Forum Brzeg on
Regulamin Kalendarz Szukaj Album Rejestracja Zaloguj

MegaExpert

Poprzedni temat :: Następny temat
[Dyskusja] Nowości na rynku pracy i bezrobocia
Autor Wiadomość
alferx 



Wiek: 51
Dołączył: 11 Cze 2005

UP 0 / UP 0


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-13, 20:50   [Dyskusja] Nowości na rynku pracy i bezrobocia

Nawiązując do informacji : Płaca minimalna wyższa o 190 zł

smooth napisał/a:
Rząd oszacował, że skutki tej podwyżki dla budżetu, związane z tym, że płaca minimalna jest podstawą wyliczeń niektórych świadczeń, wyniesie około 23 mln zł w 2008 roku i 151,6 mln zł rok później.


Tylko czy wziął pod uwagę małe i średnie firmy, gdzie i tak ludzie pracują za najniższą, a właściciele jada po kosztach. Ciekawe ile firm i firemek padnie i ile ludzi straci pracę.

A druga strona medalu, jeżeli podniesie się dochód o ile świadczeń mniej będzie wypłacanych? przykładowo biorąc dochód jaki powinna osiagnąć rodzina by otrzymac dofinansowanie do mundurku.

Wiele osób na tym skorzysta ale i wiele straci. Stracą prywaciarze (firmy prywatne), zyska budżetówka (utrzymywana z naszych podatków).
Paradoks jest taki, że jak podupadnie sektor prywatny to dla budżetowego będzie mniej pieniędzy.

Było wiele podwyżek najniższej krajowej, ale tak duża nie wiem czy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.
Ostatnio zmieniony przez alferx 2007-09-13, 21:46, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-13, 21:23   

No więc zgodnie z sugestią wydzieliłem nowy temat pt. "[Dyskusja] Nowości na rynku pracy i bezrobocia" w którym możemy dyskutować o nowościach, które pojawiają w temacie o tej samej nazwie tylko bez prefiksu Nowości na rynku pracy i bezrobocia.

Do oczywiście do tematu możemy odnosić się poprzez cytowanie określonych fragmentów + linkowanie do tematu.
Zobaczymy jak takie rozwiązanie się sprawdzi !
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-13, 22:17   

alferx napisał/a:
Było wiele podwyżek najniższej krajowej, ale tak duża nie wiem czy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.


Biorąc pod uwagę info o wzroście najniższej krajowej oraz info o wzroście stypendium dla osób odbywających staż i przygotowanie zawodowe Tutaj (Wyższe stypendia stażowe i na przygotowanie zawodowe ) można domniemać (oczywiście na wpół żartem, pół serio) , że władze chcą zatrzymać tych co chcą wyjeżdżać za granice i sprowadzić tych co wyjechali :wink:

alferx napisał/a:
Wiele osób na tym skorzysta ale i wiele straci. Stracą prywaciarze (firmy prywatne), zyska budżetówka (utrzymywana z naszych podatków).


Nie wiem czy czasem częściową odpowiedzią nie będzie artykuł o którym wspominałem w temacie To ilu w końcu wyjechało?, a który w całości można przeczytać Tutaj
Gdzie piszą, o prawie rekordowym spadku bezrobocia oraz, że "Za powstawanie nowych etatów odpowiada wyłącznie sektor prywatny - głównie w usługach i przemyśle." ..ten sam artykuł wskazuję na spadek ilość pracujących w sektorze publicznym !

...
W ujęciu jednostkowym cieszyć się będzie pracownik ze wzrostu wynagrodzenia (jako, że często pracodawcy nie chcą dawać więcej niż minimalna krajowa) i cieszyć się będzie stażysta (tudzież osoba na przygotowaniu zawodowym) że jej wynagrodzenie wzrośnie do 140% kwoty zasiłku.

Ciężko mi myśleć bardziej globalnie, bo tu można naprawdę wyciągnąć różne wnioski ..np.
alferx napisał/a:
Ciekawe ile firm i firemek padnie i ile ludzi straci pracę.


Biorąc pod uwagę, że obecnie przeżywamy wielkie bum osób tworzących sobie zatrudnienie poprzez otwieranie działalności gospodarczych (bo i z urzędu pracy mogą zgarnąć na sprzęt 13, 5 tyś (obecnie) i ZUS mogą płacić przez 2 lata obniżony (obecnie prawie 300 zł) można wyjść z założenia, że duża część z nich po roku (bo taki okres muszą prowadzić działalność gospodarczą, żeby nie zwracać Urzędowi Pracy pieniążków udzielonych w ramach dotacji) lub po dwóch latach (bo tyle max. mogą płacić obniżony ZUS) działalność zamknie i automatycznie wzrośnie licznik upadających firemek !
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-09-14, 06:55, w całości zmieniany 1 raz  
0 UP 0 DOWN
 
jadore 
Wiecie gdzie mnie znaleźć



Wiek: 50
Dołączyła: 01 Sie 2006

UP 51 / UP 4


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-14, 06:46   

smooth napisał/a:
że jej wynagrodzenie wzrośnie o 140%.
nie dokładnie tak - wzrośnie do 140 % lub wzrośnie o 40 % chyba 140 % to byłby raj na ziemi dla stażystów - to taka mała dygresja z mojej strony.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-14, 07:00   

jadore napisał/a:
nie dokładnie tak - wzrośnie do 140 % lub wzrośnie o 40 %


No oczywiście jadore, (mała omyłka pisarska) /na dowód proszę rzucić okiem do tematu Nowości na rynku pracy/) dobrze, że czuwasz bo jeszcze by mnie chcieli ministrem pracy i polityki społecznej mianować (za takie dobre wieści :) ) - to z kolei moja dygresje
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-09-14, 08:07   Re: Płaca minimalna wyższa o 190 zł

smooth napisał/a:
Ze 936 zł do 1126 zł wzrośnie od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie
Dodajmy tylko, że to wynagrodzenie brutto, czyli kwotę tą należy pomnożyć przez 0,66. W Brzegu można za to kupić około 0,4 m2 mieszkania, a za co żyć i utrzymać rodzinę? Skąd więc te zachwyty?
0 UP 0 DOWN
 
beneck 


Wiek: 38
Dołączył: 11 Wrz 2006

UP 26 / UP 16



Wysłany: 2007-09-15, 20:30   

Roztropek napisał/a:
Dodajmy tylko, że to wynagrodzenie brutto, czyli kwotę tą należy pomnożyć przez 0,66.
Prosze brac pod uwage fakt ze od nowego roku o półtora procent pojdzie jeszcze w doł składka rentowa zatem bedzie CIUT wiecej na reke niz w Pana przeliczniku... pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-15, 22:18   

Roztropek napisał/a:
Dodajmy tylko, że to wynagrodzenie brutto, czyli kwotę tą należy pomnożyć przez 0,66


Hmm nie mówię, że siedzie w sprawach kadrowych ... ale zastanawiam się skąd Pan wziął ten przelicznik, bo tak jeśli kwotę 936 zł (minimalna krajowa) wymnożymy przez 0,66 to otrzymamy 617,76 zł, natomiast przy kwocie 1126 zł i przemnożeniu przez 0,66 otrzymujemy 743,16 zł,

Tymczasem korzystając z "wiedzy" magicznym kalkulatorów brutto-netto mamy tak:
- przy 936 zł brutto - z obecną składką rentową 3,5% - 697,94 zł netto
- przy 1126 zł brutto z składką rentową 2,0 % (od 01.01.2008) - 843,18 zł netto

..więc takie uproszczenie w postaci mnożnika 0,66, który prawdopodobnie / może w przybliżeniu działał kiedyś tam daje omyłkę wysokości 100 zł
0 UP 0 DOWN
 
Roztropek 


Wiek: 73
Dołączył: 11 Sie 2006

UP 345 / UP 162


Skąd: tutejszy

Wysłany: 2007-09-16, 10:04   

Te magiczne kalkulatory podają w większości płacę netto wraz z dodatkową sumą wynikającą z kwoty wolnej od podatku. Kwotę wolną (nieopodatkowaną )mają wszyscy niezależnie od tego ile zarabiają. W skali roku to jakieś 520 zł netto. Niektórzy pracodawcy są na tyle pazerni, że wliczają kwotę wolną do zarobku. Każdy powinien otrzymać wynagrodzenie minimalne netto + po rozliczeniu rocznym z US owe 520 zł. Niestety , bardzo mi przykro, ale nawet PUP wlicza te 520 zł do zasiłków i stypendiów, na koniec roku ani stażysta, ani bezrobotny z zasiłkiem zadnego zwrotu nie dostanie. Niby to zgodne z przeoisami bo płacimy zaliczkę miesięczną na podatek, a nie podatek, ale w moim odczuciu brak tu elementarnej sprawiedliwości.
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-09-16, 21:03   

W nawiązaniu do posta Apteki zamknięte w święta ?!

Pytanie też zatem poniekąd dedykowane.. pomijając definicje placówki handlowej w kontekście apteki - co z Kauflandem (przy założeniu, że Kaufland jest placówką handlową !)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Roztropek napisał/a:
Te magiczne kalkulatory podają w większości płacę netto wraz z dodatkową sumą wynikającą z kwoty wolnej od podatku. Kwotę wolną (nieopodatkowaną )mają wszyscy niezależnie od tego ile zarabiają. W skali roku to jakieś 520 zł netto.


Co nie zmienia faktu, że (jeśli chodzi o mnie) otrzymuje kwotę zgodna z wyliczeniami takiego kalkulatora (i pewnie inni też)

Roztropek napisał/a:
na koniec roku ani stażysta, ani bezrobotny z zasiłkiem zadnego zwrotu nie dostanie.


Oj i tu sie Pan myli (przynajmniej częściowo), bo jeśli kwota wolna od podatku wynosi w 2007 roku 3013 zł to osoby odbywające staż od 1 do 6 miesięcy mają dochód poniżej kwoty 3013 zł (przy 6 miesiącach jest to ok. 2856 zł, natomiast przy 7 miesiącach 3332 zł. )
I teraz tak staż może trwać od 3 do 12 miesięcy (tak zawierane są umowy). W praktyce zawierane są umowy 6 miesięczne, niemniej jednak przy założeniu, że staż jest 12 miesięczny najlepszą opcją będzie pójść na staż 1 lipca bieżącego roku :wink:
Ostatnio zmieniony przez smooth 2007-09-16, 21:04, w całości zmieniany 2 razy  
0 UP 0 DOWN
 
beneck 


Wiek: 38
Dołączył: 11 Wrz 2006

UP 26 / UP 16



Wysłany: 2007-09-17, 19:09   

pełna racja ze smooth pracowalem w formie stazu w 2005 r kiedy kwota wolna wynosila nieco ponad 2900 pracowalem przez 3 miesiace na wakacjach i otrzymałem zwrot z podatku pozdrawiam
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-10, 18:57   

witam !
mam pytanie - piszecie ze od 26 pazdziernika nastepuje wzrost wynagrodzenia za staz o prawie 200zl i dotyczy to tylko "nowych" = ja staz zaczalem 1 pazdziernika bo nie wiedzialem ze taka podwyzka jest w planie i co teraz ? mam tyrac za 470zl ? czy jest szansa abym mogl sie zalapac na ta podwyzke ?
czy musialbym zerwac staz i zaczac w listopadzie ? chyba tak nie mozna ? mozna zmienic chyba staz na inna firme ale w obrebie tej samej placowki stazu nie mozna zerwac jednego dnia i podpisac 2 dnia nowa umowe ?
kto tutaj ma glowna wladze ? urzad pracy czy pracodawca u ktorego mam staz ?
bo jesli pracodawca to tutaj problemow mi nie beda robic tylko musze wiedziec co i jak zrobic aby sie zalapac na podwyzke ...
czy ktos moze mnie poratowac :) bo 200zl wiecej co miesiac to jest pieniadz i jesli jest mozliwosc to chcialbym cos z tym zrobic ...
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-10, 19:09   

stazysta007 napisał/a:
piszecie


Dla jasności - ja piszę :) , więc proszę mnie nie traktować jako oficjalnego przedstawiciela PUP oraz to co piszę traktować jako informacje, które można zdobyć będąc osobą nie związaną z PUP. To tak gwoli ścisłości

stazysta007 napisał/a:
czy jest szansa abym mogl sie zalapac na ta podwyzke ?


Jeśli zostałbyś skierowany na staż na wskutek umowy zawartej po 25.10.2007

stazysta007 napisał/a:
czy musialbym zerwac staz i zaczac w listopadzie ? chyba tak nie mozna ?


No zapewne podpisywałeś oświadczenie stażysty, w którym deklarowałeś się, że przerwanie stażu może odbyć sie tylko i wyłącznie z powodu podjęcia pracy lub nauki w systemie dziennym, wiec oczywiście tak nie można !

stazysta007 napisał/a:
kto tutaj ma glowna wladze ? urzad pracy czy pracodawca u ktorego mam staz ?


Proszę zapoznać się z informacjami zawartymi Tutaj - <Działania PUP> Staże
0 UP 0 DOWN
 
stazysta007 

Wiek: 39
Dołączył: 10 Paź 2007

UP 0 / UP 0



Wysłany: 2007-10-10, 19:36   

no to wychodzi ze nic sie z tym nie da zrobic - nie rozumiem czemu podwyzka dotyczy tylko nowych osob - tak jakby podniesc place minimalna ale tylko tym pracownikow ktorzy zaczynaja prace - bezsens :/ musze popytac w UP ...
0 UP 0 DOWN
 
smooth 
wyrwany z kontekstu


Zaproszone osoby: 2
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2006

UP 35 / UP 7


Skąd: Brzeg

Wysłany: 2007-10-10, 20:10   

stazysta007 napisał/a:
- nie rozumiem czemu podwyzka dotyczy tylko nowych osob


Ja też tego nie rozumiem, ale Art. 7 pkt. 2 - "Ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ..." czyli ustawy, z której te zmiany wynikają mówi:

"Stypendia z tytułu odbywania stażu i przygotowania zawodowego w miejscu pracy przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy są wypłacane w dotychczasowej wysokości, z uwzględnieniem waloryzacji"

...więc nie wiem czy nie należałoby spytać ustawodawcy ..dlaczego tak a nie inaczej !

stazysta007 napisał/a:
musze popytac w UP


Koniecznie !
0 UP 0 DOWN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Zobacz posty nieprzeczytane

Skocz do:  

Tagi tematu: bezrobocia, dyskusja, na, nowosci, pracy, rynku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template BMan1Blue v 0.6 modified by Nasedo
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 33
Nasze Serwisy:









Informator Miejski:

  • Katalog Firm w Brzegu