Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Czy nasze miasto się rozwija?
Autor Wiadomość
GNOM 
ROMEKWiek: 44
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 693 / UP 75Wysłany: 2018-10-29, 08:53   

No i drgnęło, posypały się propozycje jak rozwijać miasto, co prawda większość z nich znów przedstawili zwykli mieszkańcy, a nie ci którzy powinni o rozwój dbać, ale .... to znaczy że jeszcze komuś na Brzegu zależy. :)

Postaram się je wszystkie zebrać, uporządkować i poddać tu dyskusji merytorycznej. Może władza jednak weźmie pod uwagę sugestie mieszkańców.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep Wiek: 57
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-10-29, 11:13   

O, i od tego trzeba zaczynać kampanie wyborcze. Masz teraz kadencję do przygotowania się do następnych wyborów.
2 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 44
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 693 / UP 75Wysłany: 2018-11-03, 17:29   

Dlaczego warto inwestować w naukę i rozrywkę. Dlaczego warto pomyśleć o niesztampowym zagospodarowaniu terenu Zielonki.

W sierpniu Centrum Naukowe Kopernik odwiedził siedmiomilionowy zwiedzający, do dziś to już prawe 7,5 miliona zwiedzających czyli około miliona ludzi rocznie, (obecnie ponad milion)
http://metrowarszawa.gaze...-koperniku.html

http://www.kopernik.org.p...i-sprawozdania/

biorąc pod uwagę ceny biletów 31 zł do kopernika i 22 zł do planetarium mamy 53 zł za bilet normalny oraz 21 i 16 zł czyli 37 zł za ulgowy. czyli około 55 mln zł rocznie z jednego miliona zwiedzających (dane z raportów finansowych).
Obecnie z wypracowanych zysków będzie rozbudowa centrum naukowego http://warszawa.wyborcza....rs-na-nowy.html

Energylandia- w tamtym roku została odwiedzona przez ponad jeden milion dwieście tysięcy osób. Bilet kosztuje 109 zł dla dorosłych i 59 zł dla dzieci. Przyjmując, że średnio na bilecie park zarabia ok. 80 zł, to w zeszłym roku przychody wyniosły 100 mln zł. Dodatkowo przychody z parkingu, pamiątek i gastronomii.

Legendia (dawny park rozrywki w Chorzowie) - Legendia o wynikach finansowych informuje wprost. Przychody spółki Śląskie Wesołe Miasteczko za rok obrotowy 2017 wyniosły 3,8 mln euro netto, czyli ponad 16,5 mln zł na czysto po potrąceniu kosztów działalności.
https://www.money.pl/gosp...,0,2409885.html

Do tych zysków dochodzą zyski właścicieli innych atrakcji które powstają jak grzyby po deszczu przy tych inwestycjach, parki linowe, wypożyczalnie czterokołowców, meleksy do wożenia turystów oraz cała masa innych atrakcji. Do tego dochodzą zyski restauratorów którzy muszą wykarmić tę armie ludzi, a więc i rosną zyski hurtowni zaopatrujących te restauracje. Hotelarze też nie narzekają, hoteli przybywa, bo jak ktoś jedzie trzysta czy czterysta kilometrów to nie na jeden dzień. Gminy wyczuły zyski, dlatego idą inwestorom na rękę, miasto i gmina Zator inwestują w infrastrukturę turystyczno-sportową budując ścieżki rowerowe o różnym poziomie trudności, ścieżki dla rolkowców, ścieżki dla biegaczy- tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Wspólnie zagospodarowano stawy, a tegoroczne święto Karpia Zatorskiego ściągnęło w ciągu trzech dni 80 tyś ludzi z całej polski.
http://www.mamnewsa.pl/ku...eto-karpia-2018

Tak dba się o rozwój miasta i gminy. A teraz przystawmy to do możliwych mitycznych zysków z więzienia czy nawet z zagospodarowania zielonki. Tam jest rozwój u nas (nied.....uj). Żadna fabryka, montownia ani hurtownia nie da potężnego rozwoju dla naszego miasta. Owszem, da kilka miejsc pracy, jakieś wpływy z podatków, ale to Nas nie wyróżni spośród innych miast Dolnego Śląska czy Opolszczyzny, nie sprawi że Brzeg będzie rozpoznawalny, nie sprowadzi tłumów turystów i chętnych do zostawienia pieniędzy w Brzeskich restauracjach, hotelach i sklepach. Nie pobudzi miasta z marazmu, nie da kopa rozwojowego i szans dla młodych ludzi.
No i najważniejsze - nie da wielomilionowych wpływów z podatków do kasy miasta- nie ta skala, nie te zyski.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-11-03, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
kwm Wiek: 44
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 405 / UP 32Wysłany: 2018-11-03, 22:11   

Niestety zaden z obecnych kandydatow nie przedstawil podobnej wizji. Jeden twierdzi, ze lepszy rydz niz nic, mamu budowac brodzik o glebokosci 1.5m dla kilku dzieciakow ( ktore pewnie wybiora Nyse lub Olawe, bo tam sa ciekawe zjezdzalnie i cala infrastruktura), wplywy i upatruje w wiezieniu, a do rozwoju miasta ma przyvzynic sie wyremontowany Park i zakup noweg taboru kolejowego na trasie Opole - Wroclaw. Drugi z kandydatow proponuje na Zielonce fabryki ( na pewno montownie) lub mieszkania komunalne.
W obu przyladkach biada nam.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep Wiek: 57
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-04, 10:38   

Typowy błąd, przez który sypią się wszystkie projekty, to próba kopiowania cudzych pomysłów w nadziei, że skoro komuś się udało, to czemu mi ma się nie udać. Takie myślenie to prosta droga do produkowania sfrustrowanych fryzjerek i kosmetyczek, czy wdrażania całkowicie idiotycznych, choć znajdujących i na tym forum swoich piewców, pomysły w rodzaju przechowalni dla przeterminowany ss-manów, które nie mogą się udać z jednej prostej przyczyny, a mianowicie takiej, że tak na prawdę twórcy, a właściwie złodzieje, tych pomysłów kompletnie nie znają się na tym, co chcą robić.

Jeśli ktoś pracował przez kilkanaście lat w jakimś Disneylandzie, lub czymś podobnym, na szczeblu managerskim może się pokusić o próbę, powtarzam - próbę, stworzenia czegoś takiego w innych warunkach geo-ekonomicznych. Inaczej zapomnij, to jest ogromne przedsiębiorstwo, dla którego sam koszt wyszkolenia kadry będzie większy, niż wartość oferowanego przez miasto terenu, nie mówiąc już o kosztach postawienia samych urządzeń i zabudowy. Wartość terenu w przypadku parków rozrywki, czy centrów nauki typu CNK, to ułamek kosztów ogólnej inwestycji i nikt o zdrowych zmysłach nie zlokalizuje inwestycji jedynie ze względu na darmowy teren. Takich pipidów, jak Brzeg, jest w Polsce ponad sześćset, a takich terenów, jak Zielonka, grube tysiące, a Brzeg nie ma kompletnie niczego innego do zaoferowania, więc można sobie przestać zawracać głowę mrzonkami, no, chyba, że Roman te marzenia o jakoby fantastycznym biznesie na Zielonce traktuje jedynie jako mydlenie oczu elektoratowi.

Brzeg musi planować w zakresie swoich możliwości i w zakresie swojego stanu posiadania, a nie w zakresie marzeń o podboju kosmosu. Nasz stan posiadania to klimat, ziemia, zaniedbane parki i dwa puste gmaszyska (gimnazjum i zamek) - my kompletnie nic innego nie mamy, oddaleni jesteśmy od ośrodków miejskich, oddaleni jesteśmy od autostrady, a położenie przy szlaku kolejowym to owszem, był atut, ale tak gdzieś do połowy zeszłego wieku.

Dawanie za przykład Centrum Nauki Kopernik, z jakimiś pseudo-wyliczeniami całkowicie nieprzystającymi do warunków brzeskich, to kpina z nas wszystkich. Zauważcie, że autor, może celowo, używa określenia "przychód", a nie "dochód", żeby następnie powiedzieć "Do tych zysków dochodzą zyski właścicieli innych atrakcji ". Do jakich, QRVA, zysków? Co Ty wiesz o zyskach tych spółek? Podaj chociaż ich roczne stopy zwrotu. Zwykła demagogia obliczona na głupców, bo każdy, w miarę kumaty człowiek, doskonale wie, że przychód może być i miliardowy, ale jeśli koszty go przewyższą, to dochód będzie ujemny i będzie plajta.

A liczebność grup docelowych to co? Załóżmy, że CNK ma połowę klientów miejscowych, połowę z turystów. Ale ci turyści, to nie są turyści tego Centrum, to są turyści Warszawy, i nie dlatego turyści jadą do Warszawy, że tam jest CNK, ale dlatego odwiedzają CNK, że CNK jest w Warszawie i to nie CNK przyciąga turystów, ale CNK jest którymś tam kolejnym walorem Warszawy.

W Brzegu liczba turystów spoza powiatu i powiatów przyległych zbliżona jest do zera, a zlokalizowanie w Brzegu jakiejkolwiek atrakcji może na ilość turystów wpłynąć w znikomym procencie, bo nawet gdyby w Brzegu postawić CNK o niebo lepsze niż w Wawie, to w Wawie różnych atrakcji jest co nie miara, a w Brzegu będzie tylko jedna, więc wybór będzie zrozumiały, a skoro statystyczny turysta już odwiedzi daną atrakcję w Wawie, to nie będzie miał najmniejszej potrzeby odwiedzać zmałpowanego projektu tej samej atrakcji jeszcze i w Brzegu, bo już ją widział, zaliczył, a gdyby miał wrócić, to wróci tam, gdzie jest mu to już znane. Możemy sobie więc zyski ze wzmożonego ruchu tyrystycznego włożyć między bajki i przejść do konkretniejszych obliczeń.

Jeśli wstępnie założyliśmy ilość turystów na poziomie 50%, a wszystkich odwiedzających na milion rocznie, to możemy się spodziewać, że, po odliczeniu turystów, z samej Wawy i okolic, z wszelkich Łomianek, Marek, Wołominów, czyli lokalnych odwiedzających, pozostanie z pół miliona. Szacuje się, że w samej Wawie mieszka na stałe ponad 1.750 tys. mieszkańców, a z przyjezdnymi (w tym niemeldowanymi) tę liczbę szacuje się na ok. 3 mln (na 2015 rok). Dodajmy do tego z milion z okolicznych miejscowości i wyjdzie nam, że statystycznie CNK rocznie odwiedza co ósmy mieszkaniec Wawy i okolic pozostawiając w kasie średnio 22.50 zł.
Teraz wystarczy pokalkulować jak by to mogło wyglądać w Brzegu: powiat brzeski to jakieś 90tys + załóżmy 35tys ludności Oławy i 15tys. z Namysłowa - razem jakieś 140tys. 140/8 to jest 17,5 tys. odwiedzających rocznie, teraz 17,5tys razy 22.50zł daje roczne wpływy na poziomie niecałych 400tys.

I teraz najlepsze - na Wikipedii czytamy: "Koszt powstania obiektu wyniósł ponad 305 mln zł", czyli wychodzi, że nawet gdyby w centrum pracowali sami wolontariusze, remonty przeprowadzali jedynie wolontariusze, części zamienne, odczynniki laboratoryjne, środki czystości i materiały biurowe dostarczali wolontariusze nieodpłatnie, a w energię elektryczną to Brzeskie Centrum Nauki im. Kogośtam zaopatrywał z prywatnej elektrowni jądrowej sam Pan Roman S., oczywiście też za friko, to sama inwestycja zwróciłaby się za jakieś 762 lata.

Całkowicie nie ważne, co sobie podstawisz pod CNK - park rozrywki, pałac kultury czy super kino- efekt będzie ten sam, bo te same będą lokalne warunki geo-ekonomiczne.
To, że coś udało się w całkowicie innych warunkach nie znaczy, że i tutaj się uda. Każdy projekt musi nie tylko przewidywać lokalne warunki geo-ekonomiczne, ale wręcz być tworzony w oparci właśnie o nie, a nie małpowany, bo to droga donikąd.

Proszę o inny pomysł.
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2018-11-04, 12:42, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 69
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 101 / UP 3


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2018-11-04, 13:08   

Gaderep napisał: "Nasz stan posiadania to klimat, ziemia, zaniedbane parki i dwa puste gmaszyska (gimnazjum i zamek)"
Nie wnikając szczegółowo w sens Twoich obszernych rozważań łatwo jednak zauważyc błąd w cytowanym powyżej fragmencie. Czy byłeś kiedykolwiek w brzeskim zamku i zwiedzałeś znajdujące się w nim Muzeum Piastów Śląskich? Pewnie nigdy, więc na jakiej podstawie uważasz brzeski zamek za puste gmaszysko?
Absolutna zgoda w tej sprawie tylko co do gmachu gimnazjum piastowskiego. Szkoda, że przez niezrozumiałą dla mnie decyzję władz centralnych, nie powstanie w nim oczekiwane w Brzegu Muzeum Kultury Kresów Wschodnich. Muzeum takie ma za to powstać w .... Lublinie, gdzie co raczej oczywiste, nie było i nie ma ludzi wywodzących się z utraconych kresów wschodnich.
1 UP 0 DOWN
 
Gaderep Wiek: 57
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-04, 13:32   

Szanowny Pan raczy żyć w poprzednim systemie, w obecnych czasach pusty sklep nie oznacza już braku towaru, ale brak klientów, co zaś tyczy się brzeskiego zamku, to odnoszę nieodparte wrażenie, że korzyści, które przynosi ten gmach miastu mają się nijak do jego gabarytów.
0 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 44
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 693 / UP 75Wysłany: 2018-11-04, 16:10   

Gaderepie
po to zamieściłem sprawozdanie aby na 11 stronie tegoż sprawozdania odczytać:
Miejsce zamieszkania zwiedzających indywidualnych
22,5% – Warszawa
10,5% – woj. mazowieckie poza Warszawą
54,4% – inne województwa
2,9% – osoby mieszkające poza Polską,
ale posługujące się językiem polskim
9,8% – cudzoziemcy

teren oddziaływania tego typu inwestycji to według specjalistów 300-400 km. Bo gdyby iść Twoim tokiem rozumowania to Zator który ma 3800 mieszkańców powinien mieć wybudowany co najwyżej plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, a nie Energylandie.
Koncepcja zagospodarowania Zielonki inaczej niż fabrykami jest właśnie koncepcją, propozycją ale w oparciu o taki profil działalności. Na pewno w Brzegu CNK (lub inny odpowiednik) nie jest potrzebny bo jest takowy w Wrocławiu, ale park rozrywki już jak najbardziej może być. Gdy w Zatorze zaczęto budować energylandię też każdy wieszczył plajtę bo 60 km dalej jest Chorzów i nikt nie pojedzie na taką wiochę- życie zweryfikowało te opinie. Acha- z autostrady A4 do Zatora jest 26 km a z Brzegu do A4 tylko 14 km :) mamy bliżej.

Gdy budowano Afrykanarium było podobnie, koszt miał się zwrócić po 8-10 latach, a okazało się że wystarczyły trzy lata i inwestycja się zwróciła, teraz już liczą tylko zyski.

Każdy rodzaj działalności jest obarczony ryzykiem. Moja propozycja nic nas nie kosztuje- rozesłanie informacji o posiadanym terenie do inwestorów poszukujących możliwości takiej inwestycji na Dolnym Śląsku to chyba żaden problem, parę kliknięć w klawisze i poszło. Będzie zainteresowanie to fajnie, nie to trudno, szukamy dalej w innej dziedzinie. Ale może to za dużo pracy dla naszych urzędników?
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep Wiek: 57
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-04, 16:24   

Cytat:
Moja propozycja nic nas nie kosztuje- rozesłanie informacji o posiadanym terenie do inwestorów poszukujących możliwości takiej inwestycji na Dolnym Śląsku to chyba żaden problem, parę kliknięć w klawisze i poszło. Będzie zainteresowanie to fajnie, nie to trudno, szukamy dalej w innej dziedzinie. Ale może to za dużo pracy dla naszych urzędników?

Otóż kosztuje - ewentualną stratę terenu, który można wykorzystać dla rozwoju miasta. Na tej zasadzie rozpieprzono już całe miasto, bo oddanie za symboliczną złotówkę willi na Chrobrego też, wydawało się, nic miasto nie kosztuje, porozdawanie wszystkich lokali handlowych w mieście też, wydawało się, nic miasto nie kosztuje - w efekcie przez długie lata wszyscy będziemy za to płacić kompletnym zastojem z braku możliwości wpływania na strukturę handlu przez miasto i szpetotą straszących przechodniów ruin.
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 44
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 693 / UP 75Wysłany: 2018-11-04, 16:30   

Gaderep - nie oddanie, od początku jestem za tym aby w Brzegu nie oddawać terenów tylko je wydzierżawić, lub wchodzić w spółki gdzie ze strony miasta grunt byłby częścią własną inwestycji - tak zrobił Zator, grunt za procent w zyskach.
0 UP 0 DOWN
 
kwm Wiek: 44
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 405 / UP 32Wysłany: 2018-11-04, 16:38   

Gaderep chyba toche pomylil fakty. Z tego co pisal GNOM wynikalo, ze inwestor poszukuje terenu i atrakcyjnej lokalizacji do budwy parku rozrywki. To oznacza, ze bierze na siebie wszystko: plany, budowe, szkolenia, obsluge itd. Wiec miasto nie potrzebuje biznesplanu, marzenia o wyprawach na ksiezyc, nie potrzebuje doswiadczenia pracownika Disnaylandu.

Nawet jesli jako miasto nie mamy za wiele do zaoferowania, to nie ma to zupelnie zadnego znaczenia w przypadku takiej inwestycji. Glownym celem bylby przyjazd do Parku Rozrywki w Brzegu, reszta to ciezka praca Wydzialu Promocji, zachecajaca turystow do odwiedzenia Brzegu i Jego resautracji, atrakcji (ale takowe tez musza powstac, bo park ktory mozna przejsc w 10 minut nie jest atrakcja).

Sprobowac warto, nic nas to nie kosztuje, a moze przyniesc wiele, najwazniejsze: Brzeg stanie sie rozpoznawalny! Wtedy mozna skorzystac z okazji i na bazie rozpoznawalnosci budowac promocje i reklamowac samo miasto.
Nie zgadzam sie rowniez z opinia, ze nalezy planowac w zakresie swoich mozliwosci. Uwazam wrecz przeciwnie. Wlasnie chodzmy z glowa w chmurach, marzmy i wierzmy, ze te mazenie mozna realizowac. 99% wynalazcow i naukowcow osiagnelo sukces wlasnie dlatego, ze marzyli i wierzyli w to, co robia, chociaz wielu stukalo sie w czolo.
Wlasnie dlatego Peppel przyczynil sie tak bardzo do rozwoju Brzegu, bo marzyl, byl wizjonerem, ktory swoje marzenia wprowadzal w zycie.
Smuci mnie to, ze obecny burmitrz wydaje sie byc Jego przeciwienstwem. Mowi, ze wykonywane inwestycjne (np. basen), sa na miare naszych mozliwosci, albo "lepszy rydz niz nic".
Jesli bedziemy myslec na skale naszych mozliwosci, to lepiej od razu poddajmy i zaakceptujmy fakt, ze stajemy sie skansenem.

Jeszcze jedno, z wlasnych obserwacji uwazam, ze ludzie predzej odwiedza park rozrywki przynajmniej raz w roku, niz wybiora sie do centrum typu Kopernik. Dlaczego? Dlatego, ze 100 na 100 dzieciakow majacych wybor miedzy 2 miejscami, wybiora plac zabaw. Znam ludzi, ktorzy kupowali biltety sezonowe, jak rowniez takich, ktorzy przylatywali w takie miejsca z drugiego konca kraju.
Dzieci co prawda rodzi sie coraz mniej, ale rodza sie i beda sie rodzic, wiec klientow raczej nie bedzie brakowac. Z reszta uwazam, ze inwestor na pewno przemysli swoja decyzje 1000 razy zanim zdecyduje sie na wydenie grubych milionow.
Ostatnio zmieniony przez kwm 2018-11-04, 16:45, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Gaderep Wiek: 57
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-04, 17:16   

No właśnie, o tym mówię mówię - dokładnie, jak w przypadku willi na Chrobrego, tam też inwestor wziął wszystko na siebie, więc co nas to obchodzi. A czy inwestor rozkopie Zielonkę i zrezygnuje, poniszczy drogi dojazdowe i się wyniesie, a może zamiast nieopłacalnego parku rozrywki wybuduje tam chińską fabrykę fajerwerków - to już nikogo nie obchodzi, niech się martwią następne pokolenia. Bo co wiecie o tym inwestorze? A może on też z Kataru. Nie, nie ważne, ważne, żeby się pozbyć terenu. Sorki, ale tak właśnie myślą wszystkie matoły niezdolne do wymyślenia samemu nawet przepisu na jajecznicę, a co dopiero mówić o strategii rozwoju miasta.
0 UP 1 DOWN
 
kwm Wiek: 44
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 405 / UP 32Wysłany: 2018-11-04, 17:27   

Dlaczego zakladasz, ze idioci decydowaliby o czyms takim? W Brzegu mamy zbyt bolesne doswiadczenia w tej kwestii, o czym sam z reszta wspominales. Gdyby nastala szansa na ew. inwestycje, mozna przemyslec sprawe na 1000 sposobow, zapytac u wielu niezaleznych zrodel, firm prawniczych i sformulowac umowe tak, aby byc zabezpieczonym nie tylko zwrotem terenu (ktory, jak wspominal GNOM, moglby zostac wydzierzawiony), ale rowniez odszkodowaniami.
1 UP 0 DOWN
 
kwm Wiek: 44
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 405 / UP 32Wysłany: 2018-12-04, 14:32   

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej mialo miejse expose burmistrza, dot. Jego planu dzialan na nastepne 5 lat. Ma to zwiazek z tym watkiem. Tak po krotce przytocze zalozenia pana burmistrza:
- kontynuacja remontow drog i chodnikow, budynkow
- doplaty do kamienic,
- rozwoj drog rowerowych,
- wpolpraca z powiatem (m.im. remont ul. Chrobrego i Wroclawskiej),
- budowa basenu odkrytego,
- remont ratusza,
- przywrocenie Rynkowi nalezytego, glownego miejsca na roznego rodzaju uroczystosci, imprezy
- zabezpieczenie i rewitalizaja Wyspy Odrzanskiej,
- rewitalizacja Kepy Mlynskiej
- lobbowanie na rzecz jak najszybszej budowy obwodnicy,
- wspieranie rzadu w sprawie przywrocenie zeglownosci na Odrze oraz podniesienia obecnego poziomu do poziomu 4,
- pozyzskiwanie inwestorow do Zielonki,
- budowa mieszkan soclajnych,
- przygotowanie na dotacje Unijne 2021-2025...

To tak w skrocie. Sporo tego i plan ambitny. Co niektore pomysly, jesli beda zrealizowane w proponowanych wczesnie wariantach, niestety uwazam za zle (np. proponowana koncepja basenow rynien, pod plotem - bo lepszy rydz niz nic).
Ciesza mnie bardzo (i mysle, ze Dziedzica Pruskiego rowniez, bo czesto o tym wspominalismy) pomysl przywrocenia Rynkowi naleznego mu charakteru. W koncu! Ciekawe tylko co kryje sie pod tymi planami, i jakie proponowane sa dzialania w tym celu (wspominano cos o otworzeniu restauracji, kiedys burmistrz wspominal o fontannie).
Bardzo sie ciesze, ze zwrocono w koncu uwage na zaniedbane wyspy odrzanskie, a zwaszcza Kepe Mlynska, ktora poprzez przemyslane projekty mogla byc byc swego rodzaju oaza spokoju, parkiem w centrum miasta.

Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie, ale trzymamy kciuki.
1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEKWiek: 44
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 693 / UP 75Wysłany: 2018-12-10, 11:52   

Jeśli chodzi o rozwój Brzegu:

https://www.olx.pl/oferta...html#59837db491

I to na tyle.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,28 sekundy. Zapytań do SQL: 32
Nasze Serwisy:

Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu