Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Chwała brzeskim supermarketom!
Autor Wiadomość
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2009-07-09, 13:10   Chwała brzeskim supermarketom!

Nie, do psychiatry się nie wybieram. Przebywam obecnie w Rotterdamie i często robię zakupy w sklepach spożywczych, o ile takie znajdę. Handel spożywczy przypomina tu epokę "środkowego" Gierka. Niby wszystko jest, tylko trudno to kupić. Bywa tak, że w godzinach popołudniowych brak jest podstawowych towarów. Jeśli nie kupi się chleba w piątek przed południem to nie kupi się wcale lub trzeba szukać po piekarniach tureckich. Zjadliwe mięso lub kiełbasę trzeba kupować na zapas, bo w następnym dniu towaru może brakować. Nawet w większości sklepów tzw. przemysłowych asortyment towarów jest bardzo ubogi. Jeśli są np. w sklepie garnki do gotowania to wszystkie w rozmiarze 21 cm, jeśli znajdziemy miseczki z cienkiej blachy nierdzewnej (u nas codzienność) to przeważnie jednej wielkości. W samym centrum jest nieco lepiej, ale jeszcze bardzo daleko do naszego np. Kauflanda. Oświadczam, że nikt mi nie zapłacił, ani nie zmusił żadnymi groźbami do napisania tego co napisałem. Tu, czyli w Rotterdamie nie natknąłem się na sklep wielkości naszej Biedronki lub Lidla.
0 UP 0 DOWN
 
bedin 



Wiek: 93
Dołączył: 23 Mar 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: brzeg

Wysłany: 2009-07-09, 13:29   

co kraj to obyczaj, nie wiem po co zasmiecac forum takimi tematami...
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2009-07-09, 19:08   

keicam, bezsensowny jest Twój komentarz. A temat ciekawy, na pewno nie dowiesz się tego w przewodnikach turystycznych, a może Cię to kiedyś uratować przed "śmiercią głodową" w cywilizowanym kraju.»
0 UP 0 DOWN
 
Ivonn 


Wiek: 113
Dołączyła: 05 Lut 2007

UP 35 / UP 9



Wysłany: 2009-07-09, 21:07   

A po co az tyle supermarketow? Holendrzy moze maja ich mniej,za to maja wiecej terenow zielonych. I zamiast w soboty czy niedziele lazic po supermarketach, spedzaja czas w plenerze. W Niemczech w piatek poznym popoludniem tez nie kupi sie wielu towarow.
Najczesciej wszystko wykupuja rodziny tureckie. Ludzie w weekend chca wypoczywac, grillowac, spotykac sie ze znajomymi, a nie stac w kolejkach w supermarketach.
U nas dla wiekszosci ludzi stylem zycia sa niestety supermarkety, centra handlowe.
Tam w niedziele wszystko jest nieczynne, u nas niestety ludzie musza pracowac w niedziele.
0 UP 0 DOWN
 
Emill 
Neutral Good



Wiek: 40
Dołączył: 13 Maj 2006

UP 196 / UP 148


Skąd: Stąd

Wysłany: 2009-07-09, 21:23   

Cytat:
Handel spożywczy przypomina tu epokę "środkowego" Gierka. Niby wszystko jest, tylko trudno to kupić.

hmm możliwe, ale może wynika to z tego, że istnieje spora rotacja towaru i nic nie zalega na półkach po kilka miesięcy, a data przydatności do spożycia nie jest 3 razy przebijana?
Za czasów Gierka nie żyłem, ale wiele bym dał aby towary w sklepach miały ten smak który pamiętam z dzieciństwa, a nie te g***o napakowane emulgatorami, E-xxx, substancjami spulchniającymi i innym ścierwem które obecnie się sprzedaje w marketach...

ale jako, że w Rotterdamie nie byłem.. nie wypowiadam się.
0 UP 0 DOWN
 
bedin 



Wiek: 93
Dołączył: 23 Mar 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: brzeg

Wysłany: 2009-07-09, 22:41   

slawq widze ze lubisz latac codziennie na zakupy, i liczy sie dla Ciebie tylko jedzenie, a nie lepiej odpoczac od sklepow i calego tego zamieszania? przeczytaj post'a IVONN fajnie wszystko napisala...
0 UP 0 DOWN
 
slawq 



Wiek: 45
Dołączył: 01 Wrz 2006

UP 37 / UP 6


Skąd: Skarbimierz

Wysłany: 2009-07-09, 23:14   

keicam, market osobiście odwiedzam średnio raz na 2 tygodnie, znacznie częściej budowlany
0 UP 0 DOWN
 
Zbychoo 
desperate househusband ;)



Wiek: 46
Dołączył: 01 Cze 2007

UP 72 / UP 23



Wysłany: 2009-07-10, 08:11   

Roztropku potwierdzam Twoje spostrzeżenia, byłem kiedyś na tygodniowym wyjeździe służbowym i także miałem problemy z zakupem spożywki. A jak naszła nas chęć na piwo to nawet pracownikom firmy, w której tymczasowo pracowaliśmy trudno było wytłumaczyć nam gdzie można je kupić. Oczywiście knajpek było sporo ale te ceny... dla nas nie do przeskoczenia.
Ivonn, łatwo jest chwalić styl życia który opisujesz tylko niestety nie wszystkich na taki styl życia stać. Holendrów stać na to aby zamiast gotować obiady w domu, wybrać się do restauracji całą rodziną. Nie nadszarpnie to budżetu domowego w znaczący sposób. W naszym kraju wizyta w restauracji jest czymś nieczęstym (w większości przypadków). Gdy np. 4-osobowa rodzina przeliczy koszt wizyty w restauracji i zorientuje się, że w warunkach domowych ugotowałaby 3-4 obiady to nadal ta wizyta będzie tylko wizytą "odświętną". I nie pomoże tu zachwalanie zachodniego stylu życia... nie przy naszych zarobkach (z małymi wyjątkami :wink: )
Reasumując - powstają takie punkty na jakie jest popyt. U nas jest na supermarkety, u nich na knajpy. Wedle możliwości finansowych...
0 UP 0 DOWN
 
Ivonn 


Wiek: 113
Dołączyła: 05 Lut 2007

UP 35 / UP 9



Wysłany: 2009-07-10, 13:57   

Zbychoo, tu nie chodzi o zasobnosc portfela, tylko sam fakt ilosci supermarketow. Zamiast tylu spozywczakow, moze lepiej by bylo wprowadzic jakis market z akcesoriami do domu. Nie pisze tu o Jysku,bo jego asortyment, to porazka.
A patrzac po ilosci aut i zakupow, jakie sa w koszykach, to chyba nie jest ludziom az tak zle. Nie podoba mi sie po prostu, ze w niedziele sa czynne supermarkety. W koncu pracownicy supermarketow tez chca odpoczac,spedzic czas z rodzina, znajomymi.
A przez nasza proznosc musza pracowac. Bo watpie, ze akurat komus w niedziele zabraklo chleba czy piwa.
A wracajac do Niemcow np, to moge powiedziec, ze oni w marketach robia duzo mniejsze zakupy i scisle wg kartki. Fakt, ze stac ich na knajpy, bo w knajpach jest po prostu taniej zjesc, niz gotowac, nie mowiac juz, ze Niemki sa leniwe w kwestii gotowania.
U nas knajpy sa drogie i dla przecietnej rodziny to nadal duzy wydatek, by pojsc i dobrze zjesc.
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2009-07-10, 15:41   

No brawo Ivonn wracasz mi wiarę w ludzi też jestem przeciwnikiem handlu w niedziele a uwierz w piątek i w niedziele najlepiej idzie wóda i inne alkochole.
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2009-07-11, 07:20   

motomaniek77 napisał/a:
też jestem przeciwnikiem handlu w niedziele


Ale skoro chcesz zamknięcia supermarketów to zamknijmy też stacje benzynowe

Ivonn napisał/a:
W koncu pracownicy supermarketow tez chca odpoczac,spedzic czas z rodzina, znajomymi.


Pracownicy stacji też chcą wolne niedziele. Pracownicy barów pewnie też by chcieli :-P
Niestety niektóre zawody są takie a nie inne ja pracuje od poniedziałku do soboty i niedziela jest dla mnie takim dniem w którym moge zrobić zakupy.
0 UP 0 DOWN
 
motomaniek77 


Wiek: 46
Dołączył: 31 Lip 2008

UP 39 / UP 22



Wysłany: 2009-07-11, 10:40   

Ale oczywiście stacje też powinny być zamknięte można zawsze zatankować w sobotę ewentualnie może być jedna dyżurująca .
0 UP 0 DOWN
 
warlike 


Zaproszone osoby: 4
Wiek: 42
Dołączył: 23 Kwi 2005

UP 12 / UP 2



Wysłany: 2009-07-11, 13:37   

motomaniek77 napisał/a:
można zawsze zatankować w sobotę


a jak w weekend zrobię ponad 500km :?: mam zbiornik 45 litrowy więc mi braknie paliwa....

a co z restauracjami też są otwarte w niedziele...też zamknąć :?:
0 UP 0 DOWN
 
Ivonn 


Wiek: 113
Dołączyła: 05 Lut 2007

UP 35 / UP 9



Wysłany: 2009-07-11, 21:38   

Typowe polskie myslenie, albo cos jest czarne, albo biale. Zadnych szarosci.
Zapewne podrozujecie po Europie Zachodniej i niestety nie dostrzegacie tego, co najwazniejsze- dbania o jednostke, o czlowieka. Ale pewnie nie ma czasu na to, bo czas wypelnia zarabianie kasy. Smutne jest to,ze kazdy patrzy tylko na siebie, nie myslac juz o drugim czlowieku. Tym sposobem niestety, ale nigdy nie osiagniemy poziomu rozwoju spolecznego i kultury krajow zachodu.
0 UP 0 DOWN
 
Silke 
wodniczek szuwarek :D



Wiek: 37
Dołączyła: 28 Kwi 2007

UP 2 / UP 0



Wysłany: 2009-07-12, 12:57   

Jaka Ty jesteś mądra... Oczywiście jest mi żal ludzi, którzy pracują w niedziele i osobiście nie wybieram się wtedy na zakupy. Jednak zwróć uwagę na to, że wiele ludzi może sobie pozwolić na zrobienie tygodniowych zakupów jedynie w niedziele, bo niestety jest sporo zawodów (nie tylko związane z marketami), które wymagają pracy przez 6 dni w tygodniu a niedziela może być wolna albo jeszcze inne kombinacje. Możliwe, że Ty pracujesz od poniedziałku do piątku i kończysz pracę o 15-tej, ale niestety dla dużej grupy ludzi te czasy, gdy żegnało się pracę w piątkowe popołudnie na cały weekend bezpowrotnie minęly. Skoro jest tak wiele zwolenników zamknięcia marketów w niedziele to niech zwrócą uwagę na grupy zawodowe, które są wolne jedynie w niedziele i niech zmiany będą dotyczyć również ich tygodniowego rozkładu pracy. Mało realne? Cóż zdarza się i trzeba z tym żyć. Należy zwrócić uwagę na to, że np. kasjerki nie pracują 7 dni w tygodniu i mają jeśli nie w niedzielę to w inny dzień tygodnia wolne.
Skoro tak dużo ludzi powołuje się na wspaniałość zachodniego stylu życia to tam w niektórych krajach ludzie kończą pracę w piątek np. o 13-tej, by móc spokojnie zdążyć zrobić zakupy i cieszyć się weekendem na zielonej trawce. Jestem całkowicie "za" takim rozwiązaniem sprawy. Jednakże i w tych krajach niektóre sklepy są otwarte w niedziele, bo inaczej nie da się funkcjonować.
Co do właściwego tematu. Roztropku masz całkowitą rację. Byłam w szoku idąc do wielkiego supermarketu w Kopenhadze i widząc, że np. lodówka z jogurtami jest taka mała a różnorodność prawie żadna. Tam związane jest to z tym, że skoro już piszę o mlecznych produktach to rynek ten został zmonopolizowany przez jedną firmę (której produkty można spotkać także u nas). Jest to naturalny mechanizm i powoli rozpoczyna się też u nas, jest coraz mniej małych firm i są one wykupowane przez wielkie koncerny i powoduje to ograniczenie różnorodności produktów. Taka jest cena za postęp.
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: brzeskim, chwala, supermarketom


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 34
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu