Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Z historii brzeskich kościołów
Autor Wiadomość
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2015-03-23, 20:29   

Wymiary w łokciach powtórzono za kroniką Schmidta.
1 UP 1 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2015-03-23, 22:41   

Rozumiem. Stosowny fragment kroniki Schmidta w przekładzie na język polski został udostępniony na forum: http://forumbrzeg.pl/ppad...t=29209&start=0
Jednakże passus dotyczący wymiarów pochodzi w rzeczywistości z wydanej 15 wcześniej (1830) publikacji Jana Jerzego Kniego Alphabetisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken.... Podaje on, cytuję:
"Die evangel. Pfarrk. St. Nikolai, im gothischen Styl, 114 ¼ Elle lang, 29 breit, 49 ¼ hoch".
Jak widać, Knie zamieścił wymiary świątyni, a nie nie nawy głównej.
1 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2015-03-24, 09:39   

Historyk sztuki i śląski konserwator Hans Lutsch podaje jako wymiar nawy głównej kościoła św. Mikołaja 28,75 m.
Odnosi się to do stanu z końca XIX w. Czy tak jest i obecnie, trudno powiedzieć. Powojenna odbudowa mogła nieco zmienić wysokość nawy.
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2016-11-24, 10:09   

Czołem! :-)
A ja mam takie pytanie, jak wysokie są wieże kościoła św. Mikołaja? Nigdzie nie mogę znaleźć ww. danych...
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2016-11-24, 21:35   

Począwszy od XVI w., kościół św. Mikołaja posiada dwie wieże równej wysokości, przy czym wyróżnić tu trzeba zasadniczo 3 okresy:

1. do nadbudowania wież w 1885 r.
2. od 1885 r. do 1945 r.
3. od powojennnej odbudowy.

W 2. okresie wysokość wież wynosiła 73 m, w tym nadbudowane wieże 39,85 m i hełmy 33,15 m. Przed rozbudową dachy wież niewiele przewyższały dach nad nawą główną. Na stronie internetowej berlińskiego muzeum architektury (patrz link poniżej) znajdują się zwymiarowane rysunki wież przed i po rozbudowie. Na większości rysunków podano podziałkę w stopach, 1 stopa = 0,3138535 m.

Współczesne dachy wież są oczywiście niższe od hełmów z 1885 r. Ich wysokość można łatwo obliczyć, analizując jakieś w miarę dobre zdjęcie.

http://architekturmuseum....=14800097865794
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-11-24, 22:15   

Dobre pytanie, ja znam z niemieckich źródeł wysokość korpusu wież jako 39,85 cm i istniejących do 1945 roku neogotyckich nadbudówek- zwieńczeń wież z lat 1884-85 równą 33.15 m według projektu Karla Luedeckego. Po wojnie te zniszczone zwieńczenia zastąpiono dachami czterospadowymi o wysokości "na moje oko" 6-7 m. Tak więc łaczna wysokość wież wyniesie około 47 m. Dla porównania wieże kościoła św.Krzyża mają po 56 m a wieża ratusza około 52 m.
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-11-24, 22:17   

Dość długo odpowiadałem na zadane pytanie (sprawdzając swoje źródła informacji), a w tym czasie niezawodny jak zwykle Dziedzic Pruski wyprzedził mnie z odpowiedzią.
Ostatnio zmieniony przez tadjurek 2016-11-24, 22:30, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2016-11-27, 16:38   

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi :-)
1 UP 0 DOWN
 
Brzeski
Brzeski


Dołączył: 05 Wrz 2005

UP 110 / UP 54


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2016-11-27, 20:11   

Dziedzicu, ale z których konkretnie rysunków wziąłeś te wymiary? Bo w podanym linku, jest cały szereg projektów, które nie zostały zrealizowane. Różnica tyczy trzeciej kondygnacji. W rzeczywistości ta kondygnacja jest mniej więcej równa czwartej, i jednocześnie wyższa od drugiej. W projektach CJB Ludecke'go trzecia jest zdecydowanie niższa niż druga. Widać to wyraźnie patrząc na odległość od nadproża okiennego do gzymsu.

PS. Stopa to 30 cm, a cal(?) ile ma? Bo tam są wymiary w dwóch jednostkach.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2016-11-27, 20:17   

Miałem na myśli np. ten rysunek, na którym można określić wysokość wież przed rozbudową.
http://architekturmuseum....=79&Daten=97714

PS
Na jednym z rysunków jest dodatkowa podziałka w metrach. Podany przelicznik dotyczy stopy stosowanej w budownictwie. Wymiary wież po rozbudowie pochodzą z książki "Brieg Bauten erzählen ..."
Ostatnio zmieniony przez Dziedzic_Pruski 2016-11-27, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 1 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2019-06-12, 13:54   

Dlaczego Kosciol pw. sw. Jadwigi jest nazywany obecnie (rowniez w niektorych przewodnikach) kaplica?
Od kiedy ten termin zaczal byc uzywany w odniesieniu do przyzamkowego kosciola?
Zastanawiam sie czy wplywu na to nie mial czasem poprzedni proboszcz parafii pw. Podwyzszenia Krzyza Sw. ks. Robaczek, ktory niewatpliwie mial swoj wklad w ozywienie tamtej swiatyni i uczynienie z niej kosciola filialnego. Z reszta w ogloszeniach duszpasterkich powtarzane jest ciagle sformulowanie "Kaplica Swietej Jadwigi".

Czy nie powinnismy powrocic wlasciwej terminologii?
Ostatnio zmieniony przez kwm 2019-06-12, 17:05, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-06-12, 19:34   

Pewnie dlatego, że kościół należy wprawdzie do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ale nie jako kościół filialny. Zdaje się też, że parafia nie za bardzo wie, co z tym fantem zrobić - kościół jest zwykle zamknięty, a nabożeństwa odprawiane są tam tylko raz w tygodniu w niedziele od września do czerwca.
1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2019-06-12, 21:01   

Tak, ale np. kosciol pw. sw. Piotra i Pawla jest nazywany "kosciolem" (czasami "dawnym kosciolem").
Nie wiem na jakiej zasadzie odbylo sie "ozywienie" kosciola sw. Jadwigi (moze ktos na forum zna szczegoly? ). Z tego co pamietam mialo to miejsce pod koniec lat 80 lub na poczatku 90. Odbyla sie wtedy uroczystosc pochowkow sarkofagow Piastow w tamtym kosciele (prosze mnie poprawic jesli sie myle). Pamietam, ze pokazywali to nawet w teleexpresie, co bylo nie lada wydarzeniem w tamtych czasach. Wtedy to zaczeto uzywac go do niedzielnych mszy dla mlodziezy. Ogromna szkoda, ze kosciol przyzamkowy nie jest ogolnie dostepny jak inne koscioly i nie jest uzywany czesciej (np. do niektorych nabozenstw wieczornych), ale z drugiej strony dobrze, ze w ogole jest uzywany, pelni swoja funkcje. Piszac to nie sposob nie wspomniec o najstarszej brzeskiej swiatyni przy Pl.Mlynow. Marzy mi sie, zeby tam odbywaly sie jakies nabozenstwa chocby nawet raz w miesiacu...
Ostatnio zmieniony przez kwm 2019-06-13, 06:13, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2019-06-13, 10:35   

Ostatni pogrzeb piastowski w Brzegu miał miejsce w sobotę 25 listopada 1989 roku. Wtedy to, po nabożeństwie żałobnym, odprawionym na dziedzińcu zamkowym przez duchownych - ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza i pastora ewangelickiego z Opola Stanisława Żwaka, złożono urny z prochami Piastów w krypcie kaplicy. Prochy Piastów zostały wcześniej wyjęte z sarkofagów przy okazji ich konserwacji. Dzisiaj puste sarkofagi, jako niezwykłe dzieła sztuki sepulkralnej eksponowane są na wystawie w piwnicach Muzeum Piastów Śląskich.
Przy okazji nastąpiło poświęcenie kaplicy po ukończonym w niej remoncie i przywrócenie jej jako obiektu kultu religijnego.
Trudno zgodzić się z opinią, że kaplica jest niedostępna do zwiedzania. Liczne wycieczki do Brzegu a i mieszkańcy miasta przy różnych okazjach mają tam możliwość wejścia i obejrzenia zabytkowego wnętrza. Warto podkreślić, że jest to największa w Polsce (a więc i w świecie!) nekropolia piastowska, pochowanych w niej jest największa liczba osób (około 43) z wielkiej rodziny władców Polski, Śląska i księstwa brzesko-legnickiego.
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2019-06-13, 20:20   

kwm napisał/a:
Ogromna szkoda, ze kosciol przyzamkowy nie jest ogolnie dostepny jak inne koscioly i nie jest uzywany czesciej (np. do niektorych nabozenstw wieczornych), ale z drugiej strony dobrze, ze w ogole jest uzywany, pelni swoja funkcje. Piszac to nie sposob nie wspomniec o najstarszej brzeskiej swiatyni przy Pl.Mlynow. Marzy mi sie, zeby tam odbywaly sie jakies nabozenstwa chocby nawet raz w miesiacu...
Z przedstawionych w tym wątku dziejów obu kościołów można wysnuć wniosek, że obu się nie poszczęściło.

Kościół minorytów przestał pełnić funkcje sakralne już w okresie reformacji i raczej nie zanosi się na to, żeby kiedykolwiek miał jeszcze takie funkcje pełnić – Brzeg wyraźnie się kurczy, a ludzie nie walą już hurmem do kościoła. Wątpię więc, żeby jakaś parafia zechciała przejąć nawet odbudowany kościół, który trzeba by potem utrzymywać. Przed wojną istniały plany wykorzystania kościoła jako sali koncertowej i widziałem gdzieś taki projekt, sporządzony zresztą całkiem niedawno, zdaje się że jako praca dyplomowa.

A kościół przyzamkowy? W tym miejscu krótka dygresja: to określenie chyba najtrafniej oddaje charakter tej budowli, powstałej w obecnej formie w latach 80. XVIII w., kiedy zamek, a raczej jego pozostałości, był użytkowany już tylko jako magazyn. Nie można więc mówić o kościele zamkowym. Miał to być katolicki kościół parafialny, a właściwie kuracyjny. Ale obok stał już kościół jezuitów, co prawda z nieukończoną fasadą i wieżami i jeszcze nie parafialny, ale gdy 20 lat później utworzono parafię obejmującą oba kościoły, kościół św. Jadwigi ostatecznie stracił rację bytu, zwłaszcza że gmnina katolicka nie była zbyt liczna. I tak zostało do dziś.
tadjurek napisał/a:
Trudno zgodzić się z opinią, że kaplica jest niedostępna do zwiedzania. Liczne wycieczki do Brzegu a i mieszkańcy miasta przy różnych okazjach mają tam możliwość wejścia i obejrzenia zabytkowego wnętrza.
Owszem, ale turysta indywidualny z pewnością stanie przed zamkniętymi drzwiami, a wiem z własnego doświadczenia, że zamknięte kościoły otwierane są nader niechętnie.
2 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeg, koscioly


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu