Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie mieszkali Parrowie i Niuron?
Autor Wiadomość
Takiktośtam 



Wiek: 50
Dołączył: 30 Cze 2017

UP 35 / UP 0



Wysłany: 2017-08-22, 19:21   Gdzie mieszkali Parrowie i Niuron?

Witam, spotkałem się z informacją że architekci odpowiedzialni za renesansowy kształt Zamku w Brzegu, czyli Jakub, Franciszek i Jan Parrowie oraz Bernard Niuron pobudowali tu swoje domy, wiadomo gdzie mogły się znajdować? dziękuję
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2017-08-22, 20:10   

Członkowie działającej w Brzegu włoskiej kolonii artystycznej mieszkali głównie przy ul. Grodzkiej (Zamkowej). Przyjmuje się, że jedyna zachowana dziś kamienica pierzei północnej tejże ulicy to dawna kamienica Bernarda Niurona z 1585 r., później przebudowana, posiadająca dziś barokową fasadę i empirowy szczyt. Do Bernarda Niurona należała pod koniec XVI w. także narożna kamienica północnej pierzei rynku od strony ul. Celnej (Wojska Polskiego), w której od 1597 r. posiadał sklep z kapeluszami. Inny przedstawiciel wspomnianej wyżej kolonii artystycznej, Marcin della Tore, mieszkał od 1565 r. przy ul. Polskiej, a Jan z Lugano w poklasztornych budynkach przy pl. Młynów.
0 UP 0 DOWN
 
Takiktośtam 



Wiek: 50
Dołączył: 30 Cze 2017

UP 35 / UP 0



Wysłany: 2017-08-25, 17:44   

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście prawdopodobieństwo jest nieduże że źle ją zidentyfikowałem na zdjęciu, pisał Pan kiedyś że po jej lewej stronie (a prawej osoby stojącej naprzeciw) znajdował się Wyższy Urząd Górniczy, porównując obecną ulicę Zamkową z dawną Grodzką(w sieci można znaleźć kilka jej widoków sprzed wojny) naszła mnie taka myśl że gdyby można było ocalić jeden zabytek sprzed zniszczeń wojennych (i powojennych) to wybrałbym właśnie tę ulicę ze względu na jej wcześniejszą niewątpliwą urodę i obecną nijakość, ulicy która znajduje się najbliżej naszego najważniejszego zabytku a obecnie na jej obejrzenie nie ma sensu poświęcać więcej niż kilka minut - akurat żeby zatrzymać się tylko w tym miejscu, czyli naprzeciw jedynej zachowanej kamienicy i udać się dalej, jeśli byłby ktoś zainteresowany to proponuję powołanie nowego tematu, w którym każdy mógłby wskazać jeden taki obiekt którego jest mu najbardziej szkoda że można go oglądać tylko na fotografiach i jakoś to uzasadnić lub nie-pełna dowolność, przejrzałem wcześniejsze tematy w dziale Historia i nic takiego nie znalazłem, oczywiście im bardziej kreatywna wypowiedź i uzasadnienie tym lepiej, pozdrawiam

20170825_150949.jpg
Plik ściągnięto 6 raz(y) 759,3 KB

0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2017-08-25, 21:02   

O Wyższym Urzędzie Górniczym była tu już mowa i są też zdjęcia.
http://www.forumbrzeg.pl/...ic.php?p=359392
0 UP 1 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 25
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu