Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Bloody Fields of Mollwitz
Autor Wiadomość
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-11, 10:59   Bloody Fields of Mollwitz

Kilkanaście lat temu miałem ochotę wstąpić do jednego z regimentów (którego przedstawiciele bywali na Forum) odtwarzających regimenty pruskiej piechoty. Z różnych przyczyn (także zdrowotnych) przeszło mi. Pozostała mi jednak ochota pociągnięcia tematu. Wtedy, z rozpędu, zgromadziłem w utraconym (niestety) folderze, sporo materiałów dotyczących czy to miniatur (figurek), czy to gier, czy to map, czy też zwykłych, kartonowych wycinanek, reprezentujących szeregi pruskiej i austriackiej piechoty, które chciałem później wykorzystać do naszych, lokalnych celów. Jest szansa, że folder odnajdzie się na którymś z dysków, na których archiwizowałem swoje ciągoty. W międzyczasie jednak, nieco zainspirowany rozwijającymi się w Brzegu przedsięwzięciami rozrywko-kulturalno-strategicznymi, wróciłem do idei i zaczął mi się krystalizować w "procesorze" pomysł stworzenia naszej własnej, lokalnej strategii, opartej o historyczne wydarzenia. Oczywiście z Mollwitz, jako motywem wiodącym i chyba na dzień dzisiejszy, najbardziej nośnym. Dodatkowej oliwy do ognia dolał dziś Mulder, z którym GRZECZNIE wymieniliśmy kilka uwag na fejsie. Zacząłem znowu odgrzebywać i oto:
Bloody Fields of Mollwitz
"Krwawe Pola Małujowic" to pierwsza gra w taktycznej serii zatytułowanej "Bitwy Oświecenia".

Gra symuluje pierwszą bitwę Króla Prus Fryderyka II.

Gra korzysta ze standardowego systemu heks i żeton oraz kości dziesięciościennej. Rozgrywka została podzielona na etapy, a te wyłącznie na fazy aktywacji dowódców skrzydeł kawalerii bądź linii piechoty. Tak samo traktuje się huzarów i artylerię polową (artyleria batalionowa została
uwzględniona w sile batalionów piechoty).

Gracz w każdej aktywacji:
1) używa naczelnego wodza oraz gońców dla wydawania rozkazów podległym dowódcom skrzydeł/linii,
2) aktywuje skrzydła kawalerii bądź linie piechoty, które najpierw się poruszają a potem prowadzą walki na biała broń (piechota może alternatywnie atakować na bagnety bądź prowadzić ostrzał).

Gracz nieaktywny może reagować na ruch przeciwnika kontrszarżami kawalerii, piechota może prowadzić w reakcji ogień. Także w fazie aktywacji, gracz reorganizuje jednostki rozbite.

Gra opiera się o system rozkazów. Każdy z dowódców skrzydeł/linii musi wykonywać jeden z dostępnych w grze rozkazów. Rozkazy mogą zmieniać albo wodzowie naczelni, albo też sami dowódcy skrzydeł. Dowódca może wykonywać następujące rozkazy: Marsz, Atak, Stop.

W scenariuszu historycznym dowódca może wykonywać dwa dodatkowe rozkazy: Przemarsz i Rozwinięcie.

Gra stara się oddać różnice między taktykami obydwu armii, ze szczególnym uwzględnieniem ognia plutonowego prowadzonego przez pruską piechotę.

Strefa kontroli działa identycznie jak w innych grach z tym wyjątkiem, że kawaleria nie musi się zatrzymywać w strefie frontowej piechoty,
ta może jednak zareagować ostrzałem. Ruch oddziałów wygląda identycznie jak w przypadku innych gier w systemie heks i żeton.

Gra rozróżnia walkę ogniową i ataki na broń białą.

Walkę ogniową mogą prowadzić piechota i artyleria i opiera się ona na aktualnym poziomie morale jednostki prowadzącej ogień i jednostki ostrzeliwanej. Wynik skutecznego ostrzału oznacza spadek morale celu ostrzału. Ataki na białą broń (szarże kawaleryjskie i ataki piechoty na bagnety) oparte są o serię testów morale, najpierw atakującego. W razie pozytywnego wyniku testu atakującego test przeprowadza obrońca, a jeśli i ten test wyjdzie, ponownie morale testuje atakujący. Utratę morale zaznacza się specjalnymi żetonami. Spadek morale do zera oznacza rozbicie jednostki, która nie walczy i musi zostać zebrana, by móc ponownie stanąć do walki.

W grze przedstawiono cztery scenariusze:
- treningowy - z małą ilością żetonów, wykorzystujący jednak wszystkie zasady z książki przepisów,
- historyczny – Prusacy zaczynają grę rozwinięci, z armii austriackiej grę rozpoczyna na planszy tylko skrzydło kawalerii generała Roemera, pozostała część armii wchodzi w trakcie gry i musi się rozwinąć,
- scenariusze hipotetyczne nr I i II – różniące się rozstawieniem armii austriackiej (armia austriacka rozwinięta jak w rzeczywistości oraz zgodnie z przedbitewnym Ordre de Bataille).

Skala gry:
- 1 heks to 120 m,
- 1 etap to 30 minut,
- 1 żeton oddziału to batalion piechoty/szwadron kawalerii (w przypadku huzarów – dwa szwadrony) i bateria artylerii.

Liczba graczy: 2 - 4 osoby
Wiek: od 12 lat
Czas gry: ok. 240 minut
Waga: ok. 0.470 kg
Losowość: 1 2 3 4 5 6
Interakcja: 1 2 3 4 5 6
Złożoność: 1 2 3 4 5 6
oddane głosy: 8
Wydawca: Strategmata
Projektant: Sławomir Łukasik
Wydanie: angielskie
Instrukcja: polska

Zawartość pudełka:

Mapa formatu A1
432 żetony
Instrukcja
Księga scenariuszy
2 zestawy pomocy gracza
1 kostka dziesięciościenna

Temat pociągnę dalej. Tymczasem uprasza się o:
1. Nie plucie na założyciela wątku - on już tak ma, że czasami bywa upierdliwy ;)
2. Przewertowanie przez miłośników historii zasobów Internetu w poszukiwaniu:
a. kartonowych wycinanek, reprezentujących regimenty biorące udział w BpM
b. plastikowych lub metalowych (tudzież innych) figurek przedstawiających comony jak i herosów BpM
i oczywiście podzielenie się linkami via niniejszy wątek.

Podpisano:
Jacqes le Sombre, Duc_de_Rivage, Obrońca Wiary, Ostatni Obrońca Camelotu ;) :P
Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-11, 12:59, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-11, 11:04   

Taaaki jestem upierd :P :
Mollwitz wycinanki

Oraz: https://www.google.pl/sea...CL8z_EelI29eiM:
Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-11, 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-11, 11:18   

0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-12, 09:24   

To jak? Próbujemy rozegrać Bitwę pod Małujowicami własnymi siłami? Bez ściągania posiłków z Polski i świata? ;)

Późnym wieczorem dnia wczorajszego zszedłem do podziemi i zacząłem "wykopki". Co prawda w poszukiwaniu nieco innych artefaktów, niż te, na poniższych zdjęciach, ale... te ostatnie w zasadzie były już zapomniane. A przedstawiają one kilka spraw, które znakomicie można wykorzystać, próbując odtworzyć BpM za pomocą kostek, figurek i linijek.
Zupełnie zapomniałem o istnieniu uniwersalnego (rzekomo - nie wiem, nie zdążyłem przetestować przed figurkowym zaśnięciem) systemu bitewnego - Age of Battles. Umożliwiającego rozgrywania bitew figurkami niemal każdej firmy (w odpowiedniej skali, bodajże). Na zdjęciu wydrukowana część zasad dotycząca czasów średniowiecza (te mnie najbardziej interesowały). Można poszperać i poszukać fragmentów dotyczących XVIII wieku. I Wojny Siedmioletniej - bo ta ostatnia będzie chyba najbardziej adekwatna do BpM.

Panowie historycy: Tadeusz Jurek, Dziedzic, Gaderep, Brzeski, Brieger (odezwij się - widać, że zaglądasz :P ) - poradźcie. Czy figurki prusaków i habsburgów z okresu Siedmiolatki będą adekwatne do wykorzystania ich pod Mollwitz?
EDIT: Pominąłem muldera - przepraszam. Do niego też, jeśli nie między innymi (gdyż on na pewno w jakieś tam strategie pogrywał) się zwracam. A za pominięcie - oczywiście przepraszam.

Serdelki!

SAM_2517.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 755,52 KB

SAM_2518.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 576,95 KB

SAM_2519.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 384,42 KB

SAM_2520.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 484,38 KB

Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-12, 22:24, w całości zmieniany 3 razy  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-12, 21:03   

Cytat:
Stuart Asquith is a key contributor to the development of modern hobby of wargaming. His extensive work included editing Practical Wargamer for 12 years, authoring over twenty books and editing many more. This book focuses on one of the Stuart Asquith's key interests, 18th century warfare. The attractions of the period are described, along with nine accounts of key battles 1704-1760. These battles include Battle of the Schellenberg (1704) Battle of Ramillies (1706) Battle of Sheriffmuir (1715) Battle of Mollwitz (1741) Battle of Soor (1745) Battle of Falkirk (1746) Battle of Plassey (1757) Battle of Minden (1759) Battle of Warburg (1760) Of course, the book would not be complete without a set of classic 'Old School' wargaming rules. The obvious choice was Stuart Asquith's popular wargaming rules for Malburian Warfare 1702-1714. This work is published as part of The History of Wargaming Project range of books that aim to document the development of wargaming.

Stuart Asquith's Wargaming 18th Century Battles Including Rules for Marlburian Warfare 1702-1714

stuart-asquith-s-wargaming-18th-century-battles-including-rules-for-marlburian-warfare-1702-1714-b-iext46853588.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 71,68 KB

Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-12, 21:05, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-13, 08:34   

Ja tu gadu gadu jak dziad do obrazu, a tymczasem, do opuszczonej kolonii bretońskiej nad brzegiem Wielkiej Rzeki Odery, wracają z elfickiej niewoli pierwsze niedobitki wojsk księcia De Rivage...

SAM_2531.jpg
Plik ściągnięto 8 raz(y) 251,04 KB

SAM_2536.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 292,4 KB

SAM_2532.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 527,8 KB

f183459882.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 34,67 KB

SAM_2526.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 192,28 KB

0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-18, 13:13   

Pruskie junkry, jak to pruskie junkry. Utknęły gdzieś we włościach okalających pola Mollwitz. Psują niewiasty, chlewiki okupują, chłopom skóry batogami łoją... Tymczasem dotarły siły imperialne i rebelianckie z zupełnie innego świata ;) .

SAM_2547.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 579,84 KB

Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-18, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-04-25, 10:30   

Cytat:
Pruskie junkry, jak to pruskie junkry. Utknęły gdzieś we włościach okalających pola Mollwitz. Psują niewiasty, chlewiki okupują, chłopom skóry batogami łoją...


Jaka kara dla maruderów pruskich? Szlajali się po siołach, psując dziewki i ochlewając się podłym piwskiem, ważonym pokątnie przez chłopów... Zdjęcia lada chwila, lada godzina, lada dzień. W każdym razie Prusskije Grenadiery Frideriha Wielikawo z firmy Zvezda dotarły. Wyglądają ok, ale są strasznie delikatne. Trzeba będzie w gorącej wodzie kąpać (coby bagnety i sztandary prostować). Skala 1:72.
EDIT: Dwa opakowania po 41 sztuk junkra, oficyjera, orkiestranta i sztandarowego. Razem 82 chłopa.
Ostatnio zmieniony przez ASTRON 2018-04-25, 12:52, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-05-19, 10:12   

Cytat:
Wtedy, z rozpędu, zgromadziłem w utraconym (niestety) folderze, sporo materiałów dotyczących czy to miniatur (figurek), czy to gier, czy to map, czy też zwykłych, kartonowych wycinanek, reprezentujących szeregi pruskiej i austriackiej piechoty, które chciałem później wykorzystać do naszych, lokalnych celów. Jest szansa, że folder odnajdzie się na którymś z dysków, na których archiwizowałem swoje ciągoty.


No i patrzajta, Panowie! Szukając w tangu, znalazłem te wycinanki. Co prawda tylko jeden z wielu wzorów, ale wrzucam trop, gdyby ktoś chciał głębiej pownikać.

f33150378.gif
Plik ściągnięto 11 raz(y) 39,55 KB

f33146666.jpg
Plik ściągnięto 4 raz(y) 291,58 KB

0 UP 0 DOWN
 
ASTRON 
Per aspera ad Astron



Wiek: 49
Dołączył: 12 Mar 2018

UP 18 / UP 14


Skąd: Ze Ścieżek Gwiazd

Wysłany: 2018-05-19, 10:18   

Strona z wycinankami nadal aktywna! Link poniżej. Uprasza się uprzejmie pasjonatów o zarchiwizowanie wszystkich oddziałów, moździerzy, haubic i wszystkiego innego, czego do rozegrania bitwy potrzeba. Scenariusze chyba też tam są. Ja chwilo zajęty rocznicą. I innymi sprawami, ale... psyt! Wróg nie śpi!

http://www.juniorgeneral..../18thcentury#16
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 30
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu