Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie do wszystkich kandydatów
Autor Wiadomość
kriss 



Wiek: 43
Dołączył: 29 Paź 2010

UP 3 / UP 1



Wysłany: 2010-11-16, 11:23   Pytanie do wszystkich kandydatów

Ponieważ obecna władza uważa, że nie jest to zadanie gminy i nie widzi potrzeby zajmowania się tym tematem ( posiadając jednocześnie wiedzę na ogromne zapotrzebowanie w tym zakresie) , mam takie pytanie do wszystkich kandydatów :

Czy uważasz, że całodobowy dom opieki nad osobami starszymi jest potrzebny w Brzegu? I jakie widzisz możliwości realizacji takiej inwestycji. Proszę o konkrety, nie ogólniki typu , że jest potrzebny i trzeba będzie się tym zająć :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Andrzej Pawliński 


Wiek: 63
Dołączył: 09 Lis 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 12:32   

kriss napisał/a:
Czy uważasz, że całodobowy dom opieki nad osobami starszymi jest potrzebny w Brzegu? I jakie widzisz możliwości realizacji takiej inwestycji. Proszę o konkrety, nie ogólniki typu , że jest potrzebny i trzeba będzie się tym zająć


Pytanie za milion punktów. Społeczeństwo naszego powiatu to społeczeństwo starzejące się. Ludzie młodzi są zabiegani, ciągle goniąc za pieniądzem a oddanie starszej osoby pod opiekę komuś obcemu bywa nieraz koniecznością. Takie postępowanie jest odbierane różnie. Z pewnością jest to przykra sprawa ale nierzadko inaczej się nie da. Moim zdaniem żeby dom nazwijmy go Domem spokojnej Starości powinien oprócz opieki bytowej i lekarskiej zapewnić jego uczestnictwo w życiu kulturalnym a najważniejsze w nim powinny być względy etyczne oraz troska o drugiego człowieka. Mieszkańcy muszą mieć możliwość (choćby w małym zakresie) robienia tego co robili w domu rodzinnym. Mam tu na myśli jakiś ogródek warzywny, ulubione gry, drobne majsterkowanie. W warunkach państwa ni e wydaje się to możliwe, z prozaicznej przyczyny –m brak środków finansowych. Natomiast odpłatnie stać będzie niewielką część społeczeństwa.
Kriss dom taki jest bardzo potrzebny (nie tylko i niekoniecznie w Brzegu). Byłem kiedyś w Kanadzie tam takie domy i oddawanie do nich matek i ojców jest rzeczą normalną. Tyle, że ludzie ci w większości mają pieniądze żeby w tych domach zamieszkać. Po prostu część swojej emerytury przekazują na ten cel a pozostałą otrzymują na własne wydatki. Opieka jest ta naprawdę fachowa, życzliwa i miła.
Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
walker 
JAŚ WĘDROWNICZEK :)



Wiek: 57
Dołączył: 12 Lut 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: BRZEG

Wysłany: 2010-11-16, 12:35   

kriss napisał/a:
Czy uważasz, że całodobowy dom opieki nad osobami starszymi jest potrzebny w Brzegu?

Myślę, że należałoby najpierw dowiedzieć się konkretnie np w MOPSIE ilu jest ludzi w naszym mieście, którzy takiej pomocy wymagają - brak takiej wiedzy uniemożliwia odpowiedź na zadane pytanie. Jeśli będzie to np 10 osób (podkreślam - na przykład), wtedy powiemy, ze jest takie zapotrzebowanie dla 10 osób i wtedy robimy kalkulację: ile taka inwestycja mogłaby kosztować i sprawdzamy możliwości w jaki sposób można ją zrealizować (np pozyskanie środków z PO Kapitał Ludzki).
Wiadomo -inwestycja w całodobowy Dom Pomocy Społecznej dla 10 osób będzie inna niż np dla 100 osób....
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-16, 14:17   

Ponad 6 lat pracowałam w taki właśnie domu, domu pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku. I wiem ze na takie domy zapotrzebowanie jest ogromne. Do tego w którym ja pracowałam kolejka była średnio 100 osób rocznie, a mogliśmy przyjąć jedynie około 12..., i to był sam Wrocław, a dom był placówką o zasięgu ponad gminnym. Jeśli Dom byłby usytuowany na obrzeżach miasta to naprawdę niewiele trzeba aby ludzie starsi mogli uprawiać np ogórdek czy majterkować.... Zakładam, że Kriss miał na myśli taka właśnie całodobową placówkę dla ludzi strszych, sprawnych, którzy nie mają żadnej bliskiej rodziny która mogłaby sie nimi zająć.. A uwierzcie mi, że praca z osoba starsza nie należy do lekkiej. Na terenie powiatu brzeskiego mamy jeden taki Dom, w Grodkowie. Osobiście uważam, że to za mało. I że nasze władze, te przyszłe powinny poważnie zastanowić się nad problemem starzenia się społeczeństwa. Z przykrością jednak muszę stwierdzić, że p. Andrzej Pawliński ma w tym zakresie niewielka wiedze...Pobyt w DPS, odpłatmność za niego, mam na mysli DPS "państwowe", jest z góry określona ustawą, i kązdy bez względu na posuiadany dochod może ubiegać się o miejsce w takiej placówce, jeśłi z jakiś względów nie ma możliwości otzrymania wsparcia ze strony najbliższych. A nawet jeśli ma to czasem sam podejmuje taka decyzje. Aby zamieszkać w DPS, a nie zostac "oddanym". Poza tym przepisy jasnop określąja standard DPS, co, komu i w jakim zakresie pwinny zapewniac. Na troche innych zasadach zakłada się prywatne domu opieki.
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-16, 14:25   

Pytanie Krissa zwróciło moja uwagę na pewną kwestię..... Większość kandydatów zwraca uwagę na to czym chciałaby sie zająć kiedy juz zostana radnymi...są to sprawy chodników,stadion, ulice, remonty, szkolnictwo, przedszkola, żłobki, niepełnosprawnych, ogólnie służby zdrowia....... No a gdzie w tym wszystkim sprawa ludzi starszych, seniorów? Nie doszukałam się w żadnym programie wyborczym poruszenia tej kwestii... Bo co tak naprawdę nasze miasto oferuje ludziom w podeszłym wieku? Dzienny DPS i Uniwersytet III Wieku...To chyba trochę za mało.... Jeśli się mylę, to poprawcie mnie:)
0 UP 0 DOWN
 
(prze)radny 
(prze)radny



Wiek: 71
Dołączył: 18 Kwi 2010

UP 4 / UP 8



Wysłany: 2010-11-16, 16:18   

sabina2 napisał/a:
Nie doszukałam się w żadnym programie wyborczym poruszenia tej kwestii... Bo co tak naprawdę nasze miasto oferuje ludziom w podeszłym wieku? Dzienny DPS i Uniwersytet III Wieku...To chyba trochę za mało.... Jeśli się mylę, to poprawcie mnie:)


Odpowiadając na pytanie i wątpliwości Sabiny2 przytoczę fragment mojego tekstu "Brzeg po Huczyńskim - część 7"


Od dłuższego czasu wiele osób starszych, szczególnie tych, które z różnych względów nie mają rodzin w mieście lub jego bliskich okolicach, postuluje utworzenie w Brzegu typowego domu opieki, kiedyś nazywanego „domem starców”, a dziś eufemicznie „domem spokojnej starości”, w którym mogłyby zamieszkać, pozostawiając w zamian miastu swoje mieszkania komunalne, albo gdy są to lokale spółdzielni mieszkaniowych, zrzekając się swojego prawa do nich na rzecz tychże, ale ich starania – miały nawet pomysł, by na ten cel wykorzystać niszczejący budynek byłej szkoły policyjnej, czyli gimnazjum piastowskiego – miejskie władze kierują w kierunku powiatu, w którego katalogu zadań własnych takie zadanie się znajduje. Moim zdaniem, można byłoby w tym celu utworzyć związek komunalny gmin powiatu brzeskiego z udziałem powiatu oczywiście i spróbować znaleźć obiekt możliwy do adaptacji na taki cel, lub zbudować nowy, sięgając po pieniądze z Unii Europejskiej. Lecz czy jest to możliwe, jeśli nawet w tak prosta sprawa jak porozumienie z ościennymi gminami w sprawie przedszkoli jakoś burmistrzowi nie wychodzi.
Całość można przeczytać na moim blogu.
0 UP 0 DOWN
 
Andrzej Pawliński 


Wiek: 63
Dołączył: 09 Lis 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 16:44   

sabina2 napisał/a:
Z przykrością jednak muszę stwierdzić, że p. Andrzej Pawliński ma w tym zakresie niewielka wiedze...

Uprzejmie proszę o przeczytanie mojego wpisu raz jeszcze tyle, że dokładniej. Pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-11-16, 19:37   

Nie chcę zaśmiecać działu , zatem podepnę swoje pytanie w tym wątku. Proponuję, by wszyscy kandydaci , jak również urzędujący jeszcze samorządowcy wystosowali pismo do ministerstwa kultury oraz władz dalekiej Warszawki z apelem o zwrot zagrabionych zabytków po roku ' 45. Oczywiście petycję należy podeprzeć odpowiednimi zestawieniami, archiwaliami oraz udostępnić do podpisu mieszkańcom Brzegu. Można spróbować, ponieważ niektórym miastom Górnego Śląska czy Pomorza udało się co nieco odzyskać.
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-16, 19:41   

Przeczytałam jeszcze raz....
pisze Pan, Panie Andrzeju:
1. "(...) dom nazwijmy go Domem spokojnej Starości powinien oprócz opieki bytowej i lekarskiej zapewnić jego uczestnictwo w życiu kulturalnym a najważniejsze w nim powinny być względy etyczne oraz troska o drugiego człowieka(...)"

Każdy DPS w Polsce spełniający standardy określone ustawą i rozporzadzeniem w sprawie

DPS takie rzeczy zapewnic musi.

2. "(...). Natomiast odpłatnie stać będzie niewielką część społeczeństwa.(...)"

Odpłatność za pobyt w DPS ustalana jest zgodnie z ustawą w wysokości 70% posiadanego dochodu, nie wiecej jednak niz miesięczny koszt utrzymania. Jesli ktoś ma niewielki dochód to do dopłaty zobowiązana jest rodzina-dzieci, jeśłi są a jeśli nie ma rodziny to zobowiązana jest do tego gmina.

3. "(...)Byłem kiedyś w Kanadzie tam takie domy i oddawanie do nich matek i ojców jest rzeczą normalną. Tyle, że ludzie ci w większości mają pieniądze żeby w tych domach zamieszkać. Po prostu część swojej emerytury przekazują na ten cel a pozostałą otrzymują na własne wydatki. Opieka jest ta naprawdę fachowa, życzliwa i miła."

Ja w Kanadzie wprawdzie nie byłam, ale z relacji dzieci podopiecznych DPS w którym pracowałam wiem, że DPSy w Polsce wcale nie odstępują od kandyjskich w żadnym zakresie. Personel w polskich DPSach jest fachowy, kompetentny, wykształcony, życzliwy i miły. W Polskich DPSach mieszkańcy część swojej emerytury przeznaczają na pobyt (dokładnie 70%,resztę mają na własne wydatki).


Moje stwierdzenie o braku wiedzy dotyczyło kwestii funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej.

Uważam, że w Brzegu naprawdę potrzebny jest Dom Pomocy Społecznej, zapewniający całodobową opiekę tym którzy są je pozbawieni ze strony najbliższych. Fakt, że jest to zadanie własne powiatu, ale jego prowadzenie można by np w drodze konkursu, zadania zleconego z pomocy społecznej, powierzyć jednostkom pozarządowym, jak ma to miejsce w wielu miastach, w tym np. we Wrocławiu. A miejsce na pewno by sie znalazło, nie trzeba budować nowego obiektu. Na remont można postarać sie o śrdoki unijne lub z innych funduszy.
Tylko trzeba wykazać w tym względzie dobrą wolę.
0 UP 0 DOWN
 
Andrzej Pawliński 


Wiek: 63
Dołączył: 09 Lis 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 19:59   

sabina2 napisał/a:
Ja w Kanadzie wprawdzie nie byłam, ale z relacji dzieci podopiecznych DPS w którym pracowałam wiem, że DPSy w Polsce wcale nie odstępują od kandyjskich w żadnym zakresie. Personel w polskich DPSach jest fachowy, kompetentny, wykształcony, życzliwy i miły.

Chyba nie do końca jest to prawda, a przynajmniej nie tu.
http://www.youtube.com/watch?v=BcfxN2iMHPU
Marzeniem byłoby tak:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
0 UP 0 DOWN
 
Andrzej Pawliński 


Wiek: 63
Dołączył: 09 Lis 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 20:07   

Zerknij proszę jeszcze tu:
http://www.youtube.com/wa...x-Nr7-jx5I&NR=1
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-16, 20:10   

O tych przypadkach doskonale wiem. Nie ma jednak co wszystkich placówek mierzyć jedną miarą Wiadomo są Domy i Domy. W każdym kraju. Nie tylko w Polsce. Ja mam pozytwne wrażenia i zdanie o DPSach. Znam ludzi tam pracujących i są to profesjonaliści w pełnym tego słowa znaczeniu.
0 UP 0 DOWN
 
sabina2 



Wiek: 44
Dołączyła: 17 Cze 2008

UP 20 / UP 6


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-11-16, 20:12   

Zajrzyj tutaj
http://www.mcus.pl/
0 UP 0 DOWN
 
Andrzej Pawliński 


Wiek: 63
Dołączył: 09 Lis 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 20:21   

Zajrzałem. Pięknie. Może kiedyś i w naszym powiecie też będzie się czym pochwalić. Oby.
Pozdrawiam serdecznie
0 UP 0 DOWN
 
szrrrek 



Wiek: 112
Dołączył: 28 Wrz 2010

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2010-11-16, 20:47   

Kriss, super pytanie! Myślę, że nasi kandydaci raczej o tym nie myśleli. Podczas debaty w radiu WH nawet powiedział, że po to sie buduje stadion, aby młodych ściagnąc do Brzegu - w domyśle o starych to juz nie warto się starać. Dla miasta są tylko balastem. Nikt nie chce wziąć pod uwagę prawdy, że Brzeg strasznie się zestarzał z powodu braku miejsc pracy. A miało być tak dobrze! Wywiady, gazety ...
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: do, kandydatow, pytanie, wszystkich


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu