mu w kole powietrze i od tego czasu nikt go nie widział już na tym rowerze. Jakbyś tam zajrzał i napompował wszystkie opony, to może uda się tego pana namówić, by znowu wsiadł na rower! Bardzo by nam to pomogło. Może by choć troszeczkę zrozumiał kłopoty brzeskich rowerzystów.

Drogi Mikołaju. Takich listów pisałem już kilka. Wysyłałem do radnych, do starosty, do burmistrza. Nikt mi nie odpowiedział. Nie liczę też na odpowiedź od Ciebie. Ale mimo wszystko pomarzyć można. Raz w roku marzenia się spełniają.



Foto: R.B. W niszy na wieży - figura świętego Mikołaja, patrona Brzegu i parafii. Figura najprawdopodobniej pochodzi z końca XV wieku, czyli czuwa nad miastem ponad 500 lat.

P.S.
Spragnionych poważniejszych rozważań na temat zrównoważonej komunikacji zapraszam na bloga
PolskaNaRowery.sport.pl/blogi/RowerowyBrzeg
3 UP 0 DOWN
 
przem 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Paź 2007

UP 158 / UP 235


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2013-01-10, 15:40   

RowerowyBrzeg napisał/a:
Pewien brzeżanin z ulicy Ogródkowej

A w którym to miejscu? Pierwszy raz z tą nazwą ulicy się spotkałem.
Ostatnio zmieniony przez przem 2013-01-10, 15:42, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
sangowski 


Wiek: 41
Dołączył: 14 Lut 2013

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2013-02-18, 16:07   

Rower w mieście jest najlepszym środkiem transportu
------------
http://www.modomu.pl/
2 UP 0 DOWN
 
pcts-centrum 


Wiek: 38
Dołączyła: 17 Kwi 2013

UP 0 / UP 2



Wysłany: 2013-04-17, 08:34   

Dobrze znać zasady, kiedy poruszamy się rowerem po mieście. Nie można myśleć, że jest się bezkarnym w takim przypadku. Musimy się stosować do reguł i zasad. PCTS
Ostatnio zmieniony przez pcts-centrum 2013-04-17, 08:35, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 2 DOWN
 
mirrris 


Wiek: 58
Dołączyła: 10 Wrz 2015

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2015-09-16, 10:27   

Super, w końcu znalazłam to czego tak długo szukałam!
0 UP 0 DOWN
 
pandzia6 


Wiek: 77
Dołączyła: 20 Sty 2020

UP 0 / UP 1



Wysłany: 2020-01-20, 22:16   

W ten piękny dzień miło do Was dolączyć
0 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: miescie, rower


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu