Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia dzialki miedzy ul. Wyszynskiego i Andersa
Autor Wiadomość
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-11-15, 13:59   Historia dzialki miedzy ul. Wyszynskiego i Andersa

Czy zna ktos historie zaniedbanej obecnie dzialki miedzy ulicami Wyszynskiego i Andersa?
Co znajdowalo sie w tym miejscu przed wojna i po wojnie.
O ile mnie pamiec nie myli niegdys znajdowaly sie tam garaze (obecnie nie istnieja), nie wiem jednak czy nalezaly one do jakiegos zakldadu, czy byly prywatne.
Ciekawe jaki jest obecny status tamtego terenu, czy jest w rekach prywatnych. Jesli tak, to az dziwne, ze jeszcze nie postawiono tam zadnego budynku.

2.PNG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 321,5 KB

1.PNG
Plik ściągnięto 43 raz(y) 396,59 KB

0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2018-11-15, 19:12   

Poniżej zamieszczono wycinek z planu miasta z 1933 r. i zdjęcie lotnicze z 1918 r. Z planu i ze zdjęcia wynika, że rzeczony teren był niezabudowany. Wcześniej przebiegała tamtędy bocznica kolejowa prowadząca do cukrowni przy ul. Oławskiej, zlikwidowana pod koniec lat 20. Na lewo od bocznicy znajdował się skład drewna braci Storch - właścicieli tartaku na Ratajach, o którym przypomina jeszcze samotny komin.

Na planie z 1933 r. dzisiejsza ul. Myczkowskiego nosi nazwę Hermanowicka Droga Kościelna - mieszkańcy Hermanowic (Skarbimierza) chodzili tamtędy do Brzegu do kościoła. Podobna jest geneza nazwy ul. Szkolnej, czyli dawnej Starobrzeskiej Drogi Szkolnej, którą z kolei dzieci z Brzeskiej Wsi (Starego Brzegu) chodziły do szkoły znajdującej się przy kościele Trójcy Św.

Wróćmy jednak do ul. Myczkowskiego - nieopodal przepływa ciek wodny, zwany przed wojną Świńskim Rowem (Saugraben), zaś dziś noszący nieco osobliwą nazwę Kościelna. Przypuszczam, że nazwa ta ma związek ze wspomnianą ulicą, czyli Hermanowicką Drogą Kościelną - być może komisja ustalająca po wojnie nazewnictwo przejęła dla potoku skróconą nazwę ulicy, no bo dlaczego nazwa potoku miałaby być rodzaju żeńskiego?

Myczkowskiego.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 532,16 KB

2 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-11-15, 22:35   

Dzieki za odpowiedz Dziedzicu. Wydaje mi sie jednak, ze piszemy o dwoch roznych (choc blisko siebie polozonych) miejscach. Z mapy wynika, ze bocznica przebiegala po lewej stronie ul. Myczkowskiego, a mniej wiecej w miejscu gdzie dzis stoja wubudowane kilka lat temu bloki konczyla sie jej odnoga. Byc moze byla tam jakas rampa rozladunkowa dla pobliskiej fabryki (?)
Ja mialem na mysli teren polozony po prawej stronie,za fabryka oznaczona na mapie jako Chamotte Fabrik. Mniej wiecej w polowie ul. Andersa. Jest tam taka waska, zaniedbana i zarosnieta dzialka. Od strony ul. Wyszynskiego prowadzi do niej wjazd i brama, od strony Andersa zdewastowany plot (zdjecia zalaczone w 1 poscie).
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2018-11-15, 23:08   

Rzeczywiście, pomyliłem się, rzućmy zatem okiem na kwartał zamknięty ulicami Strzelińską (Wyszyńskiego), Hermanowicką Drogą Kościelną (Myczkowskiego), Dworcową (Armii Krajowej) i torami kolejowymi - znajdujemy tam fabrykę drutu, fabrykę szamotu i staw. Nietrudno zauważyć, zwłaszcza przy rondzie, że teren jest nieco obniżony względem ulicy Wyszyńskiego i Armii Krajowej - w dawnych czasach była tam podmokła łąka zwana Rowem Pijawek. Jak głosi legenda, miano stamtąd wybrać glinę, z której wypalono cegły, z których z kolei wzniesiono kościół św. Mikołaja.

Myczkowskiego.JPG
Plik ściągnięto 8 raz(y) 81,06 KB

2 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-11-16, 09:26   

Dzieki. Wyprzedziles tez moje pytanie dot. dziwnego obnizenia poziomu gruntu na tylach dawnej Przychodni Przeciwgruzliczej. Teren o ktory pytalem jest juz polozony wyzej. Ponizej zamieszczam widok od ul. Andersa.
Swoja droga, jesli to teren miasta, to szkoda, ze nie jest zadbany. Jesli nie da sie wcisnac tam jakiegos budynku (mieszkanie + (?) ), to mozna zrobic mini park, lub chociaz posiac trawe i wytyczyc alejki moze z jakas fontanna(?), lub plac zabaw. Zupelnie zmieniloby to krajobraz w tej czesci miasta.
Pytanie tylko, czy jest to teren miasta.

3.PNG
Plik ściągnięto 43 raz(y) 246,74 KB

1 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-16, 10:45   

To jest działka 845 (Identyfikator: 160101_1.1102.845) o powierzchni 2655 m2 - resztę (np. właściciela czy ewentualne obciążenie hipoteki) poszukaj sobie w księgach wieczystych, ale jeśli nie znasz numeru księgi to za ustalenie takiego numeru trzeba zapłacić (nie pamiętam ile, ale chyba będzie to coś rzędu 50zł).
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2018-11-16, 10:47, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-11-16, 12:02   

Dzieki za odpowiedz. Po prostu zapytalem z ciekawosci do kogo nalezy ten teren. Ciekawe jestem czy miasto ma zwiazane rece, czy po prostu zaniedbuje ten kawalek.
0 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-11-16, 12:18   

Ja też jestem ciekaw, ale 5 dych za samo zaspokojenie ciekawości nie dam :D

Przypuszczam, że działka jest już "sprywatyzowana".
Ostatnio zmieniony przez Gaderep 2018-11-16, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2018-11-18, 21:08   

Wspomnianą wyżej łąkę, zwaną Rowem, a raczej Dołem Pijawek, zaznaczono na planie twierdzy z pocz. XIX w., skopiowanym w 1854 r.

Pijawki.JPG
Plik ściągnięto 63 raz(y) 194,24 KB

1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-11-20, 12:36   

Dzialka wspomniana w temacie sasiaduje z Dolem Pijawek, a wracajac do samego "dolu" jest to naprawde ciekawe miejsce w naszym miescie. Sam sie wielektronie zastanawialem skad taka nagla roznica pziomow gruntu w tamtym miejscu. Mysle, ze wielu z nas po prostu akceptuje fakt, ze dane miejsce jest jakie jest i tyle. Tutaj wlasnie powinna wkroczyc promocja miasta i np. postawic tablice informacyjna, z jakas wizualizacja.
Takie miejsca nalezy eksponowac, promowac. Przeciez to kawal historii naszego miasta.
To mnie zawsze irytowalo, ze np. w krajach Europy zachodniej eksponuje sie wszystko co ma zwiazek z historia, bardzo czesto np. glazy, lub male fragmenty murow, ktore potem zaznaczane sa na mapach przewodnikow. U nas turystyka i informacja turystyczna ogranicza sie glownie do monumentalnych budynkow.
4 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-12-17, 14:08   

Udalo mi sie dotrzec do zdjecia lotniczego w lepszej rozdzielczosci, na ktorym widac komin zlokalizowany na omawianym terenie. Byc moze byla to czesc zakladu, ktory widac takze na zdjeciach Dziedzica Pruskiego.

3.jpg
Plik ściągnięto 66 raz(y) 630,07 KB

Ostatnio zmieniony przez kwm 2018-12-17, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
1 UP 0 DOWN
 
Kaspersky 


Wiek: 36
Dołączył: 10 Cze 2005

UP 15 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2018-12-21, 16:40   

Panowie, to co napiszę odrobinę odbiega od tematu. Z wielką przyjemnością czytałem serię postów, którą tutaj stworzyliście. Z każdym postem wyjaśnialiście zagadkę coraz bardziej. Wasza dyskusja i dociekanie prawdy przeistoczyły się w historię, której śledzenie było dla mnie źródłem prawdziwej przyjemności. Panowie, dziękuję :)
2 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2018-12-29, 13:47   

Spróbujmy zatem dalej podrążyć temat.
kwm napisał/a:
Udalo mi sie dotrzec do zdjecia lotniczego w lepszej rozdzielczosci, na ktorym widac komin zlokalizowany na omawianym terenie. Byc moze byla to czesc zakladu, ktory widac takze na zdjeciach Dziedzica Pruskiego.

Przy próbie wyjaśnienia tajemnicy komina pomocne okażą się wycinki z dwóch zdjęć lotniczych z 1918 lub 1919 r., książka adresowa z 1909 r. i wycinek planu Brzegu z 1896 r. Komin „załapał“ się też na dawną widokówkę, razem z kominem fabryki szamotu.

Na przełomie XIX i XX w. Brzeg dynamicznie się rozwijał i m.in. roztrastał wzdłuż ul. Dworcowej (Armii Krajowej) aż p otory kolejowe, w związku z czym między rokiem 1905 i 1909 nastąpiła zmiana numeracji.
Dzięki danym z książki adresowej z 1909 r. będzie się można lepiej rozeznać w rozkładzie parcel w kwadracie ulic Dworcowej, Strzelińskiej (Wyszyńskiego) i Hermanowickiej Drogi Kościelnej (Myczkowskiego), i tak:

Ulica Dworcowa:

Bahnhofstr. 25, gmina miejska, gazownia
Bahnhofstr. 26-28, Schönfelder, fabryka drutu,
(..)
Bahnhofstr. 32, Górnośląska Fabryka Szamotu
Bahnhofstr. 33, właścicielka domu Emma Weiß
Bahnhofstr. 34, właścicielka domu Emma Weiß
Bahnhofstr. 35, wdowa po kupcu Maria Schwabe
Bahnhofstr. 36, Emma Tietze
Bahnhofstr. 37, Theodor Lange, właściciel kamieniołomów
Bahnhofstr. 38 (przed zmianą numeracji nr 17), Karl Eduard Haupt, królewski dyrektor ogrodniczy
Bahnhofstr. 39 – patrz Strehlener Str. 1 => narożna kamienica

Ulica Strzelińska

Strehlener Str. 1, razem z Bahnhofstr. 39 – Matilde Hirnschal, wdowa po kupcu
Strehlener Str. 2, Matilde Hirnschal, wdowa po kupcu, (w książce adresowej z 1892 r. figuruje Otto Hirnschal, destylarnia koniaku, Bahnhofstr. 18, zmiana numeracji!, a książce adresowej z 1905 r. Bahnhofstr. 18, Mathilde Hirnschal, destylarnia koniaku)
Strehlener Str. 3, ogrodnictwo Haupta
Strehlener Str. 4-5, razem z Hermsdorfer Kirchweg 1 (Hermanowicką Drogą Kościelną/ Myczkowskiego), Górnośląska Fabryka Szamotu
Strehlener Str. 6, Górnośląska Fabryka Szamotu, magazyn
Strehlener Str. 7-13, teren niezabudowany

Na podstawie analizy powyższych danych i po porównaniu z planem można wysnuć dwie hipotezy:

1.) Rzeczony komin należał do fabryki szamotu

Bardziej interesująca jest druga hipoteza, tym bardziej że rzuca światło na historię terenu będącego tematem tego wątku.

2.) Jak wynika z danych książki adresowej, Karl Eduard Haupt posiadał dom (willę widoczną na widokówce) przy ul. Dworcowej oraz ogrodnictwo przy ul. Strzelińskiej. Obie parcele przypuszczalnie się łączyły.

O tej postaci była tu już mowa.

http://www.forumbrzeg.pl/...04aaff1a1ab6d53
http://www.forumbrzeg.pl/...6ac379dfe1f3c3c

Jak mówi jeden ze zlinkowanych tekstów, Haupt postawił w ogrodzie swej willi przy ul. Dworcowej (Armii Krajowej) dwie szklarnie – każda o powierzchni ok. 60 m kw. – przeznaczone do uprawy winorośli i brzoskwiń, a następnie zakupił działkę o pow. 9 mórg po drugiej stronie ul. Strzelińskiej), gdzie zaczęły powstawać coraz liczniejsze szklarnie, w których prowadził swe uprawy na iście przemysłową skalę. Te liczne szklarnie, zajmujące teren dzisiejszego ZSZ Nr 1, są widoczne na wycinkach obu zdjęć lotniczych, a cały areał na planie miasta.
Tajemniczy komin mógł zatem należeć do kotłowni ogrzewającej dwie pierwsze szklarnie. Trochę nie pasuje tu jego znaczna wysokość, ale szklarni mogło być więcej. Podobny komin, choć chyba niższy, widać zresztą po drugiej stronie ulicy Strzelińskiej, gdzie dziś znajduje się ZSZ Nr 1.

Dworcowa 1.JPG
Plik ściągnięto 28 raz(y) 139,05 KB

Dworcowa 2.JPG
Plik ściągnięto 35 raz(y) 134,5 KB

Dworcowa 3.JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 175,31 KB

Dworcowa 4.JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 231,39 KB

1 UP 0 DOWN
 
Gaderep 



Wiek: 62
Dołączył: 16 Mar 2007

UP 1191 / UP 1171



Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2018-12-29, 14:46   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Tajemniczy komin mógł zatem należeć do kotłowni ogrzewającej dwie pierwsze szklarnie. Trochę nie pasuje tu jego znaczna wysokość, ale szklarni mogło być więcej.

Wysokość kominów była regulowana prawem budowlanym i w Prusach komin przemysłowy w zabudowie miejskiej i tak nie mógł być niższy niż 40m (w Anglii 90 stóp, w Austro-Węgrzech 35m, w USA 45m, a we Francji 2m powyżej otaczających budynków).
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu