Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
Bitwa pod Małujowicami
Autor Wiadomość
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-04-17, 14:10   

jadore napisał/a:
Czy były tam jakieś kobiety podczas tej bitwy


Podczas każdej bitwy były kobiety, zwłaszcza w tamtych czasach. Tabory, żony, kochanki, utrzymanki, zamtuzy na kółkach i etc ;) . Polecam: http://www.fotoblog.mason...s.php?cat_id=20
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-04-17, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2008-04-17, 17:12   

Franco Zarrazzo napisał/a:
Polecam: http://www.fotoblog.mason...s.php?cat_id=20
dzięki Franco, oglądnęłam fotki A.Masona jak zwykle z ciekawością. Jak widać - na każdej wojnie i potyczce jest miejsce dla kobiety, zawsze jakaś robota się dla niej znajdzie :) Podtrzymuję wcześniejszą swoją propozycję, bo taka rekonstrukcja bitwy pod Małujowicami to jest coś! Ale wiadomo, że zorganizować coś takiego wcale nie jest łatwo. Zobaczymy.

Ps. Bartek74 - ha! ja też chyba wiem kim jesteś! :)
Ostatnio zmieniony przez jadore 2008-04-17, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
BeZet 



Wiek: 50
Dołączyła: 14 Mar 2007

UP 0 / UP 0


Skąd: pewnie, że Brzeg

Wysłany: 2008-04-17, 20:53   

bartek74 napisał/a:
Tak jak napisałeś, urzędnicy mogą pomóc, ale nie zastąpić entuzjastów historii.
Ciekawe czy w naszym (waszym;-)) 40 tyś. mieście znalazłoby się z 20 chętnych :?:
Byłby to bardzo obiecujący początek takiej grupy.

Niezły zbieg okoliczności... :shock:
Rozmawiałam ostatnio z Panem Janotą z brzeskiego klubu "Na przełaj" o spotkaniu w niedalekiej przyszłości i podjęcia tej inicjatywy ze strony naszego miasta.
Chętnie widzielibyśmy przy tej współpracy Starostwo Powiatowe oraz Gminę Skarbimierz, gdyż to właśnie są tereny należące do tej gminy.
A już nawet jakiś taki mały planik obgadaliśmy...
No... no... czyli może się znajdzie grupa oddolna... :D , a wtedy i mało entuzjastyczni urzędnicy na cokolwiek się przydadzą... :P
Jakby co, czekam na jakieś spotkanko w tej kwestii.
Mogę być białogłową z urzędniczego nadania... :wink:

Gdyby jednak nie udało się oddolnie :lol: , to obiecuję, że za parę chwil (po obecnym nawale przygotowywania i realizacji różnistych atrakcji) taka inicjatywa ze strony mojej i Pana Janoty z pewnością się pojawi... :wink:
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-04-17, 21:15   

BeZet napisał/a:
i mało entuzjastyczni urzędnicy na cokolwiek się przydadzą...


Na mięso armatnie? ;) ćśśśś durny Franek... tak żartem ofcourse ;)

BeZet napisał/a:
Jakby co, czekam na jakieś spotkanko w tej kwestii.
Mogę być białogłową z urzędniczego nadania...


Pani! Wielki to zaszczyt, że TAKA białogłowa do nas maluczkich zejść raczy ;) .

Pozdrawiamy! Na chwałę Księstwa Brzeskiego !!!
Ostatnio zmieniony przez Franco Zarrazzo 2008-04-17, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 1 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2008-04-18, 10:43   

Czołem!
Co do kobiet w grupach historycznych, to lata równouprawnienia zrobiły swoje i kobiety obecnie wystepują w "męskich" rolach jako żołnierze i nikt już temu się nie dziwi czy też protestuje.
jadore napisał/a:
Ps. Bartek74 - ha! ja też chyba wiem kim jesteś!

Ciekaw jestem kim Ty jesteś? :)
0 UP 0 DOWN
 
Puszkin 
Bractwo Rycerskie Ziemi Brzeskiej



Wiek: 35
Dołączył: 16 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Silesia

Wysłany: 2008-04-25, 08:03   

Co do grópy rekonstrukcji historycznej w brzegu jedna istnieje zajmujemy się niestety XVw co nijak nie przekłada się do bitwy pod Małujowicami :( ale okres XVw w histori brzegu to bardzo wiele wydarzeń (ataki rycerzy rabusiów, anarchia, ataki husytów, trzęsienie ziemi) inicjatrywa społeczna jest ale na czasy średniowiecza może więc znaleść coś ciekawego w XVw i wtedy bez problemu bedzie można zrobic wielką imprezę i brzeg będze miał swoją bitwę! Mamy wielu znajomych spośród innych bractw więc nie byłoby problemu z zaproszeniem wielu znamienitych rycerzy!

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Puszkin 2008-04-25, 09:19, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-04-25, 09:24   

Ja mam jakiś kontakt, dawno nie odświeżany, z Bractwem Ziemii Łomżyńskiej. Oni tam nawet stowarzyszali się i gród chceli budować. Odświeżać?

A jak macie swoje kontakty, to przekażcie ukłony od Duca de Rivage, Obrońcy Wiary i Ostatniego Obrońcy Camelotu !

Vive le Roi !!!
0 UP 1 DOWN
 
Puszkin 
Bractwo Rycerskie Ziemi Brzeskiej



Wiek: 35
Dołączył: 16 Kwi 2006

UP 0 / UP 0


Skąd: Silesia

Wysłany: 2008-04-25, 10:59   

Mamy kontakty z Chorągwią Piastów Śląskich, Bractwem Rycerskim "KUŹNIA", Księstwo Nyskie, Chorągiew Srebnych wilków, Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Bractwo Rycerskie z Chojnowa.

Jeżeli mamy zamiar coś robić to Odświeżać :)

Zapraszam wszystkich na trening o 16 na Zamku Piastów Śląskich, można będzie zobaczyć jak to u nas jest i pogadać.
Ostatnio zmieniony przez Puszkin 2008-04-25, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2008-05-07, 14:31   

Czołem!
Zapraszam do Nysy na otwarcie fortu i bitwę wieczorem!!!
A tu jest program dnia:

http://um.nysa.pl/_portal...4%99knieje.html

Pozdrawiam!
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2008-05-14, 18:12   

Czołem!
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Grupie Rekonstrukcji Historycznej z czasów epoki napoleońskiej bądź wojen śląskich zapraszam na spotkanie w czasie którego mógłbym wyjasnić (w miarę możliwości) wszelkie watpliwości i odpowiedzieć na pytania zainteresowanych.
Na Boże Ciało Przyjeżdżam do Brzegu i np. w piatek wieczorem moglibyśmy sie spotkać w jakiejś knajpce w Brzegu i pogadać na w/w temat.
Miejsce spotkania do uzgodnienia.
Pozdrawiam serdecznie
Bartek
0 UP 0 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2008-07-26, 18:17   

Czołem!
Zapraszam serdecznie wszystkich do Nysy na bitwę z epoki napoleońskiej;
A oto program:

http://um.nysa.pl/files/1...ysa_plakat1.JPG

Pozdrawiam serdecznie
Bartek
0 UP 0 DOWN
 
Franco Zarrazzo 
Per astra ad anthropologiae



Wiek: 57
Dołączył: 26 Mar 2006

UP 1052 / UP 1969


Skąd: Ciemnogród

Ostrzeżeń:
 1/4/6
Wysłany: 2008-07-26, 18:52   

Dodałem ogłoszenie w AKTUALNOŚCIACH jakiś czas temu, herr Bartek :) .

http://www.forumbrzeg.pl/...pic.php?t=11876

Może dodasz coś o artylerii ;) .
0 UP 1 DOWN
 
bartek74 



Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2008

UP 2 / UP 0


Skąd: Brzeg/Sanok

Wysłany: 2008-07-26, 19:53   

Cześć Franco!
Jako, że startuję na tym forum z działu "historia" nic o tym nie wiedziałem, dzięki Franco :D
Co się zaś tyczy artylerii, to w Nysie jest GRH (Grupa Rekonstrukcji Historycznej) odtwarzająca kompanię artylerii fortecznej twierdzy Nysa, należała ona do Śląskiego Korpusu Artylerii. Również w Brzegu była taka kompania artylerii, mundury niczym się nie różniły od tych nyskich. Ze względu, że koszt munduru piechociarza jest podobny ale należy do niego dodać karabin za ok. 1700-2000 zł, to bycie artylerzystą z powodów ekonomicznych to dobry wybór dla chętnych zasmakowania w rekonstrukcji historycznej, nawet na początek.
Zapraszam wszystkich do Nysy na bitwę, a po bitwie na zwiedzanie obozu!
W razie jakichkolwiek pytań, z góry uprzedzam, że z największą przyjemnością na nie odpowiemy :D :D :D
Pozdrawiam serdecznie
Bartek
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-08-04, 08:58   

Bitwa pod Małujowicami, o czym wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy, miała również i pewien polski „akcent“. Otóż jej uczestnikiem (i to znaczącym) był Karol Fryderyk Posadowski (von Posadowsky). Pochodził on ze śląskiej szlachty polskiego pochodzenia z powiatu oławskiego (ur. 1694). Karierę w armii rozpoczynał jeszcze jako adiutant króla Prus, aby ostatecznie w stopniu pułkownika zostać 18 kwietnia 1741 r. dowódcą 1. Regimentu dragonów pruskich (Dragonerregiments) stacjonujących we Wriezen i Schwedt nad Odrą w Brandenburgii. Jednostka ta wraz ze swym dowódcą uczestniczyła w bitwach pod Małujowicami, Hohenfriedberg (Dobromierz) oraz Soor (Žďár). Posadowski w uznaniu swych zasług otrzymał w 1743 r. tytuł hrabiowski, a w 1745 r. elitarny Order Czarnego Orła oraz awans na stopień generał-majora armii pruskiej. Zmarł we Wriezen 7 kwietnia 1747 r.

W bitwie pod Małujowicami dowodził on lewym skrzydłem armii Fryderyka II. Podległe mu siły jazdy pruskiej zajęły stanowisko na zachód od Pępic, pomiędzy Potokiem Pępickim a Potokiem Przyleskim. Wówczas cieki te nosiły nazwy: Kleiner Bach oraz Conradswaldauer Bach. Pruscy dragonii i huzarzy toczyli zmagania z jazdą austriacką Berlichingena, zwłaszcza o przeprawę przez Potok Pępicki. Według opisu pastora Richarda Scholza (Ortsgeschichte von Pampitz, Brieg 1929), wiele ofiar pochłonęły znajdujące się tam wówczas bagna, a właściwie stawy rybne. Warto dodać, że większość planów sytuacyjnych bitwy pod Małujowicami (np. zamieszczony w Wikipedii) nie oznacza pozycji kawalerii Posadowskiego.
Jeden z bardziej wiernych planów topograficznych.

mollwi1.gif
Plik ściągnięto 253 raz(y) 13,07 KB

Ostatnio zmieniony przez anthropos 2008-08-04, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
anthropos 



Wiek: 58
Dołączył: 22 Paź 2007

UP 352 / UP 54



Wysłany: 2008-08-05, 14:15   

Inny polski "akcent" związany z bitwą pod Małujowicami to grafika autorstwa pochodzącego z Gdańska malarza i rysownika, polskiego pochodzenia, Daniela Chodowieckiego (1726-1801). Grafika powstała w 1794 r. i jest niezwykle ciekawa ze względu rozwój tzw. legendy fryderycjańskiej, która z prawdą historyczną wiele wspólnego nie miała. Przedstawia ona, jak informuje podpis zamieszczony poniżej, trzecią szarżę kawalerii pruskiej pod Małujowicami pod wodzą samego monarchy, Fryderyka II Hohenzollerna.
germanhistorydocs.ghi-dc.org

30014293.jpg
Plik ściągnięto 220 raz(y) 234,33 KB

0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bitwa, malujowicami, pod


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 35
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu