Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Rocznica roku 89.
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-01, 14:41   

Czy to znaczy, że chcecie wymordować kilkanaście milionów ludzi, bo oni nie chcą świeckiego państwa? Albo po prostu trwają przy tradycji?

Fragment dyskusji z http://www.historycy.org/index.php?showtopic=513

Cytat:
Pobor - niesprawiedliwy - nie byl przyczyna wybuchu w Wandei. Mogl byc tylko ostatecznym zapalnikiem. To byla i tak beczka prochu. Doskonale napisal Anakin. Wiele slow padlo w imie zwalczania religii, jako zrodla wojen i zabijania czlowieka. Ale dziwnie malo o tym, ze w imie zwalczania religii dokonano najwiekszych zbrodni. Zwalczano czlowieka. Ludobojstw - slusznie Marcus. To bylo metodycznie opracowane ludobojstwo. A rewolucja francuska wogole jako calosc jest karta niechlubna. Aparat przymusu, nowomowa i skazenie w swiadomosci ludzi - to pokutuje dzisiaj. Francja do dzis wyglada jak wyglada. A bestialstwo z wtedy [jeden "oficer" rewolucyjny chwalil sie, ze jego gwardia ma bebny z ludzkiej skory a on sam buty] - bylo poczatkiem. Bo jest roznica miedzy okrutnym torturowaniem, a pastwieniem sie nad szczatkami i ich "utylizacja". Hasła przedrewolucyjne zawsze brzmiały chwalebnie, a praktyka zawsze okazała się straszna.
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2010-08-01, 14:48, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-08-01, 19:56   

Zapomniałeś dodać, że Wandea, raczej powstanie wandejskie było inspirowane i opłacane przez złoto Anglii i emigrantów, którzy marzyli o powrocie do przeszłych czasów, a naród wandejski mieli tam, gdzie zawsze szlachta miała lud.
Zapomniałeś również dodać, że przyznałem rację zarzutom wobec mordów rewolucyjnych, nie wypierałem się tego. Osoby zaangażowane w obronę kleru raczyły " przenosić góry" starając się udowodnić , że zbrodnie dokonywane w imię szerzenia wiary , przy ochoczym wsparciu instytucji Kościoła, były niczym wobec Rewolucji Francuskiej. Licytowanie się skalą ofiar nie leży w dobrym guście.
Celem wyjaśnienia sytuacji proponuję , abyś zapoznał się, przypomniał sobie rozdział z " Nędzników" , niestety nie pamiętam dokładnie tytułu, ale zdaje się była to " Spowiedź rewolucjonisty" lub podobnie. Znajdziesz.
Rozumiem, że teraz, za punkt honoru postawiłeś sobie tropienie na " Forum " moich wypowiedzi w nadziei przyłapania mnie na jakimś , w Twoim uznaniu, błędzie. Brawo, piękna praca.
Ostatnia rada. Polecam czytanie literatury historycznej, " Wikipedia " jest niezbyt wiarygodnym źródłem .
Ostatnio zmieniony przez mulder 2010-08-01, 20:14, w całości zmieniany 4 razy  
1 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-01, 21:06   

mulder napisał/a:
Zapomniałeś dodać, że Wandea, raczej powstanie wandejskie było inspirowane i opłacane przez złoto Anglii i emigrantów,


Aha - i to Angole kazali wymordować Żabojadom kilkaset tysięcy ludzi, zrobić bębny z ich skór ?

mulder napisał/a:
statnia rada. Polecam czytanie literatury historycznej, " Wikipedia " jest niezbyt wiarygodnym źródłem .


Podaj literaturę, z przypisami, na podstawie której czerpiesz wiedzę i wypowiadasz się w niniejszym wątku. Tak po "naukowemu". W zasadzie przyznam się, że na ten temat nie czytałem wiele, chociaż nie wiem, czy "nie mam nic" (bo nie jestem w stanie ogarnąć księgozbioru, niestety). Ale pamiętam lekturę tekstów o renesansie wiary w połowie XIX wieku we Francji. Podobnoż kobiety francuskie nagle stanęły w obronie tradycji (a nie kleru - ten kler was zaślepia...).

Niestety nie mogę porzucić czytania Wikipedii - jest ona podstawowym źródłem wiedzy dla kulturoznawcy na temat stanu świadomości społeczeństwa. Poza tym przydaje się - jak widać, nerwy nie tylko mi puszczają.

Serdecznie pozdrawiam Pana Pedagoga, Adwokata rzezi kilkuset tysięcy ludzi. Tym bardziej pozdrawiam, że jego lewicowe poglądy jakby nie znajdują umiejscowienia w szukaniu tłumaczenia dla rzezi prostych ludzi.

PS Z chęcią pożyczę od Ciebie ową literaturę historyczną. Jakby nie było, masowe ludobójstwa XX wieku są ukorzenione w XIX wiecznej Francji.

Tak mi się wydaje, że mordowanie kleru będzie dobrym hasłem wyborczym lewicy w zbliżających się wyborach. Mulder sayz: "Mordy na katolikach są usprawiedliwione złotem Angoli" . Niech żyje zjednoczona Europa! HALLELUJAH!
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2010-08-01, 21:11, w całości zmieniany 5 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-08-01, 21:27   

Tytułów nie pamiętam, ale z pewnością pozycje wydawnictwa " Bellony" , ponadto Kukiel, Łysiak ( także ciekawie ujął te kwestie ), biografie Robespierre'a, trochę z biografii Napoleona Emila Marco de Saint - Hilaire'a , również zdaje się, że Askenazy dodał coś od siebie, ale nie dam głowy za pamięć :D . Z pozostałą serią wywodów nie mam ochoty polemizować. Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Wielokrotnie potępiłem gloryfikowanie mordów dokonanych podczas Rewolucji , a Ty dalej swoje.
1 UP 2 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-02, 04:58   

Cytat:
Łysiak ( także ciekawie ujął te kwestie )


Faktycznie obiektywne źródło wiedzy. Serdecznie pozdrawiam Prawdziwie Zboczonego Pedagoga :) . I dziękuję za prawdziwie naukowy wykład i ripostę.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-08-02, 05:20   

Moje współczucie dla Ciebie nadal jest nieograniczone.
1 UP 1 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-08-03, 10:36   

" Mówią Wieki " z 28 października 2002 r. podają , że podczas Rewolucji Francuskiej zgilotynowanych zostało mniej niż 17.000 osób.
1 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-03, 15:27   

No dobra. Pozostaje kwestia, co "Mówią Wieki" rozumieją przez Rewolucję Francuską. A konkretnie jaki okres dziejów (od roku do roku), jakie wydarzenia, jakie tereny, na podstawie jakich źródeł "Mówią wieki".

Serdecznie polecam uwadze Pana Pedagoga całkiem niezły materiał Pana Jacka Trznadla:

Cytat:
Biorąc pod uwagę wielkość zaludnienia ówczesnej Francji były to liczby olbrzymie. Wobec dzisiejszych danych demograficznych należałoby je pomnożyć kilkakrotnie. Historycy francuscy mają kłopoty z obliczeniem ilości ofiar rewolucji, także dlatego że w 1913 roku antymonarchiści zniszczyli część archiwów


Cytat:
Rozległy rzut perspektywiczny w spojrzeniu na Wielką Rewolucję Francuską, ze szczególnym uwzględnieniem jej jakobińskiego „czarnego jądra”, i napoleońskiej kontynuacji, zarysował Jan Prokop w swoim ciekawym eseju Od Robespierre’a do Lenina. 2 Przedstawił, jak chwała, ale i nędza Wielkiej Rewolucji Francuskiej ukazywane były we francuskiej literaturze i historiozofii, od konserwatywnych krytyków rewolucji w XIX wieku, po jej współczesnych apologetów wywodzących się z kręgów francuskiej i komunistycznej lewicy (widzimy, jak komentują epokę jej świadkowie: pisarze, historycy i publicyści).[...]
„Lenin podziwiał jakobinów właśnie dla ich krwiożerczości. Gdy tylko objął władzę, zadekretował wprowadzenie terroru, świadomie odwołując się do terroru jakobińskiego. Wielokrotnie cytował Wandeę jako przykład rewolucyjnego zdeterminowania w walce z kontrrewolucją [...] Ale trzeba wspiąć się wyżej, aż do piętra metafizycznego, aby rozpoznać podobieństwo krajobrazu Konwentu i XX wiecznych totalitaryzmów. Rzeczą podstawową okazuje się tu, że zło będzie dokonywane w imię dobra.”


Za: http://www.jacektrznadel....id=60&Itemid=31


Michał Zarychta:

Cytat:

W okresie jakobińskiego terroru, według ogólnie przyjętych ustaleń, ofiarą gilotyny padło ok. 40 tysięcy ludzi.


Cytat:
Wszystko to, co potępiamy w rewolucji francuskiej zostało przez bolszewików spotęgowane i przeprowadzone metodami, które dała nowoczesność. W ten sposób obie rewolucje, chcąc, nie chcąc, spotykają się.

Za: http://www.polskieradio.p...l.aspx?id=58642

Jacek Trznadel wspomina o 60 tysiącach straconych przez zgilotynowanie...

Edit: Poza tym tak jakby schodzimy na detale. Skoro rocznica 1789, to mówmy o całości zjawiska. O tłumie rozszarpującym księży, o załodze Bastylii, której obiecano "łaskę" i którą również rozszarpano... tak na początek.

No i biedna, nieszczęsna Wandea, przedstawiona kilkanaście lat temu w jakiejś francuskiej szmirze pn. "Szuani" (bodajże), jako kraina sodomii...
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2010-08-03, 21:16, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-08-04, 06:38   

Jak podaje Robert Bielecki w książce " Bastylia 1789 " wyniku walki zginał jeden inwalida ( członkowie załogi Bastylii byli kompanią inwalidów ). Po zakończeniu szturmu stracono gubernatora, 1 majora i 2 poruczników, a darowano życie żołnierzom ze szwajcarskiej kompanii stanowiącej również część załogi, no i resztę inwalidów także puszczono wolno. Co do liczby ofiar gilotyny, zawsze można kłócić się o liczby, co do niczego nie prowadzi, ponieważ można zapytać ile ofiar pochłonęły królewskie rządy czy wojny religijne lub kolonialne. Wojny prowadzone nie w interesie obywateli, a tylko króla, co stoi w sprzeczności z "wojnami obywatelskim" młodej Republiki broniącej się przed nawałą europejskich koalicji.
Czy zafascynowanie jakiegoś obłąkanego człowieka ideą Rewolucji Francuskiej oskarża ją? Nie! Jeżeli można się zgodzić z tym , że , Rewolucja Francuska przyniosła niepotrzebną śmierć tysiącom osób, to jednak porównanie jej z bolszewicką jest nieuprawnione, choćby ze względu na konsekwencje obu zjawisk . Rewolucja bolszewicka nie przyniosła niczego poza zniewoleniem, terrorem, krwią ofiar i zniszczeniem, nie będąc zagrożona sięgnęła, od początku, za terror jako metodę walki, zniszczyła samoświadomść, indywidualność ludzi , narodów, społeczeństw. Rewolucja Francuska wprowadziła terror jako odpowiedź na zagrożenie zewnętrzne, co przerodziło się w nieopanowaną machinę śmierci. Konsekwencje tej rewolucji są widoczne do dziś. Przyniosły one wolność narodom, kształtowanie i powstanie społeczeństw świadomych siebie, silnych własną demokracją, społeczeństw obywatelskich i rządów opartych na demokracji. Ukształtowała mentalność ludzi Zachodu , wolną i liberalną, tolerancyjną i empatyczną. Spowodowała szereg pozytywnych przyczyn i zjawisk politycznych oraz społecznych ( opieka socjalna , towarzystwa opieki nad zwierzętami ), nadała wolność osobistą i poszanowanie własności prywatnej. Można wymienić wiele jeszcze pozytywnych konsekwencji, które wyrosły na krwi ( jak niegdyś chrześcijaństwo ), ale przyniosły zmianę oblicza społeczeństw i ludzi, a proces w tym duchu trwa nadal , jednak już bezkrwawo . Rewolucja bolszewicka nie wytrzymuje porównania z francuską , a nie zmienią tego, choćby nie wiem jak " zargumentowane", poczynania przeciwników Wielkiej Rewolucji chcących ją pomniejszyć poprzez przyrównanie jej, zrównanie z bolszewicką.
Wandea przywiązana do swojej tradycji stała się ofiarą intryg emigrantów i Angoli, którzy obficie opłacali " wewnątrzfrancuskie " wrzenie będące korzystne dla jej interesów. Faktem jest, że Wandejczycy nie ustępowali okrucieństwem " piekielnym kolumnom" "niebieskich", którzy zaczęli pacyfikować prowincję w odpowiedzi na " biały terror".
Jeszcze gwoli ścisłości. W czerwcu i lipcu 89 roku Ludwik XVI zwodził Zgromadzenie Narodowe ustępstwami i propozycjami dialogu i dokonując równocześnie koncentracji wokół Paryża regimentów cudzoziemskich w celu rozpędzenia deputowanych , ponadto dymisja popularnego ministra Neckera oraz konszachty z państwami ościennymi dopełniły rozgoryczenia społeczeństwa francuskiego.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2010-08-04, 20:46, w całości zmieniany 2 razy  
1 UP 1 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2010-08-04, 21:16   

mulder napisał/a:
Wandea przywiązana do swojej tradycji stała się ofiarą intryg emigrantów i Angoli, którzy obficie opłacali " wewnątrzfrancuskie " wrzenie będące korzystne dla jej interesów.


To Angole pacyfikowali Wandeę? Kurde - nie rozumiem... A kto opłacał "Misję Pokojową" w Wandei?
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2010-08-21, 20:22   

Franek, chłopie! Udajesz czy naprawdę nie rozymiesz???
Po Rewolucji tysiące emigrantów zbiegło do Anglii, gdzie formowali oddziały do interwencji na rzecz przywrócenia starego porządku. Formowanie tych oddziałów finansowali Anglicy, patrzący z niepokojem na rewolucyjne porządki za Kanałem jak i fascynacje niektórych wyspiarzy tym wydarzeniem....
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-07-14, 07:20   

To dzisiaj. :wink:
1 UP 1 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2011-07-14, 08:03   

Vive la Republique, Vive la Nation! :-)
An Avant les Enfants de la Patrie!!! :-D
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-07-14, 08:34   

Liberte, Egalite , Fraternite ! :)
Wszyscy ludzie wolni są braćmi ! :)

world.jpeg
Plik ściągnięto 2422 raz(y) 7,94 KB

revolution.jpeg
Plik ściągnięto 2422 raz(y) 11,45 KB

Ostatnio zmieniony przez mulder 2011-07-14, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
a 



Wiek: 53
Dołączył: 02 Kwi 2010

UP 8 / UP 0



Wysłany: 2011-07-14, 20:33   

bartek74 napisał/a:

An Avant les Enfants de la Patrie!!! :-D

Jeżeli to mają być pierwsze słowa Marsylianki to raczej tak:
Allons enfants de la Patrie,
I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci,
:D
1 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 89., rocznica, roku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 38
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu