Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Odtworzenie pomnika pijacej dziewczyny
Autor Wiadomość
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2016-10-21, 12:51   Odtworzenie pomnika pijacej dziewczyny

Witam,
Kilka lat temu dyskutowalismy na temat odtworzenia przedwojennego pomnika pijacej dziewczyny. Niestety dyskusja nie jest dostepna na forum, ale mozna ja znalezc pod tym linkiem
link

Oto fragmenty tego postu:

"Tadjurek/napisal/...A tak przy okazji mam śmiały pomysł, może udałoby się przywrócić miastu rzeźbę "Pijącej dziewczyny" Seiferta, która razem z chłopcem może stanowić pewną całość. Mam stare pocztówki z rzeźbą, jest wzór w Rostocku, o czym pisze wyżej Dziedzic Pruski. Chyba nie byłoby trudne wykonać kopię i postawić ją w miejscu, gdzie niegdyś stała. Do dzisiaj można zauważyć między placykiem zabaw dla dzieci a ogrodzeniem boiska Liceum Ogónokształcącego betonowy postument z bolcem - pozostałość po tej rzeźbie.
Takie pomniki - rzeźby wysokiej klasy artystycznej mogą być niewątpliwą ozdobą naszych Plant i staną się ich dodatkową atrakcją turystyczną.
Udało się z chłopcem, kolej na dziewczynkę!!!

...

Dziedzic_Pruski - 2011-03-01, 13:03
Rzeźba z Rostocku była już 2 razy odtwarzana (po kradzieżach), przypuszczam więc, że utrzymuje się tam w stałym pogotowiu gotową formę.
Gaderep - 2011-03-01, 13:24
Też można ale obawiam się, że rostocka rzeźba wcale nie w Rostocku była odlewana, a huta, która dysponuje matrycą za darmo nam nie odleje - natomiast propozycja Tadjurka warta jest o tyle uwagi, że przy odrobinie wielostronnych chęci możemy dostać gratisa na takiej na przykład zasadzie:
- wiadomo, że studenci muszą robić z rzeźby zaliczenia
- wiadomo, ze studenci muszą mieć praktyki w hutach
- wykładowca zwraca się z zapytaniem, kto ze studentów jest chętny do wykonania zaliczenia i praktyki w Hucie Królewskiej (na przykład) w postaci rzeźby w stylu "z epoki"
- chętny student wykonuje pracę za darmo pozostawiając matrycę jako własność huty
- Huta nabywając własność praw autorskich do rzeźby w ramach zapłaty wykonuje jeden egzemplarz dla Brzegu

Czy to realne, czy znajdzie się chętna huta, czy znajdzie się chętny student - to już pytanie właśnie do Krzyśka, jako do znawcy branży.
tadjurek - 2011-03-01, 13:29
Bardzo dawno temu poznałem Krzysztofa R, wtedy początkującego artystę z brzeskim rodowodem, ale niestety nie mam z nim teraz kontaktu. Może zatem ktoś z forumowiczów, bliski obecnemu profesorowi wybada u niego sprawę. Czy mozliwe byłoby załatwienie sprawy jak pisze wyżej Gaderep?
Byłby to kolejny sukces forumowy!!!
kwm - 2011-03-01, 13:35
tadjurek napisał/a:

A tak przy okazji mam śmiały pomysł, może udałoby się przywrócić miastu rzeźbę "Pijącej dziewczyny" Seiferta, która razem z chłopcem może stanowić pewną całość.


Już parę razy podrzucałem ten pomysł na forum. Być może teraz odniesie to jakiś skutek, kiedy na ten temat wypowiadają się Autorytety. Przecież jak wspomniał tadjurek jest mnóstwo pocztówek przedstawiających brzeską pijącą dziewczynę, do tego "gotowiec" z Rostocku.
Tego mi właśnie brakuje we współczesnym Brzegu w porównaniu z przedwojennym. Mała architektura: fontanny, zegary uliczne, pomniki, nawet skromne, ale jakże przyozdabiające miasto, parki.
Podobnie udany pomysł z renowacją zapomnianej dziś promenady. Kiedy spogląda się na pocztówki przedwojenne, to ciężko uwierzyć, że to to samo miejsce. Niegdyś kolorowe, przyozdobione kwiatami i stylowym niskim ogrodzeniem, zadbane alejki, a dziś wszystko zarośnięte, zaniedbane, pordzewiałe i zapomniane. A szkoda, bo jest się czym pochwalić.
Gaderep - 2011-03-01, 13:46
Boże, jak ten czas zapier.... właśnie wyliczyłem sobie, że Krzyśka znam już ponad 35 lat :(
Fakt, ostatnie lata w zasadzie bez kontaktu ale przeszłości nie wymażesz.... Jeśli znajdę wolny "łykend" i Krzysiek będzie miał odrobinę czasu (a ja dostanę dyspensę od mojej lepszej połowy) to wybiorę się do Worcka i postaram się przekonać go do projektu - no, może raczej dowiem się na ile ten projekt jest realny i jaka jest jego rada w tej materii.

A tu muszę się pochwalić - mam jedno dzieło Krzyśka (o którego "popełnieniu" on sam pewnie już nie pamięta) - własnoręcznie przez niego pięknie kredkami rysowaną w akademiku PWSSP na Henryka Pobożnego moją chustę rezerwisty. :wink:
Gaderep - 2011-03-01, 14:32
A co byście powiedzieli na zawiązanie czegoś w rodzaju klubu (może stowarzyszenia) ponad podziałami, bez patrzenie na preferencje polityczne i światopoglądowe, które poprzez lobbing u lokalnych technokratów dążyłoby do wąskiego celu - rewitalizacji brzeskiej promenady?
Ja bym w takim klubie widział "z ramienia" forum Dziedzica, Franca (sorki Jacek - tak jakoś mi się napisało ;) ), Jacka J, Tadjurka, Brzeskiego, Muldera - może jeszcze kogoś zaproponujecie, z "pozaforumowych" można by pokusić się o ściągnięcie może Adama Bubiłka czy właśnie Krzyśka Rozpondka?
Przy pewnym nakładzie chęci rzecz nie jest niemożliwa i nawet bez specjalnych środków w budżecie miasta można sporo zdziałać - ot, choćby przekonać sądy, żeby w miejsce aresztu czy grzywien wyznaczały częściej prace społeczne - przy dobrym rozplanowaniu robót, przy odpowiednim harmonogramie sąd wyznacza prace społeczne do odpracowania w jakimś ustalonym okresie, w którym już wszystko do wykonania takiej pracy jest gotowe - OK - to tylko jedna z luźno rzuconych koncepcji ale przecież nie całkiem niemożliwa.
tadjurek - 2011-03-01, 14:52
W swoim imieniu zgłaszam udział w takim gremium, czy bedą deklaracje innych zaproponowanych na forum osób?

Jacek Jastrzębski - 2011-03-01, 19:24
Ja co prawda jestem podbrzeskim "wieśniakiem" ale zaproszenie ze strony Gaderepa i Tadjurka to dla mnie zaszczyt, więc oczywiście jestem do dyspozycji i też się zgłaszam.
Franco Zarrazzo - 2011-03-01, 20:27
Na mnie oczywiście też, chociaż w ograniczonym bardzo póki co zakresie. MUSZĘ MUSZĘ MUSZĘ... MAĆ!!! MUSZĘ rozwinąć skrzydła w magisterce, bo póki co robię wszystko, żeby nie pisać :) . Pozaliczał wszytko, tylko pisanie zostało.

Myślę Gad, że masz rację - jako członek wielu organizacji, jako wielokrotny prezes (tytularnie w pewnych kręgach do dzisiaj :P ), założyciel, autor kilku wersji statutów etc, zdaję sobie sprawę, że rozdmuchanie celów na początku nie przyniesie korzyści. Jasno i wyraźnie sprecyzowany cel. Jeden konkretny. I dajemy radę.

Mam kilka pomysłów, rodziły się od południa, nawet kilka osób widzę, ale o tym nie na forum. Zresztą mamy zaległą rozmowę o innej formie stowarzyszenia (pamiętam rozmowy z T. :) ).

Krzyśka ledwo poznałem circa 1990. Nie wiem, czy będzie mnie pamiętał. Ja pamiętam jego "ołówki". Jany, jakie klimaty. Tytuł jednego do dziś, chyba bezbłednie "Insurekcja trójkątów" i jego komentarz "...bo świat jest trójkątny...".

Mam też pomysł na skierowanie Twojej idei w drugą stronę, w kierunku UO - face to face :) . .."
Kilka osob zaangazowalo sie w idee.

Niestety temat z ajkichs powodow podupadl. Moze warto go odswiezyc biorac pod uwage z jakim rozmachem realizowane sa inwestycje w Brzegu (m.in. w Parku Centralnym) za kadencji obecnego burmistrza?
Widac ze nie boi sie on wyzwan, zalezy mu na upiekszaniu Brzegu i ma te smykalke....
Co myslicie?
2 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2016-10-21, 14:16   

Jestem za, a tym bardziej, że w ramach rewitalizacji parku można wrócić do tematu ścieżki dydaktycznej. Jej nazwa robocza mogłaby brzmieć " Od miasta-grodu do miasta-ogrodu", a która przedstawiałaby rozwój miasta, jego fortyfikacji na przestrzeni wieków, aż do utworzenia promenad w początkach XIX w. W narożach promenady parkowej można odtworzyć dawne nazwy bastionów. Całość winna obejmować cały teren poforteczny, od Parku Nadodrzańskiego przez Park Centralny aż do koszar fryderycjańskich.
0 UP 2 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2016-10-21, 21:39   

Założę się, że miasto poskąpi kasy na takie fanaberie. Włodarze stawiają na sport.
0 UP 2 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2016-10-21, 21:47   

Właśnie nie do końca się tu zgodzę. Wydaje mi się, że ogólnie Brzeg pięknieje, remontowane są ulice, skwery, kamienice. W końcu udało się uzyskać dotacje i rozpocząć remont ratusza, do tego ławki w parku wolności , remont parku centralnego (co moim zdaniem jest ogromnym argumentem za przywrócenie pomnika akurat teraz). Szanse na sukces upatruje moze nie tyle od samego miasta, ale widać, że miasto wie do których drzwi zapukać, aby uzyskać dotacje. Bądźmy dobrej myśli, i miejmy nadzieję, że ktoś z urzędu przeczyta ten post i się nim zainteresuje.
2 UP 0 DOWN
 
tadjurek 


Wiek: 74
Dołączył: 14 Paź 2005

UP 117 / UP 4


Skąd: oczywiście z Brzegu

Wysłany: 2016-10-26, 18:52   

Podtrzymuję nadal swoje poparcie dla pomysłu odtworzenia pomnika- rzeźby "Pijącej dziewczynki" Seiferta jaki pojawił się na forumbrzeg przed pięcioma laty. Sam mam kilka pocztówek przedstawiających rzeźbę w rozmaitych ujęciach, wiem też, ze pewien znany w Brzegu historyk sztuki posiada niewielką jej kopię. Idea wykonania pomnika jako pracy dyplomowej przez studenta wrocławskiej Akademii Sztuk pięknych wydaje się przednia i chyba warto działać taką drogą.
3 UP 0 DOWN
 
kwm 



Wiek: 49
Dołączył: 30 Lis 2005

UP 411 / UP 33



Wysłany: 2016-10-27, 09:23   

Bardzo sie ciesze, ze temat wrocil, a zwlaszcza, ze idea jest wciaz zywa (choc na razie tylko w naszych sercach).
Faktycznie pomysl z praca dyplomowa jest bardzo dobry chociazby ze wzgledu na koszty. Gdyby miasto mialo checi (w co nie watpie) moze i warto byloby sie dowiedziec czy Rostock posiada forme do odlewu i czy mogly nam ja udostepnic.

Najwazniejsza kwestia teraz wg mnie jest powiadomienie burmistrza lub kogos z biura promocji (np. p. Andrzeja Peszko) o tym pomysle (ma ktos jakies pomysly? Kiedys UM mial swojego reprezentanta na forum, nie wiem jednak czy jest to nadal aktualne). Renowacja tamtejszego Parku moze byc naszym wielkim argumentem.

Dobrze, ze temat odzyl.
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: Brak tagów.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 24
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu