Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Kino ''Związkowiec'' a teatr tamże
Autor Wiadomość
Lupa 


Wiek: 30
Dołączył: 16 Maj 2018

UP 3 / UP 2



Wysłany: 2018-05-18, 08:40   Kino ''Związkowiec'' a teatr tamże

Witamy na Forumbrzeg! Zacni znawcy dziejów naszego Grodu - pomóżcie! Mamuśka jednego z Lupowiczów twierdzi, że tatulo jej, a dziadek jegoż, grał w teatrze w Brzegu, gdzie później było kino "Związkowiec". Kino pamiętamy - teatru nie. Ktoś coś?
Ostatnio zmieniony przez Lupa 2018-05-18, 14:47, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2018-05-18, 12:55   

Spośród kilku (!) zespołów teatralnych działających w Brzegu po wojnie (np. Teatr Miejski, Teatr Osadnika Wojskowego, Objazdowy Teatr Dramatyczny i Estrada) autor postu pyta zapewne o Zespół Teatralny Związku Zawodowego Pracowników Spożywczych "Zjednani", który swą działalność rozpoczął w listopadzie 1948 r.a w jesieni 1949 r. wystąpił z pierwszą premierą. Była to sztuka Bosa Królewna polskiego dramatopisarza i satyryka Konstantego Krumłowskiego (1872-1938).
Kierownikiem i reżyserem zespołu był Kazimierz Gromnicki, ojciec niedawno zmarłego znanego parodysty Bolesława.
Przy "Zjednanych" powstał także dziecięcy zespół teatralny z programem adresowanym dla najmłodszych widzów. Siedzibą teatru był sala przy ówczesnej ulicy Hanki Sawickiej (wcześniej też nazywała się ulicą Daszyńskiego). Działał do 1962 r. Tradycję dzialalności artystycznej przejął wówczas Międzyzakładowy Klub "Odra" .
3 UP 0 DOWN
 
Lupa 


Wiek: 30
Dołączył: 16 Maj 2018

UP 3 / UP 2



Wysłany: 2018-05-18, 14:42   

Panie Tadeuszu - na Pana zawsze można liczyć!
Dziadek był kolejarzem, więc trochę mi nie pasuje owo "spożywczego". Ale być może to nie miało wpływu na Dziadka aktywność.

Mamuśka zainspirowana Pana wpisem przypomina sobie dwa nazwiska, z którymi Dziadek występował: Aleksandrowicz (któren to później zawędrował ze swą grą aktorską do Wrocławia) i Pietrołaj - ponoć wzrostu i postury równie "zacnej", co mój Dziadek (czyli mikrus). Czapka z głowy!

Aha - Dziadek znakomicie ponoć tańczył tango. Babcia strzelała z łuku, ale to chyba jeszcze przed przybyciem do Brzegu - są fotografie. Mam jednak wrażenie, że Mamuśka raz mówi tak, raz inaczej - ostatnio chyba wspominała o jakimś klubie strzeleckim w Opolu, ale może mi się też samemu mylić w związku z informacjami o takim klubie działającym obecnie.

Smutne info o Gromnickim - wypilim z nim swego czasu co nieco. Pokój jego duszy!
Ostatnio zmieniony przez Lupa 2018-05-19, 03:13, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2018-05-18, 20:15   

Bolesław Gromnicki stawiał pierwsze kroki artystyczne w sztukach teatralnych właśnie na scenie sali późniejszego klubu "Odra" pod kierunkiem swojego ojca Kazimierza. Mnie znał od mojego dzieciństwa (był 15 lat starszy) a mieszkał, niemal po sąsiedzku, na tej samej ulicy co ja. Potem wielokrotnie spotykaliśmy się przy wielu różnych okazjach a nawet swego czasu występowaliśmy razem na tej samej imprezie, ale w różnych rolach, na scenie Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie. Z Brzegu przeniósł się do Wrocławia, tam zmarł w kwietniu 2017 roku.
1 UP 0 DOWN
 
Lupa 


Wiek: 30
Dołączył: 16 Maj 2018

UP 3 / UP 2



Wysłany: 2018-05-19, 03:16   

tadjurek napisał/a:
Potem wielokrotnie spotykaliśmy się przy wielu różnych okazjach a nawet swego czasu występowaliśmy razem na tej samej imprezie, ale w różnych rolach, na scenie Sali Kongresowej Pałacu Kultury w Warszawie. Z Brzegu przeniósł się do Wrocławia, tam zmarł w kwietniu 2017 roku.

Pogratulować dorobku i wspomnień. Z tego, co Pan pisze widać, że Bolesław pożył sporo, jak na mężczyznę. Jeszcze raz: Pokój Jego Duszy!
Jakby jeszcze jakieś informacje - będę wdzięczny. Także o samym kinie "Związkowiec". Pamiętam, bywałem tam kilka razy, ale nie pamiętam ilości miejsc - porównywalna ze "Słońcem" ?
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 23
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu