Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[25.02.2011] Spotkanie z dr Jerzym Gorzelikiem - z RAŚ
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-20, 12:27   [25.02.2011] Spotkanie z dr Jerzym Gorzelikiem - z RAŚ

"Polak-Ślązak-Niemiec. Dylemat lokalny czy narodowy" - wykład dr Jerzego Gorzelika, przewodnicządego Ruchu Autonomii Śląska, członka zarządu województwa Śląskiego

Taki tytuł nosi spotkanie przygotowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne o. Opole oraz Sekcję Koła Naukowego Historyków "Mężowie stanu i politycy".

Spotkanie odbędzie się:

25 luty 2011 godzina 11.00 Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego, sala 233.

Informacja z: http://historia.uni.opole...=91&lang=pl&m=1

Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-02-20, 12:38, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2011-02-20, 12:56   

Przepraszam ale jak słyszę o odłączeniu Śląska to mi się włączają odruchy wymiotne. Wkrótce zaczniemy słyszeć o autonomii Mniejszości Niemieckiej i 4 rozbiorze Polski.

Tak się zastanawiam czy za ile lat na tym tle wybuchnie wojna domowa.
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-20, 13:04   

No właśnie Yasiu - ja mam podobne wrażenie. Dlatego myślę, warto posłuchać Pana Doktora. Spotkanie jest drugim z cyklu. Króciutki raport z pierwszego zapodałem w innym dziale (ku radości pewnego pana, jak się okazało). Nasze forum od jakiegoś czasu stało się poligonem doświadczalnym dla śląskich obsesjonistów. RAŚ na "autonomii" dostał się do "polityki" (w tym pan dr Gorzelik).

Przypominam, że pierwszy wykład dotyczył raczej krytyki autonomii.
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-02-21, 20:54   

W ruchu autonomii śląskiej wcale nie chodzi o odłączanie Śląska, tylko emancypację ludu przez całe dekady wyzyskiwanego i pogardzanego przez warszawkę.
0 UP 0 DOWN
 
mish 


Wiek: 35
Dołączył: 23 Sty 2010

UP 21 / UP 14


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2011-02-22, 01:19   

Tożsamość Ziemi Brzeskiej-dziedzictwo piastowskie i kresowe.
Życzmy mieszkańcom Górnego Śląska, by poradzili sobie z problemem określenia tożsamości regionu.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-02-22, 06:25   

Nucisz dumki przy kominku ?
Śląsk to wielokulturowość, jak było przez wieki, tak na wieki wieków.
Ostatnio zmieniony przez mulder 2011-02-22, 06:27, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-02-22, 06:35   

mish napisał/a:
Tożsamość Ziemi Brzeskiej-dziedzictwo piastowskie i kresowe.


To jest temat jakiejś pracy naukowej ?
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-22, 09:13   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
W ruchu autonomii śląskiej wcale nie chodzi o odłączanie Śląska, tylko emancypację ludu przez całe dekady wyzyskiwanego i pogardzanego przez warszawkę.


Ja myślałem, że chodzi o nas wszystkich... przynajmniej tak wynikało z bajek muldera... O tożsamości, o regionie... poza tym wydaje mi się, że to jakaś totalna paranoja. Lud był wykorzystywany przez nazistów (vide posty muldera), przez Fryderyków (vide psoty jego brata), ale nagle komuś zaczęła przeszkadzać "warszawka".

Czyli jednak autonomia Śląska wg RAŚ ma oznaczać odcięcie się od tradycyji "wyzyskiwania" przez "warszawkę" i powrót do wyzyskiwania przez "rdzennych" mieszkańców?

Kurde, a te dekady gierkowskie? Gierek nie był gónikiem? Przez dekady górnicy i przesmysł śląski były na piedestale (co nie oznacza braku szacunku dla ciężkiej pracy, np. górniczej), tylko skąd te bajki o latach wyzysku? Ja nie pamiętam z tych dekad defilad kresowiaków i ich świąt. A górnicy to i po sejmie łazili w pióropuszach. Nie pamiętam w TV zespołu "KRESY" czy "LWÓW", tylko np. "Śląsk"...

Co za bzdury... bzdury... bzdury z tą "warszawską" krzywdą i emancypacją...

Dziedzice i muldery! ODDAJCIE MAJĄTKI ZRABOWANE przez wybranych przez Ślązaków nazistów! Napiszcie ustawy, jedźcie do Niemców, rozliczcie ich za lata wyzysku...
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-02-22, 11:24, w całości zmieniany 5 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-02-22, 10:23   

Wracaj już na te swoje kresy, rybeńku, nie wracaj i nie zawracaj ... :D
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-22, 10:57   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Wracaj już na te swoje kresy, rybeńku, nie wracaj i nie zawracaj ...


Czyli Wielki Śląsk bez potomków Kresowiaków? Dziękuję za rozwianie wątpliwości :) .
Pan Gorzelik zapewne się ucieszy słysząc o takiej wizji "wielokulturowości" :) . Mam nadzieję, że zostaniesz bohaterem razem z mulderem :) .
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-02-22, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
Dziedzic_Pruski 



Wiek: 63
Dołączył: 19 Lut 2007

UP 4808 / UP 7271



Wysłany: 2011-02-22, 11:12   

Kudy ci do wielokulturowości, rybeńku, skoro kultury w tobie ani na lekarstwo? :?
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-22, 11:20   

Dziedzic_Pruski napisał/a:
Kudy ci do wielokulturowości, rybeńku, skoro kultury w tobie ani na lekarstwo?


Jeszcze raz dziękuję za kolejną lekcję kultury i obyczajowści wg. pruskiego dziedzictwa i tradycji (jak rozumiem, uważanej przez ciebie za "śląską"). Zapewniam, że biorę ją sobie głęboko do serca :) .
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-02-22, 11:21, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2011-02-22, 14:36   

Franco Zarrazzo napisał/a:

Dziedzice i muldery! ODDAJCIE MAJĄTKI ZRABOWANE przez wybranych przez Ślązaków nazistów! Napiszcie ustawy, jedźcie do Niemców, rozliczcie ich za lata wyzysku...


Moja babka, ze strony matki, zostawiła na Podolu majątek ziemski, który, zanim rozebrali bolszewicy, został rozgrabiony przez sąsiadów, kresowych Polaków, gdy babka z rodziną ( jej nieżyjący już wtedy ojciec był dwukrotnie wójtem ich miejscowości ) załatwiała formalności związane z "miejscówką' w wagonie bydlęcym , gdy w kwietniu 1940 r. wywozili ich do Kazachstanu. Dziwne, że babcia nigdy nie szafowała i nie przekazała nam "w spadku" nienawiści do Rosjan. A faktem jest - tu mały OT- że jeszcze jej mama ( pochowana już na cmentarzu w jednej z podbrzeskich wiosek ) wspominała zawsze z sentymentem czasy Cesarza Franciszka. Jak to wtedy dobrze w Galicji było, jakie piękne austro-węgierskie wojsko było. Moja żyjąca jeszcze babcia stale powiada, że jest Podolanką, a ja jestem autochtonem. :)
Czy mam prawo ubiegać się u kresowiaków o zwrot majątku pradziada ?
Ostatnio zmieniony przez mulder 2011-02-22, 14:39, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2011-02-22, 18:59   

Cytat:
Czy mam prawo ubiegać się u kresowiaków o zwrot majątku pradziada ?


To pytanie adresuj do prawników.

Większą część męskich przodków rodziny ze strony Matki, będących przed II wojną urzędnikami II RP (kolejarzami) rozstrzelali Niemcy (ludzie mówiący po niemiecku w niemieckich mundurach). Być może nawet byli to Ślązacy w służbie - kto wie. W Hrubieszowie - taka miejscowość, obecnie graniczna. Czy mam prawo ubiegać się u Ślązaków, którzy doprowadzili do zwycięstwa NSDAP odszkodowań? Majątki jakieś też zostały. Za Bugiem też.

Nie chcę żadnych odszkodowań! Ale chcę mieć prawo do życia w trosce o swoją przyszłość, gdy widzę oszołoma uprawiającego cepeliadę i twierdzącego, że to kultura, jednocześnie wrzeszczącego po niemiecku. Żyć w trosce i obawie o przyszłość tej ziemi i jej mieszkańców. Żyć w trosce, w obawie przed gówniarzem, który dostał do ręki narzędzia, którymi nie potrafi się posługiwać. Nacjonalistę machającego znaczkami i flagami, radykała krytykującego wszystkich i wszystko, niezgodne z jego wizją "Wielkiego Śląska"...ups przepraszam "Niederschleisen" (tak to się pisze?). A na dodatek afiszującego się pedagogicznym wykształceniem i byciem kuratorem...

Mam prawo po prostu nie darzyć sympatią takich typów, jak ty, mulder? Obawiać się owoców ich pedagogicznej pracy? ??? ?????


Dziadek ze strony Ojca był podoficerem zawodowym w 49 Huculskim Pułku Strzelców. Przeżył wojnę, uniknął Katynia. Niewiele go pamiętam już, niewiele z nim rozmawiałem. Ojciec często opowiadał za to o jego wspomnieniach z Kampanii Wrześniowej:
Cytat:

Podczas przebijania się zgrupowania z Przemyśla do Lwowa 14 września pułk ten wraz z 53 pułkiem strzelców, w nocnej akcji opodal Sądowej Wiszni zaatakował przy użyciu bagnetów sztab i jeden z batalionów doborowego niemieckiego pułku zmotoryzowanego SS-Standarte Germania (jeden z trzech pułków Waffen SS w 1939 - obok SS-Leibstandarte Adolf Hitler i SS-Standarte Totenkopf) i rozbił je w ciągu niecałej pół godziny


Może tam też służyli Ślązacy (siłą wcielani... chociaż można się kłócić, czy ów przymus nie był przypadkiem owocem świadomego wyboru dokonanego w 1933...). Mam płacić odszkodowania poległym SSmanom? A może mam żądać w imieniu poległych towarzyszy broni mojego Dziadka odszkodowań i przeprosin od Ślązaków za ich pomoc w dojściu Hitlera do władzy?

EDIT: Jeszcze małe info z wikipedii o ilości "Ślązaków" w SS:

Cytat:
Oprócz tego w Waffen-SS służyli w niewielkiej liczbie: Słoweńcy, Grecy, Czesi, Litwini, Słowacy oraz Luksemburczycy. Dane nie obejmują kilkudziesięciu tysięcy volksdeutschów - z terytorium Polski w granicach z 1939.


A Ślązaków po prostu niemieckich ilu służyło w tych elitarnych formacjach?
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2011-02-22, 19:29, w całości zmieniany 4 razy  
0 UP 0 DOWN
 
yoorek 


Wiek: 66
Dołączył: 13 Paź 2008

UP 477 / UP 1011



Wysłany: 2011-02-22, 19:26   

Franko Z. tak rozprawia o wojnie,walkach,dzielnych żołnierzach-rozumiem więc ,że się na tym zna.Więc powinien zwrócić uwagę na to co pisze.To żadna sztuka pobić trzykrotnie słabszego przeciwnika-a tak to jest,jak pułk atakuje batalion.Oczywiście, nie mam zamiaru umniejszać zasług szanownego rodzica Franka Z.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: 25.02.2011, dr, gorzelikiem, jerzym, ras, spotkanie


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu