Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Czy nasze miasto się rozwija?
Autor Wiadomość
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-15, 22:05   

Nie tylko wypowiedzi na FB.
Lucifer Brzeski proszę bardzo oto nasze forum: Skrzyżowanie Piastowskiej i Jana Pawła
http://forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=18600

można sobie poczytać :)
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-02-15, 22:06, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-15, 22:37   

Władze Nysy dwoją się i troją aby Nysa rosła w siłę a ludziom żyło się lepiej :)
Rekordowo dużo, bo aż 63,5 mln złotych zamierzają w 2018 roku przeznaczyć na inwestycje władze powiatu nyskiego.
Soflab Technology - ogólnopolska firma specjalizująca się w testowaniu programów komputerowych, otwiera oddział w Nyskim Parku Technologicznym.
Produkcja samochodów wraca na opuszczone w 2002 roku tereny Fabryki Samochodów Osobowych w Nysie. Gmina wydzierżawi tu działkę wrocławskiej spółce która jest właścicielem logotypu dawnych furgonetek „Nysa”
W czerwcu (dokładnie 15.06) w Nysie zostanie uruchomione NOWE KĄPIELISKO miejskie. (dołączam zdjęcie aby Was zdołować :)
W tym roku rusza rewitalizacja Młyna przy ul. Mostowej. W odnowionych budynkach będą apartamenty, restauracja oraz muzeum młynarstwa. Miejsce z pewnością wzbogaci ofertę turystyczną Nysy.
Nysa przejęła w tamtym roku od PKP dworzec kolejowy za symboliczną 1 zł , teraz ma tam być nowoczesne centrum przesiadkowe (połączenie PKP i PKS). U nas burmistrz nie potrafi załatwić sprawy przejęcia budynku przedszkola na ul. Towarowej od PKP już kolejny rok.

22539958_1308543232590628_4869355259415712456_n.jpg
Fajne co? W Brzegu możemy co najwyżej pomarzyć.
Plik ściągnięto 25 raz(y) 99,33 KB

4 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-02-16, 13:35   

Rece opadaja. Do wszystkiego co napisales GNOM, dorzuce jeszcze pare innych okolicznych przykladow gospodarnosci. Jesli ktos nie wdzial imponujacej nowej galerii w Olawie, to na stronie oficjalnej jest dosc fajny filmik z otwarcia. 4 nowe kina + jedno w miescie, kryta plywalnia z prawdziwego zdarzenia, nie dlugo wyremontowane, nowoczesne kapielisko, podobnie jak za miedza na Skarbimierzu, powstajace nowe osiedla i zaklady pracy.

U nas mielibysmy calkiem fajne centrum przesiadkowe w okolicy dworca, mamy obok siebie PKP i PKS. Rozwiazanie tamtej kwestii pozostawia wiele do zyczenia. Walacy sie dworzec PKS z dykty (pozdbawiony najcenniejszego elementu czyli kultowego neonu), chyba najlepiej przedstawia obecny stan naszego miasta.
Swoja droga ciekawe czy wspomniany neon zostal gdzies zdeponowany i moglby w przyszlosci zostac odrestaurowany i wyeksponowany, czy tez barbarzynsko sie z nim rozprawiono?
1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-16, 22:50   

Co do neona- postaram się dowiedzieć co z nim się stało. Jeśli go nie zdewastowano to warto by go odnowić, ale gdzie umieścić ? na ruinie z której płyty azbestu same spadają? Widziałem kiedyś za dzieciaka plany dworca autobusowego który miał być wybudowany - dziś nikt tego nie zrobi bo PKS to już tylko wspomnienie świetności sprzed lat - wówczas na placu przy ul. 1 maja było 80 autobusów dziś nie wiem czy jest 20 sztuk, nie licząc miejskich.

Cholera dlaczego w tym mieście nic nie działa? marazm i bezradność przenosi się jak zaraza. Ludzie zbierzmy się i zmieńmy w końcu coś, albo niech ostatni zgasi światło i wyrówna teren po tym grajdole.

W Brzegu potrzeba inwestycji, bo tylko one dają pieniądze. Inwestycji dużych, ale też i takich małych, bo grosz do grosza i ... jest dużo kasy. Nieraz lepiej mieć 15 małych inwestorów niż 1 dużego- bo gdy ten padnie to jest pogrom.
Brzeg nie ma parku technologicznego, nie ma żadnego projektu zachęcającego młodych do otwierania tutaj swoich firm, nie ma zachęt i ulg podatkowych zachęcających do rozwoju już tych które są. Tak naprawdę Brzeg nie ma nic. Władze nawet nie wiedzą jak ściągną inwestorów na Zielonkę- sami przecież nie przyjdą, choć włodarze chyba tak właśnie myślą. Właśnie ten brak pomysłu na rozwój i przyszłość miasta spowodował ten rozpaczliwy ruch i zgodę na więzienie w Brzegu. (w poście o referendum piszę dlaczego z więzienia zrezygnowano w Opolu).
Właśnie tak działają władze Brzegu- rozpaczliwie. Gromki okrzyk- mamy rekordowy budżet- ma zagłuszyć głos ludzi krzyczących "tak i owszem, ale też rekordowy dług" dług który przejadamy, dług który będzie trzeba spłacić, ale z czego? z wprowadzonych opłat za korzystanie z odnowionych chodników. Większość inwestycji która jest obecnie realizowana jest droższa niż zakładał to projekt, bo nikt nie wziął pod uwagę możliwości wzrostu cen. Skąd wziąć na to pieniądze? sprzedamy mienie komunalne do cna? i co dalej włodarze? mienie też się w końcu skończy, co wówczas zrobicie? Działki na Poziomkowej też ( https://brzeg.pl/wp-content/uploads/2018/02/Wykaz-nieruchomo%C5%9Bci-przeznaczonych-do-sprzeda%C5%BCy.pdf )
W Brzegu mamy Miejską Radę Seniorów i super, tak być powinno, trzeba korzystać z mądrości ludzi starszych- sam dużo zawdzięczam swojej babci, to ona niegdyś kopnęła mnie w tylną cześć ciała i nakazał skończyć studia za co dziś jej dziękuję przy każdej modlitwie za jej duszę.
Ale czy nie powinna powstać również Rada Rozwoju Miasta, tak jak w Świdniku (miasto świetnie się rozwija) Nowej Soli (najbogatsze miasto w kraju) gdzie Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości doradza nawet jakie profile klas potrzeba otworzyć w szkołach aby ludzie po tych szkołach mieli prace i zapewnioną przyszłość. Czy nasi Brzescy politycy/włodarze są tak światli i nieomylni że żadnej pomocy nie potrzebują, czy też pokutuje u nas raczej metoda wszystkowiedzenia najlepiej- ja tu w mieście jestem władzą, ja mam rację, a wy słuchać bo jak nie to .... . No i mamy to co mamy.
Tylko gruntowna zmiana "kadry" w nadchodzących wyborach samorządowych może coś zmienić na lepsze. I pisząc gruntowna mam na myśli gruntowna zarówno w mieście jak i w powiecie. Czas aby ci którzy się zasiedzieli zajęli się ogródkiem przydomowym i dali szanse nowym młodym przedsiębiorczym i chcącym się rozwijać ludziom z pomysłami.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-02-16, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-19, 00:25   

Jakiś czas temu dostałem email "... piszesz o tym co dzieje się w okół, ale co można zrobić w Brzegu, nic. Władze maja ....... "
To nie prawda że nic nie można zrobić- można i to jeszcze w tym roku. Potrzeba żeby ludzie w końcu się otrząsnęli i wybrali odważnie, czyli nie na zasadzie: głosuje na tego co zawsze bo go znam, już tyle lat tam jest i jakoś jest. Ale jeśli młodzi mają gdzieś wybory- bo i tak to nic nie zmieni- to faktycznie nic się w Brzegu nie zmieni.

Dlaczego to piszę. Wczoraj gościłem w Brzegu osobę która jest doradcą inwestycyjnym dla bogatych ludzi i firm, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze aby być jeszcze bogatszymi, uważam że jak jest to robione uczciwie to oki.
Oprowadziłem go po mieście, bardzo zdziwił się że rynek jest niereprezentacyjny- uliczki dochodzące do niego zaniedbane, wszędzie parkujące samochody, brak restauracji w rynku, kawiarni. Nie wykorzystany potencjał ulicy Młynarskiej- zaniedbane kamieniczki, brak odbudowy po zawalonej kamieniczce narożnej, odstraszający młyn w którym powinny powstać biura, knajpy, lofty, plac zamieniony na parking zamiast ustawionego na nim pomnika, zamknięty na głucho książęcy arsenał (kościół dla niektórych) który powinien tętnic życiem. On tam był pierwszy raz, widział to kilka minut i widział przyszłość tego miejsca- jak powinna wyglądać, bo jak jest to każdy widzi. Wyspa jeżynowa zrobiła na nim wrażenie, jako miejsce budowy dwóch rzędów apartamentowców zwróconych frontem do rzeki. Teren zalewowy powiecie- żaden problem- można podnieść teren 2,5 metra w górę , lub budynek na palach wykonać, do tego plac zabaw i ścieżka rowerowa prowadząca na miasto i poz nie. Do tego pływające molo aby było gdzie kajakiem i motorówką przybić, tego teraz szukają ludzie - tak jest na osiedlu we Wrocku przy Walońskiej. Tak samo powinno wyglądać wzdłuż ulicy Rybackiej, gdzie tuż nad wodą powinien zostać wykonany deptak i ścieżka rowerowa, przy nich w nowych budynkach knajpka bądź dwie, wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych, tak się teraz projektuje i buduje dla ludzi którzy chcą mieszkać inaczej niż dawniej w zamkniętym blokowisku.
Niestety widok w Brzegu nie imponuje, jak rzekł tego widoku nikt nie kupi- syf, brud, latem smród. Dopóki miasto tego nie zlikwiduje nikt tu złotówki nie zainwestuje. A zlikwidować będzie trudno bo nasi włodarze nie mając pomysłów, a szukając zysku, tereny pod garaże wynajmują, nawet sprzedają i teraz będzie ciężko to odkręcić.
Promocja miasta leży i kwiczy, zdałem sobie z tego sprawę gdy o terenach inwestycyjnych na Zielonce człowiek odpowiedzialny za inwestycje dowiedział się ode mnie. Może warto by zatrudnić profesjonalną firmę i zrobić spot reklamowy Brzegu z prawdziwego zdarzenia, wciągnąć do współpracy miejscowe firmy dla których była by to dobra reklama. W pobliskim Wrocławiu nie wiedzą że u nas się coś buduje- w przeciwieństwie do Oławy gdzie deweloper reklamuje się w radiu Wrocław, Esce, prasie a nawet internecie (a co, macie namiar https://www.youtube.com/watch?v=ex59LNjRw0k ) a tak się projektuje nowocześnie - całą dzielnice a nie pojedyncze domy jak ma to miejsce u nas
https://investmap.pl/artykul/artykuly,wroclaw-tak-moze-zmienic-sie-kwartal-na-przedmiesciu-olawskim-sa-wyniki-konkursu-wizualizacje,131525

Wiem co zaraz powiecie: Brzeg to nie Wrocław. Tak i macie rację ale dlaczego nie można tak i u nas, zaprojektować np. rewitalizacji całej ulicy Rybackiej, z odbudową tego co wyburzono i budową nowego od strony Odry. A ulica Szkolna- rząd kamienic od ulicy a zabłocone podwórka zaniedbane i zastawione blaszakami, zamiast postawić drugi rząd kamienic i zrobić kilkupoziomowy parking dla samochodów.
Ale do tego trzeba mieć pomysł na miasto.
Wrocław jest drogi, młodzi szukają tańszej alternatywy, Oława im ją daje. Moi znajomi z Wrocławia kupili w Brzegu za 215 tyś. zł ponad 100 m2 na Piłsudskiego, za to we Wrocławiu mogli by kupić co najwyższej 30 m2. Ale o tym że jest taka opcja w Brzegu dowiedzieli się ode mnie, inaczej musieli by gnieść się w kawalerce i jeszcze ją spłacać z 30 lat. co prawda do pracy dojeżdżają ale we wrocku też dojeżdżali. Czy nasze władze wstydzą się Brzegu?
Żeby coś w naszym mieście zmienić trzeba nowych ludzi z nowym spojrzeniem na miasto, jego potencjał i jego możliwości.

Brzeg odra mini1.jpg
widok na garaże
Plik ściągnięto 16 raz(y) 116,97 KB

Brzeg odra mini.jpg
widok w brzegu na komórki i śmietnik
Plik ściągnięto 16 raz(y) 133,46 KB

Wroclaw_435012mini.jpg
1 etap udowy zakończony
Plik ściągnięto 19 raz(y) 143,39 KB

wycięte mini.JPG
to nie reklama tylko gotowy budynek
Plik ściągnięto 25 raz(y) 59,71 KB

Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-02-19, 00:30, w całości zmieniany 1 raz  
4 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2018-02-20, 07:19   

Zastój, marazm i brak myślenia o przyszłości w oparciu o przeszłość i historię. Szkoda. Kandydujesz ? Pytam poważnie.
1 UP 2 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 73
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2018-02-20, 10:05   

GNOM - masz szansę zmienić ten stan. Niewielu kandydatów ma taką świetną wizję przyszłości miasta i tym mógłbyś pociagnąć za sobą wielu młodych i chętnych do działania. Jestem gotów głosować na Ciebie!
1 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-02-21, 21:11   

GNOM, podobnie jak poprzednicy masz moj glos i gwarantuje, ze bede przekonywal do oddania glosu na Ciebie wszystkich moich znajomych.

Mysle, ze Twoj znajomy nie zaznal wszystkich "urokow" naszego Rynku, bo nie musial uciekac przed autobusem, taxi, lub piratami drogowymi... Zobaczyl pustotany, brak restauracji i marazm, ktory najlepiej odzwierciedla stan naszego miasta. Bursmitrz ma wiele odwagi, zeby walczyc o wiezienie, niestety nie mial w ogole odwagi zeby zatrzymac ruch samochow w Rynku. Moim zdanie ruch w Rynku powinien zostac wstrzymany w ogole, w calym rynku. Zadnych postojow taxi, zadnych parkingow!
Co do Kepy Mlynskiej to osobicie jestem zwolennikiem utworzenia tam uroczego, klimatowego parku (moze z resrtauracja, placem zabaw, przystania i silownia na wolnym powietrzu), ale pomysl Twojego znajomego jest naprawde swietny (pewnie patrzyl sie na teren pod katem swojego fachu :) ). Terazn zalewowy, jak pisales, nie powinien byc zadna wymowka, wystarczy podniesc poziom gruntu. Nawet nie wiem jak sie przedstawia sytuacja z ta wyspa obecnie, bo kiedys zaczeto wyprzedawac tam parcele, potem czytalismy o rzekomej budowie nowej przystani... a poki co mamy ryz, mydlo i powidlo. Podobnie ma sie sprawa z ul. Rybacka... Szkoda pisac.

Podales slusznie przyklad Wroclawia i Olawy i zwlaszcza na Olawie powinnismy sie wzorowac. Olawa potrafi!! Olawa sie rozwija, rozbudowuje, ma pomysly, przyciaga ludzi i zatrzymuje ludzi. Ilu z waszych znajomych wrocilo po studiach do Brzegu? Sa ludzie, ktorzy kochaja Brzeg i dojazdzaja codziennie do Wroclawia marnujac mnostwo swego zycia w podrozy. A moze zamiast wiezien, i montowni zaczac przyciagac duze biznesy, korporacje, proponowac ulgi dla mlodych, jak wspominal GNOM.
Powtorze jeszcze raz, moze warto by jeszcze raz przemyslec doskonaly pomysl GNOMA dot. Parku Rozrywki na Zielonce poki nie jest za pozno???? Przeciez to ciagly doplyw gotowki, podatki, ogromna reklama dla miasta! Montownia bedzie tylko kolejna montownia jakich wiele. Park rozrywki bylby unikatem, reklama i zrodlem dochodow! Ale do tego potrzeba polotu, pomyslu, odwagi.

Juz pisalem o tym wczesniej, Brzeg powoli, pieknieje, ale to za malo. Pieknieje, ale sie nie rozwija, nie ma wizji na przyszlosc. Trabi sie na lewo i prawo o remoncie zapomnianej 200 metrowej promenady na Odra, ale tak naprawde to powinna byc tylko czesc inwestycji obehmujacej budowe nowych promenad wzdluz brzeskiego odcinka Odry, gdzie mozba byloby pospacerowac, pobiegac, pojezdzic na rowerze, pocwiczyc na silowniach na wolnym powietrzu.

Mozna tak bez konca...
1 UP 1 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-24, 18:44   

kwm mulder tadjurek dziękuję za takie zaufanie, choć na nie jeszcze nie zasłużyłem. Od wizji do realizacji długa droga.
Uczciwie napisze że myślę o kandydowaniu- z myślą o tym rozpocząłem podyplomówkę z "Zarządzania w administracji publicznej", bo oprócz chęci każdy samorządowiec powinien mieć wiedzę (przynajmniej ja tak uważam).
Ale .... jestem niepartyjny i tu problem bo zgodnie z ustawą:
"Kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może zgłosić taki komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w tej samej gminie, w której chce wystawić kandydata na wójta burmistrza lub prezydenta."
dlatego albo muszę znaleźć chętnych na radnych i zawiązać komitet, albo przyłączyć się do jakiegoś komitetu.

Rozmawiam z ludźmi prosząc o to aby chcieli zostać radnymi, znam wielu którzy mają fajne pomysły, wizje różnych inicjatyw, mogli by coś zmienić w tym mieście, ale przeważa pogląd że to miasto jest tak skorumpowane i zukładyzowane (taki dziwny twór słowny) że tylko użycie moich toporów może coś tu zmienić, no ewentualnie bomba atomowa. Ludzie nie chcą się pchać w to polityczne bagno, ja zresztą też mam obawy. Obecnie mam fajną prace którą lubię, właśnie zaproponowano mi awans, podwyżkę z nim związaną (znaczną), tzw. prestiż, nową pieczątkę itd. :) Prowadzę społecznie Fundację, sprzątam stare zapomniane przez boga i ludzi cmentarze, odwiedzam, doradzam i ratuje zabytki, a nawet obecnie przejmuję zabytkową linie kolejową na Kujawach, po której już jeździ odbudowana drezynka, więc i społecznie też się spełniam.
Po co więc mi się pchać na stanowisko burmisia, mówiąc uczciwie - lepiej sobie nie zrobię ani finansowo, ani rodzinnie, ani koleżeńsko. Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, kto obrzuci cię łajnem ot tak dla zabawy. Czy warto?
Przekonuję siebie że tak. Dla swoich dzieci i dzieci moich znajomych, a nawet dla dzieci innych Brzeżan którzy pewnie nawet nie wiedzą co to za jeden ten facet. Dla mieszkańców takich jak my, którzy wierzą że może tu być lepiej, że za tym lepiej nie musimy wyprowadzać się z Brzegu. Bo nasze miasto ma potencjał trzeba go tylko w końcu wydobyć na wierzch. Dla dzieci- aby po szkole mogły tu zostać, żyć i pracować, a jeśli będą chciały pójść na studia, to aby potem chciały tu wrócić- ale na stałe, a nie raz w miesiącu aby odwiedzić starzejących się rodziców. Ale żeby to osiągnąć to Brzeg musi się rozwijać, terytorialnie, gospodarczo, kulturalnie, turystycznie i rekreacyjnie. Bez rozwoju się cofamy, a cofający w końcu się przewracają. Jeśli tego nie będzie to MY też w końcu stąd wyjedziemy.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-02-24, 18:47, w całości zmieniany 2 razy  
2 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-25, 20:44   

Zarzucono mi że uczepiłem się tego Parku Rozrywki na Zielonce.
To prawda ale wynika to z tego że w tamtym roku w Krakowie w dniach 8-10 maja Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Rozrywki I Atrakcji (IAAPA) zorganizowało swoje Doroczne Forum. Byli na nim obecni najważniejsi ludzie w tej branży, prezesi, właściciele, menadżerowie, a trzeba wam wiedzieć że IAAPA reprezentuje niemal 5.000 obiektów, dostawców i członków indywidualnych z 99 krajów. Są to między innymi parki rozrywkowe i tematyczne, parki wodne, atrakcje, rodzinne centra rozrywkowe, ogrody zoologiczne, akwaria, muzea, centra nauki i kurorty.
Udział w forum nie był tani, ale wysupłałem zaskórniaki i pojechałem. Z Brzeskiego urzędu miasta nie widziałem nikogo, a szkoda bo było wielu innych włodarzy z polskich miast, uznali widać że taki wydatek może się zwrócić i … przyjechali, poznali ludzi, może nawet coś ustalili. Obecnie najbliżej mamy do Wrocławskiego Loopy’s World – Rodzinne Centrum Rozrywki na Bielanach- to też ich „członek” :)

Obecnie w Polsce budowane są kolejne niezwykłe miejsca – Suntago, czyli największy park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej i park rozrywki Majaland. Oba obiekty mają przyjąć pierwszych gości już w 2019 roku. Według ekspertów, mimo dynamicznego rozwoju branży, Polska wciąż posiada duży potencjał dla realizacji kolejnych projektów.
Dolny Śląsk jest pusty, i to jest nasza szansa, szansa dla Brzegu, jeśli z niej nie skorzystamy to zrobią to inni, a my zdechniemy. Nasze atuty to umiejscowienie: autostrada, magistrala kolejowa, droga krajowa, i bliskość granicy z Czechami, a nawet Niemcami. Sytuując taką inwestycję rozpatruje się bowiem jej oddziaływanie w promieniu 300 kilometrów a nie 30. A w tej odległości żyją miliony potencjalnych klientów parku, miliony klientów hoteli, restauracji i innych atrakcji znajdujących się w okolicy. To jest potencjał, koło zamachowe rozwoju gospodarczego regionu, nie tylko Brzegu, ale całej okolicy. Ale tutaj trzeba odwagi, nie montownia, nie kolejny zakład produkcyjny ale …

Właśnie ale co? moim zdaniem to „co” to potencjał Brzegu, miasta zieleni (jeszcze), miasta zabytków, miasta turystyki i rekreacji. I trzeba zacząć od rekreacji- to ona w postaci parku rozrywki przyciągnie ludzi którzy przybywając po rekreacje będą po części turystami, część z nich będzie chciała zobaczyć nasze zabytki, może będzie chciała pospacerować po naszych parkach (o ile ich nie wykarczują), zjeść coś dobrego-regionalnego w przytulnej knajpce, wypić lampkę cydru, a może wina muldera i zjeść dobre ciasto w kafejce.
Ale… potrzeba wabika aby Ci ludzie chcieli do nas przyjechać. Dziś wabika brak.
Zamek- są ich setki w Polsce- powiedzmy szczerze, nasz aż taki super wyjątkowy nie jest. Zapytajcie znajomych o zamki dolnego śląska- wymienią Książ, Grodno, Czochę, nawet Świny, ktoś doda Kłodzko i Srebrną Górę. Tak samo jest w skali kraju, o Brzegu wie niewielu- wiem bo dużo po Polsce śmigam i pytam.
Rynek- zniszczony po wojnie, obecnie zaniedbany, brudny (dokładniej zasrany i zaśmiecony).
Zabytkowe kamieniczki- jak w każdym mieście na Dolnym Śląsku.
Stare koszary? zaniedbane parki? marina  ? Co ma być wabikiem na turystę w Brzegu? pytam już od wielu lat?
Nie mamy nic unikatowego, nic co było by wyjątkowe w skali kraju, nic o czym wiedział by każdy mieszkaniec polski i chciał to osobiście zobaczyć. Nic zero.

A Brzeg naprawdę ma potencjał, problem w tym że nasi włodarze go nie widzą dlaczego? Może dlatego że dla nich rozwój wiąże się tylko z tradycyjnym przemysłem- montownia, hala produkcyjna - to znają, ale już turystyka czy rozrywka to nie gałąź gospodarki tylko zabawa.
Zator, miasteczko z 4 tyś. mieszkańców, to najlepszy przykład tego jak można zyskać na parku rozrywki- w tym malutkim miasteczku powstała cała masa hoteli, hosteli, knajp i innych atrakcji. Rozbudowano ścieżki rowerowe o różnej długości i stopniu trudności, rozbudowano łowiska wędkarskie i bardziej rozreklamowano Zatorskie Dni Karpia, na które zjeżdżają miłośnicy tej ryby z całego kraju- byłem :)
Ale i bliżej jest bogato- afrykanarium Wrocław 1,8 mln odwiedzających rocznie - cena biletu 45 zł normalny 35 zł ulgowy – policzcie- robi wrażenie ? https://www.wroclaw.pl/zo...-odwiedzajacych
A odkąd jest afrykanarium przybyło rezerwacji w hotelach i klientów w knajpach, sklepach i kawiarniach, powstały parki linowe, tor kartingowy, centra rozrywki pod dachem, tor rolkowy- no bo jak już ktoś jedzie kilkaset kilometrów to na dłużej.

Można- można, ale potrzeba odwagi, potrzeba też dogadywać się z sąsiadami. Gdyby chcieć zrobić ścieżkę rowerową po nasypie linii kolejowej z Brzegu na Strzelin przez Wiązów, lub z rozgałęzieniem w Głębokiej przez Przeworno do Grodkowa i dalej do Nysy to trzeba umieć dogadać się z sąsiadami, trzeba umieć zachęcić ich do wspólnej inicjatywy. Trzeba pogadać z ludźmi ze stowarzyszeń rowerowych aby wsparli pomysł. A może trzeba udać się z tym pomysłem do wojewody, marszałka województwa a może wyżej- jak trzeba to trzeba i już, ale …. Trzeba wstać zza biurka i wykonać pracę, spotkać się i pogadać (jak to się mówi polobbować w sprawie).
Wiecie gdzie można w okolicy pościgach się na BMX, rowerach na pedałach, lub kosiarkach spalinowych po torze ziemnym? W Brzegu nie ma nawet gdzie tego robić na wrotkach, rolkach czy hulajnogach podczas gdy w sąsiednich miastach np. Oleśnicy w której byłem osobiście z rodzinką, organizuje się takie zawody na które zjeżdżają ludzie z dolnego śląska i nie tylko. Tak się promuje miasto, rodzimy biznes, ofertę turystyczną i zabytki miasta.
U nas miejscowi włodarze „politycy” aktywizują się przed wyborami, obecnie każdy dokopuje burmistrzowi będąc przeciw więzieniu, bo wiatr wieje z tej strony- mieszkańcy są przeciw więc i oni też, bo wybory blisko i należy być przeciw- pytanie ilu było by przeciw gdyby ludzie nie podnieśli głosu- jak pamiętam to w październiku tamtego roku przeciw było tylko dwoje radnych, dwóch się wstrzymało, a jeden w ogóle nie głosował. Reszta politycznej braci czekała co z tego wyjdzie i czy warto być „za” a może „przeciw”. Dziś nawet „rodzima” partia burmistrza wydała oświadczenie że jest przeciw- i choć od początku pisałem że to głupi pomysł, to tak szczerze mi go żal. Bo żeby nie mieć oparcia w tych którzy powinni stać za nim murem? trochę głupio i nie fer, ja bym takich kumpli nie chciał mieć.
Inny problem to brak posłuchu zwykłych ludzi którzy maja pomysł- u nas jest zasada że włodarz wie lepiej. Dziś wieża z ul. Rybackiej nadal stoi i straszy, a mogła być już atrakcją turystyczną- jak znam życie będzie jeszcze długo tak stała, aż skończy się możliwość uzyskania dotacji z unii, wówczas pewnie będzie na zbyciu.
Wyspa jeżynowa- mógł już tam być plac zabaw dla dzieci, mini golf, park linowy, dmuchańce dla dzieci i kule sferyczne do chodzenia po wodzie, a dla rodziców herbaciarnia i kafeteria z dobrą kawą, sokami dla dzieci i ciastem własnej produkcji- jest syf, dotacje się kończą, będzie na zbyciu.
Działka w Jarosławcu- zamiast oddać ją w dzierżawę jakiemuś Brzeskiemu przedsiębiorcy za procent z zysków, wystawiona na sprzedaż. A wystarczy postawić kilka kontenerów mieszkalnych i kasować za pobyt.
Mieszkańcy mają pomysły na miasto- tylko włodarzom ich brak.
2 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2018-02-25, 20:49   

Mam pytanie do Gnoma czy byłeś w okolicy Kępy Młyńskiej w czasie powodzi 1997 lub 2010 ? . Podniesienie budynków o jak piszesz 2,5 metra niczego nie załatwia gdyż woda wtedy zalewa też plac Młynów a więc musiałbyś jako inwestor wyburzyć zabudowania pl.Młynów itd.Zagospodarowanie Kępy to tylko lekka rekreacja i na to potrzeba dużej kasy chociażby w celu wyburzenia starej zabudowy i rekultywacji terenu.
1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-25, 21:03   

Wiem. I mówiłem o tym panu który był ze mną, to on stwierdził że można podnieść poziom mieszkalny w górę o 2,5m jeśli trzeba. Podobno tak jest wybudowane to osiedle we wrocku (zdjęcia- widać na drugim filary na parterze). Na dole są lokale, których właściciele muszą się liczyć z zalaniem, dlatego je ubezpieczyli, a niektórzy wstawili drzwi i okna które mają wytrzymać napór wody.
Co do samej wyspy to mieliśmy projekt utworzenia tam strzelnicy łuczniczej rekreacyjnej i sportowej, palcu zabaw dla dzieci z dmuchańcami, parkiem linowym, mini golfem, oraz niewielką knajpką z herbatą, kawą, sokami i ciastem, aby rodzice mogli odsapnąć gdy dzieci szaleją. Ale pomysł przepadł w związku z projektem sprzedaży wyspy.
Ostatnio zmieniony przez GNOM 2018-02-25, 21:04, w całości zmieniany 1 raz  
2 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-02-25, 22:26   

Faktycznie w razie powodzi dojazd na wyspe bylby utrudniony... ale to tylko potencjalnie nie sprzyja opcji zagospodarowania mieszkalnego, inne wersje z parkiem, placem zabaw, knajpka w sumie nie wymagalyby dojazdu w razie powodzi.

GNOM, czy to Twoja ostateczna decyzja ws. Kandydowania czy tylko watpliwosci? Doskonale rozumiem Twoje watpliwosci i obawy...

Bardzo podzielam Twoja wizje rozwoju Brzegu i planowanie nowoczesne tzn. Na lata w przod, dlatego uwazam ze pomysl z Parkiem rozrywki jest wrecz genialny! Niestety mam obawy, ze nic nie zostanie zrobione w tym kierunku, i byc moze za jakis czas to Brzezanie i okoliczni mieszkancy beda jezdzic do takiego parku i zostawiac pieniadze gdzies nie daleko...
Musimy w koncu zrozumiec, ze rozwoj to nie markety i montownie! Popatrzmy na duze miasta, czy Wroclaw sie rozwija dzieki montowniom? Wiem, mozna znowu powiedziec, ze to Wroclaw, ale moglibysmy od duzych miast brac przyklad chociaz w minimalny sposob.
Ze wszystkich moim znajomych, ktorzy ukonczyli studia, tylko jedna osoba pracuje w Brzegu i prowadzi dzialalnosc, reszta mieszka gdzies w Polsce, lub mala garstka mieszka w Brzegu i dojezdza do pracy.

Na pytanie czy Brzeg sie rozwija, ostatnio naszla mnie dosc przykra mysl po rozmowie ze znajomymi, mlodymi rodzinami, ktore "buduja sie" w Brzegu. Otoz Ci ludzie juz teraz, kiedy ich domy sa w fazie budowy, biora pod uwage to, ze jest wielce prawdopodobne, iz wyprowadza sie z Brzegu tam gdzie bedzie praca ( najwiecej z nich pracuje we Wroclawiu), po wybudowabiu domu lub nawet rozwazaja sprzedaz w budowy! Bardzo to przykre, czlowiek zamiast sie cieszyć z pewnego rodzaju sukcesu jakim jest budowa domu (zwiazana z organizacja, kosztami, energia, stresem), snuc wizje jak bedzie wygladac zycie w nowym miejscu, rozwaza wyprowadzke w trakcie budowy. Dramat...
Wiem, wiele osob dojezdza, sam dojezdzalem na studia, znam ten bol, mase straconego czasu, zmeczenie, ale mlode rodziny maja zupelnie inna sytuacje. Wyjazd z Brzegu o 6-7 rano, zeby zdazyc na 7-8 do pracy. Potem powrot w korkach o 18-19, czasami o 17. Wszystko jest ok jesli w przypadku mlodych rodzicow chociaz jedno z nich jest "na miejscu", a co w przypadku jesli obydwoje podejma prace poza Brzegiem? Co z dziecmi? Rano mozna dzieci oddac do przedszkola, zlobka, a kto je odbierze? Kto sie zaopiekuje nimi do czasu powrotu rodzicow? Oczywiscie mozna powiedziec, dziadkowie, niania itd., ale np. Znajomi uwazaja, ze ciagle wykorzystywanie dziadkow jest nie fair (z czym sie zgadzam), niania kosztuje (czasem tyle, ze nie oplaca sie pracowac, gdyz wiekszosc wyplaty idzie na nianie), ale najwazniejszy czynnik to brak kontaktu dzieci z rodzicami, praktycznie przez caly czas od poniedzialku do piatku).
Teraz popatrzmy na to z innej strony: wyprowadza sie mloda rodzina, miasto traci mlodych, nieraz inteligentnych i perspektywicznych mieszkancow, ich dzieci nie beda chodzily do naszych szkol, nie beda sie juz nawet utozsamiac z Brzegiem. Tracimy praktycznie wszystko, co najwazniejsze...

Osobiscie uwazam, ze Brzeg choc lezy w polowie drogi miedzy Opolem, a Wroclawiem, znajduje sie za daleko od tych osrodkow, aby stac sie "noclegownia", zwłaszcza, ze w strone Wroclawia mamy bardzo szybko rozwijajaca sie Olawe, polozona 15-20 minut autem od jego rogatek.
Wniosek jeden: albo zrobimy cos w celu nawet nie przyciagniecia, ale zatrzymania tutejszej mlodziezy, albo Brzeg sie zapadnie... doslownie, za 10-20 lat bedziemy mieli zestarzale spoleczenstwo, rowne drogi i chodniki, i wyremontowane kamienice, nic wiecej.
2 UP 1 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2018-02-27, 15:54   

Kolejny tajemniczy komunikat ze strony oficjalnej, dot. Spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Gmin i Powiatow Aglomeracji Wroclawskiej.
Cytuje:"27 lutego br. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak spotkał się z reprezentantami Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej: Jackiem Kowalskim (Prezes Zarządu), Marcinem Dymalskim (Wiceprezes Zarządu) oraz Bogdanem Cybulskim (doradca prezydenta Wrocławia). Rozmawiano o sprawach bieżacych, a także o planach przyszłej współpracy w ramach Stowarzyszenia."
Tak naprawde najwazniejsze jest ostatnie zdanie, ktore ma chyba mialo byc informacja dla mieszkancow, a jest jak zwykle maslem maslanym, laniem wody. O jakich sprawach biezacych rozmawiano? Czego dotycza plany przyszlej wspolpracy? Pytam jedynie z wielkiej ciekawosci, z troski o losy miasta. Jest przeciez spora liczba Brzezan, ktorzy chcieliby znac wiecej szczegolow dotyczacych naszego miasta. Czy dowiemy sie o tym dopiero za rok podczas tajnej narady z radnymi, jak mialo to miejsce w przypadku wiezienia?
1 UP 0 DOWN
 
GNOM 
ROMEK



Wiek: 49
Dołączył: 01 Lip 2010

UP 696 / UP 75



Wysłany: 2018-02-27, 22:14   

kwm - tutaj strona aglomeracji http://aglomeracja.wrocla...roclawska/o-nas wybierz obiekty - podoba mi się opis obiektu z Brzegu :) więc pewnie rozmawiano o jego remoncie :)

a tutaj co za miedzą- czyli rozwój poza Brzegiem
- trzy gminy- Opole, Dobrzeń Wielki i Tarnów Opolski- połączyły siły aby pozyskać pieniądze na inwestycje i .. udało się dostali 21 mln zł razem mają 35 mln
"Pozyskaliśmy pieniądze, które trafią na polepszenie infrastruktury, która na co dzień służy naszym przedsiębiorcom, albo służyć będzie tym przedsiębiorcom, których do Opola zapraszamy. Ten projekt spina bardzo ważne obszary Aglomeracji Opolskiej. Łączymy rynki pracy, łączymy rynki kompetencji. mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski."
A my nie potrafimy dogadać się ze Skarbimierzem.
-Kluczbork- inwestycja w nowe ekologiczne autokary- dostarczono własnie 5 nowych autokarów spełniających normę Euro 6, kolejne 8 przyjedzie w marcu. Planowana jest wymiana wszystkich starych autobusów na nowe, dzięki nim otwarte zostaną nowe połączenia w tym dalekobieżne.
-Głogówek - (sami poczytajcie)
http://radio.opole.pl/103...j&s=1&si=1&sp=1
- Głogówek - woda w basenie ochładza się nocą więc.... będą ją dogrzewać kolektorami solarnymi. I to w lecie- tam burmistrz dba o mieszkańców. my nie mamy basenu to i nie ma problemu chłodnej wody :) http://radio.opole.pl/103...t&s=4&si=4&sp=4
- w Opolu budują stacje ładowania pojazdów elektrycznych nowego typu. Sama stacja ma mieć moc 25kW, a naładowanie samochodu może zająć około dwóch godzin. Ma być zlokalizowana na ul. Groszowickiej przy Nadleśnictwie Opole, które udostępni grunt.
- Strzelce Opolskie - tamtejszy PKS kupuje 19 nowych autobusów -15 międzymiastowych dalekobieżnych i 4 miejskich. Rozwój pełną parą.
- Uchwałę o przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie plus przyjęła rada miejska Prudnika. W Prudniku zakłada się budowę 70 mieszkań na wynajem „pod klucz” przy ulicy Skowrońskiego. Inwestycja realizowana ma być w cyklu dwuletnim, koszt to blisko 13,5 mln złotych, będzie pokryty przez państwo. Mieszkania mają zatrzymać młodych ludzi wyjeżdżających z miasta, w którym jest praca ale nie ma tanich mieszkań na wynajem.
- Nyski PUP wyróżniony przez resort pracy jako jedyny w regionie. Potrafią znaleźć pracę każdemu :)
http://radio.opole.pl/103...d&s=7&si=7&sp=7

a u nas
- sprawa wiezienia w toku- czyli kto może ten jest przeciw
- cenzura na FB
http://brzeg24.pl/aktualn...-trafilo-posla/
- do 15.04.2018 roku ma zakończyć się budowa ścieżki rowerowej z Lubszy do Michałowic
- okradli nam ponownie nowy szalet miejski :0
- o inwestycjach gospodarczych dających prace i podatki nawet plotek brak.
3 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu