Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziura na drodze? Powalone drzewo? Sąsiad który pali opony w domowym piecu?
Napisz do nas na adres forumbrzeg@forumbrzeg.pl a zajmiemy się każdą sprawą.
Radni z Brzegu po raz pierwszy nie przyznali dotacji
Autor Wiadomość
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-02-11, 14:29   Radni z Brzegu po raz pierwszy nie przyznali dotacji

W ciągu trzech lat z uchwały o dotacjach na remonty zabytkowych budynków skorzystało już kilkanaście wspólnot mieszkaniowych oraz parafie. Miasto wydało na ten cel 3,1 mln złotych.

W tym roku w budżecie przygotowano kolejne 1,8 mln zł, ale pierwsze propozycje podziału pieniędzy wzbudziły kontrowersje.

Z czterech projektów uchwał radni odrzucili aż trzy. Pieniądze po raz kolejny dostanie jedynie parafia św. Mikołaja (96 tys. zł na konserwację tryptyku nad ołtarzem).

Odmówiono natomiast Barbarze Komorowskiej (na remont kamienicy przy ul. Mlecznej chciała 136 tys. zł), pieniędzy nie dostanie też państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (wnioskowało o 153 tys. na remont budynku przy ul. Piastowskiej) oraz firma Elserwis Rolanda Fikusa z Opola. Ten ostatni chce wyremontować kamienicę przy Dzierżonia 6 i wnioskował o 444 tys. dotacji. Tymczasem biznesmen kupił tę kamienicę od miasta za... 390 tys. zł. To wzbudziło spore kontrowersje, choć Fikus zapowiadał, że remont będzie kosztował ponad 2 mln zł.

- Można na to popatrzyć inaczej: dając mniej więcej tyle samo pieniędzy ile dostaliśmy ze sprzedaży, będziemy mieli odnowioną kamienicę zamiast rudery - mówi Bartłomiej Tyczyński, radny SLD, który głosował za dotacją.

Innego zdania był Jan Pikor z Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej.

- Jak dowiedziałem się w Urzędzie Miasta, opracowywane są 33 wnioski o dotacje od wspólnot mieszkaniowych, w których miasto ma udziały - tłumaczy Jan Pikor. - Dlatego uważam, że najpierw powinniśmy dać pieniądze na te budynki, za które choćby częściowo odpowiadamy. A tutaj mieliśmy trzy wnioski na ponad 730 tys. zł! I to np. od bogatych biznesmenów - dodawał rajca wskazując na Komorowską, udziałowca i współtwórczynię Bakomy.

- W uchwale o dotacjach chodziło o to, żeby poprawić stan zabytków w Brzegu - przypomina za to Grzegorz Surdyka, radny Stowarzyszenia Młody Brzeg. - Jeśli teraz zaczniemy dzielić wnioskodawców w zależności od tego, gdzie kto mieszka, czy ktoś ma firmę i ile ma pieniędzy, to ta uchwała straci swój pierwotny sens.

Co dalej z odrzuconymi wnioskami? - Zrobiłem to, co do mnie należy i przedstawiłem je na sesji, a radni podjęli decyzję, dlatego nie zamierzam ich powtórnie zgłaszać - mówi burmistrz Wojciech Huczyński. - Projekty mogą wnieść za to sami radni. Jeżeli do t ego dojdzie, to pozytywnie zaopiniuję jedynie dotację dla Biura Urządzania Lasu, bo to przedsiębiorstwo państwowe.

Przy ponownym głosowaniu losy wniosków mogą być inne, bo podczas ostatniej sesji kilku radnych nie było, a kilku wstrzymywało się od głosów.

NTO.pl
0 UP 0 DOWN
 
yasiu 
Główny nadzorca



Wiek: 40
Dołączył: 13 Kwi 2005

UP 416 / UP 127


Skąd: Michałowice / Brzeg

Wysłany: 2010-02-11, 14:31   

Na kościół zawsze pieniądze się znajdą. Natomiast teren prywatny obok kościoła nadal będzie ruiną.
0 UP 0 DOWN
 
mulder 


Wiek: 47
Dołączył: 21 Gru 2008

UP 2397 / UP 3901



Wysłany: 2010-02-12, 06:49   Miasto nie dofinansuje remontu zabytkowych kamienic.

Miasto Brzeg nie dofinansuje remontu kamienic prywatnych właścicieli, jak donosi dzisiejsza " NTO". Może i ma swoje powody, ale najciekawsze jest to, że kolejny raz beneficjentem zostanie parafia św. Mikołaja. No, " czarni" mają się dobrze w naszym mieście.


Moderowany przez yasiu:
Scalono
Ostatnio zmieniony przez yasiu 2010-02-12, 08:38, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
zipi 



Wiek: 70
Dołączył: 20 Kwi 2005

UP 64 / UP 34


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 10:23   

yasiu napisał/a:
Na kościół zawsze pieniądze się znajdą. Natomiast teren prywatny obok kościoła nadal będzie ruiną.


Tu masz rację, ale patrząc z drugiej strony, to pani Komorowska może pytać się ile Brzeg kosztuje. Jej firmy powinny same dokładać i sponsorować działania w Brzegu, a nie wyciągać ręce po pieniądze. Dokładać do remontu można tym, którzy istotnie potrzebują, a stan i budynków zmusza do szybkiego działania.
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 11:00   

ja tam rozumiem działania miasta bo niby po co podnosić za nasze pieniądze wartość prywatnych kamienic.. ale z dofinansowaniem kościoła (kolejnym) to już przesada według mnie.

Zaraz pewnie ktoś mnie pojedzie ale co mi tam :P
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2010-02-12, 11:53   

blaster napisał/a:
ja tam rozumiem działania miasta bo niby po co podnosić za nasze pieniądze wartość prywatnych kamienic.. ale z dofinansowaniem kościoła (kolejnym) to już przesada według mnie.

Zaraz pewnie ktoś mnie pojedzie ale co mi tam :P
Prawda jest taka że na właścicielu zabytku spoczywają same obowiązki ,remonty polegają na tym że do wszystkiego co chcesz zrobić pan konserwator musi wydać zgodę nie można wymienić okien na jakie się chce tylko na takie jakie zaleci pan konserwator w większości przypadków trzeba remontować stare okna skrzynkowe = koszty i można zapomnieć o energooszczędności ,chcesz pomalować sobie elewacje kolor wybierze pan konserwator,docieplić- tylko od środka ,dach taki jaki był czyli w wielu przypadkach drogi bo dachówka cementowa odpada, przykładów można mnożyć bo co budowa to inne pomysły konserwatora . A tak na marginesie to ciekaw jestem kiedy w Brzegu zostanie utworzone stanowisko konserwatora.
0 UP 0 DOWN
 
Bartek T. 
poszukiwacz



Wiek: 43
Dołączył: 23 Wrz 2006

UP 161 / UP 140


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 13:02   

To jak to jest: zewsząd słyszę, że znowu dajemy na kościół, że najłatwiej to wziąć od miasta zamiast starać się w ministerstwie, że już i tak dużo dostali... A jak przychodzi do głosowania to 2 (słownie: dwóch) radnych jest przeciw (tym razem ja i radny Ciszewski). To kto tych radnych wybiera? Księża?

Akurat moje zdanie jest takie, że o ile Biuro Urządzania Lasów czy p. Komorowska sobie świetnie poradzą o tyle p. Fikus ma najgorszą sytuację: kupił ruderę w opłakanym stanie w roku ubiegłym nie nadająca się do niczego poza remontem. Od września zdążył kamienice wpisać do rejestru zabytków, zrobić plan i wizualizację remontu oraz go rozpoczął. Żeby rozpocząć działalność w tym obiekcie (tak jak jest w Biurze Urządzania Lasów) lub aby ciągnąć z niego korzyści (tak jak p. Komorowska) musi najpierw włożyć w remont 2,5 ~ 3 mln zł. Za kamienicę zapłacił ok 390 tys, a ubiega się o 444 tys, przy czym po pierwsze jest to 50% a po drugie cena na pewno będzie niższa bo musiałby ogłosić przetarg.
A skąd to wszystko wiem?
Bo p. Fikus jako jedyny do tej pory postarał się o informację dla radnych o tym co i jak zamierza wyremontować oraz o zdjęcia jak kamienica wygląda teraz a jak ma wyglądać po remoncie.
Niestety, ani wspólnoty, ani kościoły nie uznały za stosowne zadać sobie nieco trudu i choć opowiedzieć radnym co zamierzają. Już nie mówię na sesji, ale chociaż na merytorycznych komisjach.
Ostatnio zmieniony przez Bartek T. 2010-02-12, 13:03, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2010-02-12, 13:28   

no i co z tego że ktoś wydał 390 tyś na zakup a planuje wydać 2,5 do 3 mln na remont.
napewno stratny na tym nie będzie gdyż po remoncie kamienica warta będzie te 3,5 mln w innym przypadku inwestycja nie miała by sensu.Uważam wręcz że bedzie ona warta znacznie więcej więc po co dokładać do tego 444 tyś.a co jak właściciel kamienicę miesiąc po zakończonym remącie sprzeda za 5mln odda wtedy 444 tyś? nie wydaje mi się. ozumiem oczywiście że jeżeli konserwator wymaga to powinniśmy jako miasto właścicielowi ułatwić życie ale może nie dotacją a ulgami w podatkach np od nieruchomości.[/u]
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 13:44   

larcz, jakbysmy sie tym mieli kierowac to poco kolejna dotacja na kosciol? sypie się, wali, zagraza wiernym ze trzeba pilnie remontowac? NIE NIE NIE wiec sam widzisz
0 UP 0 DOWN
 
RySzArD 
patriota



Wiek: 36
Dołączył: 28 Lis 2006

UP 20 / UP 11


Skąd: Chińska Dzielnica

Wysłany: 2010-02-12, 14:18   

Nic innego jak towarzystwo wzajemnej adoracji od polityków do księży. powodzenia w dalszych mądrych i jakże wartościowych negocjacjach o dofinansowanie. centrum miasta a taki syf. polityka w tym kraju zawsze była na niskim poziomie. ale cóż My nią nie kierujemy jako zwykli ludzie, kogo by się nie wybrało i tak będzie syf. :o
0 UP 0 DOWN
 
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2010-02-12, 14:18   

jeżeli chodzi o kościoły to jest to troche inna sytuacja niżeli udzielanie dotacji osobie prywatnej, która chce poprostu zarobić na realizowanej przez siebie inwestycji. prosze mnie zrozumieć nie chodzi mi o pozostawienie właścicieli kamienic samym sobie bez żadnej pomocy ale dlaczego zaraz bezwrotna dotacja?? ja ma propozycje udzielania nieoprocentowanego kredytu na okres powedzmy 20 lat.przy 444 tyś kredytu odsetek będzie nie mało.nie będe teraz wyliczał ile to dokładnie jest ale na 100% ponad 250 tys. Moim zdaniem też niezła dotacja a miasto mie jest w plecy 444 tys na starcie.
pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
blaster 



Zaproszone osoby: 10
Wiek: 39
Dołączył: 26 Kwi 2006

UP 138 / UP 192


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 14:54   

larcz, ja Cię bardzo dobrze rozumiem :) to moze na remont kościoła kredycik? albo zglosic się wyżej w drabince kościelnej :) od tego przeciez jest.
0 UP 0 DOWN
 
ciupik 



Wiek: 33
Dołączył: 19 Lut 2006

UP 1 / UP 2


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2010-02-12, 15:33   

larcz napisał/a:
no i co z tego że ktoś wydał 390 tyś na zakup a planuje wydać 2,5 do 3 mln na remont.
napewno stratny na tym nie będzie gdyż po remoncie kamienica warta będzie te 3,5 mln w innym przypadku inwestycja nie miała by sensu.Uważam wręcz że bedzie ona warta znacznie więcej więc po co dokładać do tego 444 tyś.a co jak właściciel kamienicę miesiąc po zakończonym remącie sprzeda za 5mln odda wtedy 444 tyś? nie wydaje mi się. ozumiem oczywiście że jeżeli konserwator wymaga to powinniśmy jako miasto właścicielowi ułatwić życie ale może nie dotacją a ulgami w podatkach np od nieruchomości.[/u]


Po to sie ryzykuje własne pieniądze aby mieć coś z tego, gdyby każdy myślał tak jak Ty, to Brzeg dalej by wyglądał jak ta kamienica. a tak jak napsiał Bartek.T zrobil pełną dokumentacje ze zdjęciami i planami,
0 UP 0 DOWN
 
larcz 


Wiek: 41
Dołączył: 18 Paź 2009

UP 68 / UP 27



Wysłany: 2010-02-12, 15:52   

blaster napisał/a:
larcz, ja Cię bardzo dobrze rozumiem :) to moze na remont kościoła kredycik? albo zglosic się wyżej w drabince kościelnej :) od tego przeciez jest.

ja oczywiście nie jestem za dotowaniem kościoła który już dotuje rzucając pieniądze na tace niech sobie z tych pieniędzy kościół płaci kredyt napweno im na to nie zabraknie.

jeżeli natomiast chodzi o wypowiedź ciupika to widze że nie masz kompletnego pojęcia o co mi chodzi nie będę się powtarzał bo to co miałem do napisania już napisałem . jak brzeg by wyglądał gdyby zamiast dotować udzielał nieoprocentowanych kredytów?
zapewne tak samo tylko w kasie miasta było by więcej pieniędzy.do wykożystania np na kulture na której brak już nie raz na tym forum nażekano.kończąc mój wywód
należy POMAGAĆ a nie SPONSOROWAĆ.
pozdrawiam
a jeszcze jedno każdy kto inwestuje chce zarobić ale niech inwestuje swoje a nie nasze.
Ostatnio zmieniony przez larcz 2010-02-12, 15:56, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
brzeżanin 


Wiek: 64
Dołączył: 02 Sie 2008

UP 512 / UP 297



Wysłany: 2010-02-12, 16:32   

Odkad panowie w czarnych szlafrokach przechowali kumpli z opozycji a Ci wygrali to odcinaja kupony za tamte ,,poświęcenie ''.Był w sejmie onego czasu polityk zwiazany z kk .który jasno to wyłożył ,,nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata ważne aby była katolicka'' ,jego już nie ma ale naśladowców cała sfora. Tak to my sie nigdy nie wyrwiemy z tych pęt.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzegu, dotacji, nie, pierwszy, po, przyznali, radni, raz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu